Łukasz Szewczyk23.02.2017 (16:31)46 komentarzy

"To niesprawiedliwe". Operatorzy nie będą udostępniać danych klientów bez ich wiedzy

Rząd chce wiedzieć kto korzysta z usług płatnej telewizji, by ściągać od takich gospodarstw abonament radiowo-telewizyjny. Operatorzy zapewniają, że nie będą udostępniać danych abonentów bez ich wiedzy. Operatorzy mają nadzieję, że ewentualna nowa ustawa będzie poddana społecznym konsultacjom.
Jak już informowaliśmy, rząd szuka kolejnych sposobów na poprawę ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jednym z pomysłów jest nałożenie na operatorów płatnej telewizji (sieci kablowych i platformy satelitarnej obowiązek odebrania od abonenta zgłoszenia rejestracyjnego odbiornika albo oświadczenia o jego zarejestrowaniu, a następnie przekazanie Poczcie Polskiej, która obecnie jest operatorem w zakresie pobierania opłat za abonament RTV.
Projekt zmian ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu. Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, w rozmowie z Radiem TOK FM precyzuje, że operatorzy będą zobowiązani do informowania swoich klientów o tym, że wykupienie pakietu nie zwalnia z opłacania abonamentu. Jeśli gospodarstwo domowe nie zarejestruje posiadania telewizora i nie zapłaci abonamentu, Poczta Polska wyśle ponaglenie..

Nowy pomysł budzi sporo kontrowersji wśród Polaków. Operatorzy na razie ostrożnie podchodzą do zapowiedzi, czekają na więcej informacji w tej sprawie. Obecnie nie są prowadzone żadne konsultacje społeczne w tej sprawie.

Operatorzy nie udostępnią żadnych danych swoich abonentów bez ich wiedzy - zapewnił dziś w TOK FM Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej zrzeszającej operatorów płatnej telewizji. Jak zaznaczył, nawet jeśli na operatorów zostanie prawnie nałożony obowiązek świadczenia takiej usługi, wcześniej operator będzie musiał poinformować o tym klienta.

- Relacje między abonentem a operatorem są określone w prawie telekomunikacyjnym, które określa jakie elementy informacji (czy też usług) są objęte umową i musimy się tego stosować - mówił Straszewski. - Prawo telekomunikacyjne wymaga wszelkich zmian w relacji abonent - operator w formie pisemnej, Jeżeli operatorzy zostaną zobowiązani do czynienia jakieś dodatkowej usługi dla kogokolwiek (w tym przypadku dla Poczty Polskiej), to w takiej sytuacji muszą poinformować klienta, że taki obowiązek na nich został nałożony - dodaje.

Prezes PIKE podkreślił, że propozycja PiS jest niesprawiedliwa, bo nie obejmuje chociażby użytkowników telewizji naziemnej (DVB-T) czy też użytkowników platform internetowych.

Szef PIKE ma nadzieję, że ewentualna nowa ustawa powstanie po społecznych konsultacjach. Zaznaczył, że nowe regulacje nie mogą powstawać "na kolanie", a przepisy nie mogą być wyjęte spoza z innych ustaw, które wiążą operatorów, m.in. w zakresie ochrony danych osobowych. Stowarzyszenie skupiające operatorów liczy także na wsparcie ze strony regulatorów (m.in. UKE, UOKiK) w przypadku wprowadzenia przez rząd przepisów ograniczających prawa Polaków.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Jerzy Straszewski, po pierwszych medialnych wypowiedziach Czabańskiego, rozesłał do mediów list, w którym podkreślił, że kwestia przekazywania baz danych i przypominania o płaceniu abonamentu RTV była wielokrotnie dyskutowana z KRRiT oraz była tematem wielu rozmów pomiędzy PIKE a różnymi regulatorami i nadawcą publicznym. Wskazał też, że wiele razy w tej sprawie głos zabierał GIODO i inne instytucje, które stwierdziły, że pobór abonamentu w formie daniny publicznej ma się opierać na rejestrach publicznych, takich jak PESEL, CIT, PIT, ZUS, KRUS i NIP a nie na tych, które powstają na użytek własny, w działalności komercyjnej i są tajemnicą handlową firm (podlegają też zmianie w wyniku migracji abonentów).
TOK FM/wł

Komentarze (1 - 10 z 46)

"Operatorzy nie udostępnią żadnych danych swoich abonentów bez ich wiedzy - zapewnił dziś w TOK FM Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej zrzeszającej operatorów płatnej telewizji."

Trzęsą portkami i tyle. Boją się, że setki tysięcy klientów oleje ich płatną telewizję, he he.
 21  
Nie wyrażam zgody na przekazanie moich danych osobowych Poczcie Polskiej. Nie chce mieć nic wspólnego z ta firmą. Nie korzystam z ich usług.
 42  
Inteligencją się nie popisałeś, kto miał odejsć to już odszedł i przeszdł na naziemną
 21  
I co z tego. Zmieni się parę ustaw i będą musieli.
 10  
Nadal nie widzę wzmianki w debacie publicznej o tym iż nie można z góry zakładać posiadania przez abonenta płatnej telewizji takiego urządzenia jak telewizor.
Albo pojawi się opcja odmowy rejestracji odbiornika albo zmieni się definicję "abonamentu" RTV (czyli podatku od posiadania telewizora).
 15  
1. Nie wyrażałem zgodny, aby operator przekazywał moje dane komukolwiek. Udostępnienie danych bez mojej zgody będzie skutkowało skierowaniem sprawy na drogę sądową.
2. Operator może poinformować mnie, że zamierza udostępniać moje dane podmiotowi trzeciemu - poczcie.
3. Ponieważ jest to istotna zmiana regulaminu, do tego działająca na moją niekorzyść, mam prawo ją odrzucić i zerwać umowy bez konsekwencji.
4. Zgodnie z prawem abonent nie ma możliwości zerwania umowy bez konsekwencji, gdy wprowadzane zmiany, wynikające ze zmiany przepisów, są dla niego korzystne lub nie rodzą zmian warunków świadczenia usługi.

Wniosek: przekazywanie danych osobowych przez operatorów spowoduje istotne zmniejszenie liczby abonentów. Tym bardziej, że jest konkurencja w postaci usług VOD oraz DVB-T.

Dobra rada - już teraz proponuję wysyłać do operatorów pismo (poleconym) z informacją, że nie wyraża się zgody na udostępnianie danych osobowych podmiotom trzecim pod groźbą zerwania umowy.
 19  
Albo abonanent RTV płacą wszyscy albo nikt, dlaczego osoby korzystające platform mają być pokrzywdzeni? Operatorzy nie powinni w ogóle godzić się na żadne ustępstwa, jak Poczta chce to niech wyśle listonoszy. Regulamin Świadczenia Usług przez operatorów kablowych i satelitarnych nie przewiduje takiego przekazywania danych podmiotom trzecim. Nie powinni się na nic godzić.
 9  
Niedługo wyprowadza abonament od posiadania komputera złodzieje
 9  
Do idiotów, którzy omamieni kodziarską wizją "demokracji" najzwyczajniej bredzą....
Jeśli przekazanie danych (a ma to być oświadczenie podpisane przez klienta...no to chyba klient złozy podpis świadomie) będzie obligowane Ustawa....to "se" mozecie protestować.
Oczywiście lewactwo nie pamieta jak Tusk podniósł VAT i operatorzy mieli skorygować ceny, jedni wzięli zmianę na siebie...inni powiadomili tylko o korekcie (podwyzce) , ALE nie było to podstawą do mozliwości wypowiedzenia umowy.
Do tych inteligentnych inaczej co to zapowiadają jakieś sprzeciwy....przypomnę powiedzenie "chojrak w necie....pi...a w świecie"
Podobnie podskakiwaliście ws. podatku od śmieci,
jak przyjdzie akt prawny....potupiecie i zapłacicie.
 17  
...i tylko skończony baran uważa, ze Regulamin jest aktem wyższym niż ustawa. Nie ośmieszajcie się.....
 11