Łukasz Szewczyk14.02.2017 (10:50)15 komentarzy

TV Puls skarży się do KRRiT: Cyfrowy Polsat nadużywa pozycji dominującej

Mimo wezwania ze strony Telewizji Puls, operator satelitarnej platformy Cyfrowy Polsat nie przywrócił kanału TV Puls na dotychczasową pozycję w swoich dekoderach. Sprawa trafiła do KRRiT. TV Puls oskarża Cyfrowy Polsat o nadużywanie pozycji dominującej w środkach masowego przekazu.
TV Puls HD
Telewizja Puls wysłała do operatora platformy satelitarnej Cyfrowy Polsat wezwanie, aby przywrócił kanał TV Puls na dotychczasową pozycję 84. - po tym, jak samowolnie i bez żadnego uprzedzenia przesunął TV Puls na pozycję 157. a na pozycji nr 84. ulokował kanał Super Polsat, rozpowszechniany przez swoją spółkę zależną Polsat S.A.
W dniu 2 stycznia 2016 roku Cyfrowy Polsat przesunął TV Puls na pozycję 157. a na pozycji nr 84. ulokował kanał Super Polsat, rozpowszechniany przez swoją spółkę zależną Polsat. W wyniku tego działania Telewizja Puls skierowała do Cyfrowego Polsatu wezwanie o przywrócenie programu TV Puls na dotychczasową pozycję 84. argumentując, iż działanie Cyfrowego Polsatu jest nie tylko zakłóceniem dostępu do odbioru programu TV Puls i pogwałceniem prawa odbiorców do informacji, ale czynem nieuczciwej konkurencji, polegającym na przejęciu przez program Super Polsat audytorium dotychczas zgromadzonego przez TV Puls na wspomnianej pozycji 84. (więcej o tym TUTAJ)

W odpowiedzi na medialne zarzuty TV Puls, platforma Cyfrowy Polsat poinformowała, że każdy operator platformy satelitarnej czy sieci kablowej może dowolnie układać listę oferowanych kanałów, chyba że są inne ustalenia z nadawcą (więcej o tym TUTAJ)

Mimo otrzymania wezwania, Cyfrowy Polsat nie zastosował się do jego treści. W tej sytuacji Telewizja Puls podjęła dalsze kroki i skierowała sprawę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, aby zobowiązać operatora satelitarnego Cyfrowy Polsat do przywrócenia stanu zgodnego z prawem.

Telewizja Puls przekonuje, że działanie Cyfrowego Polsatu jest także sztandarowym przykładem nadużycia pozycji dominującej w środkach masowego przekazu, gdzie operator posiadający sieć dystrybucyjną (w tym przypadku platformę satelitarną) decyduje się preferować program swej spółki zależnej, kosztem innego nadawcy, naruszając przy tym reguły ochrony konkurencji i otwartego charakteru audiowizualnych usług medialnych.

W ocenie TV Puls, sytuacja ta wpisuje się bezpośrednio w zapowiedzi rządu wprowadzenia prawa o dekoncentracji w mediach. Wartością ustroju jest zapewnienie swobody nadawców oraz pluralizmu mediów w sytuacjach, gdy prawa odbiorców mogą być zachwiane pozycją dominującą i działaniem jednego z graczy. Np. we Francji jest sankcjonowany przypadek koncentracji krzyżowej, którego model może być analogicznie zastosowany do przypadku preferowania interesów nadawcy zależnego od spółki dystrybucyjnej posiadającej platformę satelitarną. Takie zachwianie rynku nie może odbywać się kosztem utrwalonego audytorium innego nadawcy czy z naruszeniem konsumenckich praw odbiorców.

Komentarze (1 - 10 z 15)

ich platforma to mają prawo,jak się nie podoba to spadówa banany prostować....żałosne....
 7  
"Pogwałcenie praw do odbioru informacji", tak z ciekawości jakich informacji? Ja tam widzę tylko lombardy i średnie filmy. No chyba ze informacją nazywają ceny z lombardów amerykańskich
 11  
Tak działa wolny rynek, ich platforma ich prawo. Niech się cieszą że TV Puls jest must-carry bo by ich w ogóle nie było w Cyfrowym Polsacie.
 6  
Coś temu Pulsowi to sie chyba w dupie po przewracało a to coś im sie nie podoba a to kupili prawa do MMA i chcą kodować jakby nie wiadomo jakie to popularne było masakra
 6  
Niech TV Puls zbuduje własną platformę, własne umowy z operatorami i wtedy niech robi co chce
 7  
Bez przesady, przecież nie ma żadnego utrudnienia w dostępie do Pulsu. Mam CP i jakoś nie mam problemu, żeby znaleźć ten kanał, zwłaszcza że czasem coś tam mi się uda obejrzeć. Nie widzę tu żadnego problemu. Przeciwnie nawet, bardzo jestem zadowolony, że CP w ostatnim czasie dodał sporo dobrych kanałów!
 2  
cyfrowy polsat , ścierwo jak jego właściciel
 0  
powtarzam- jebać polsat, plus gsm, ich właściciela kroka zygmunta oraz szewczyka który to gówno reklamuje
 1  
opamiętaj się, szewczyk, jesteś dziwką ub-ecką ?
 1  
Akurat filmy mają coraz lepsze i więcej niż żałosny Polsat czy TVN a do tego przynajmniej normalne programy a nie co chwila master szef, master gówno, taniec z gwiazdami, jak oni śpiewają, jak oni srają , hells kitchen, kitchen junior, senior i wciąż te same gówna. A PULS - codziennie po 2 dobre filmy.
 0