Łukasz Szewczyk08.03.2017 (18:51)26 komentarzy

Użytkownicy płatnej TV będą płacić za media "narodowe"! Jest projekt ustawy

Abolicja dla osób posiadających zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych, uproszczona rejestracja odbiorników i poprawa skuteczności poboru abonamentu RTV, a tym samym wsparcie dla misji pełnionej przez media publiczne - to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych.
Użytkownicy płatnej TV będą płacić za media "narodowe"! Jest projekt ustawy
Przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt nowelizacji ustawy abonamentowej 7 marca 2017 r. trafił do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Obecnie opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny wynosi 22,70 zł miesięcznie.
Projekt zakłada, że dostawcy telewizji płatnej będą mogli odbierać od klienta zgłoszenie rejestracyjne odbiornika, a następnie przekazywać to zgłoszenie albo oświadczenie Poczcie Polskiej. Tym samym osoba zawierająca umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będzie musiała osobno dokonywać rejestracji odbiornika.

Poczta Polska będzie miała prawo do informacji o abonentach - tzn. będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji zaniechania rejestracji albo wyrejestrowania przez osoby, firmy lub instytucje, co do których prawdopodobne jest, że posiadają odbiorniki. Istotnym elementem ustawy będą przepisy gwarantujące bezpieczeństwo wszystkich danych osobowych posiadanych przez Pocztę Polską dla celów poboru opłat abonamentowych, w tym danych osobowych przekazywanych Poczcie Polskiej przez dostawców telewizji płatnej. Jak czytamy w projekcie, do przekazywania danych Poczcie Polskiej nie będzie wymagana zgoda każdego klienta dostawcy telewizji płatnej. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych przetwarzanie danych jest dopuszczalne bez zgody osoby, której te dane dotyczą, jeżeli "jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa".

Czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą w dalszym ciągu przez Pocztę Polską. Z kolei wszystkie obowiązki nakładane na dostawców telewizji płatnej przewidziane w projektowanej nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, jako generujące po stronie tych podmiotów koszty, będą odpłatne. Wysokość wynagrodzenia, uwzględniającego także rozsądny zysk dostawców określi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w rozporządzeniu.

Regulacja przejściowa przewiduje jednokrotne przekazanie Poczcie Polskiej informacji o abonentach telewizji płatnej oraz przekazanie przez dostawców takiej telewizji klientom komunikatu o obowiązku rejestracji odbiornika i uiszczania opłat abonamentowych.

Jednocześnie ustawa wprowadzi abolicję dla osób, które posiadają zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych. Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnie 5 lat (w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja) przekraczała 3 mld złotych

Jak przekonuje ministerstwo, skuteczny pobór opłat abonamentowych poprawi i ustabilizuje finansowanie zadań mediów publicznych, tak aby mogły one być realizowane bez ulegania presji komercyjnej.

To jednak nie koniec zmian. Już w 2018 roku resort kultury chce wprowadzić opłatę medialną od każdego obywatela. Więcej o tym TUTAJ.

Komentarze (1 - 10 z 26)

Cały ten PiS może mi pęto opi**rdolić i wychlapać rowa z rodzynami jak chce.
Nie oglądam reżimowej od ponad pół roku. Płacę za to 80zł za satelitę i jeśli spróbuje przekazać pocztylionom moje dane to się pożegnamy. Ciekawe, czy platformom cyfrowym i kablówkom opłaci się, nomen omen, kablowanie?
 15  
Śmiech na sali państwo państwie a co nie mają na 500 + kasy szukają.
 8  
Oj, oj, oj. Teraz aż strach mieć dekoder płatnej TV w domu :/

Kurski płacze, że nie ma kasy na TVP (a kosi miesięcznie 50 tys. wypłaty), więc PiS-iory sięgają do kieszeni "suwerena". Ciekawe Kto tych idiotów wybrał? Tusk przynajmniej mówił, by nie płacić i było OK.

No ale wybrali PiS-iorów, to niech płacą!
 6  
W du**e się poprzewracało!
sznaps1987 (usunięte konto #32615) 8.03.2017 (19:16:45)
 5  
Kolejny bubel prawny prawych i niesprawiedliwych. Zasadzili się na abonentów płatnej tv. A co z przeważającą większością, która korzysta z DVB-T? Nie dość, że abolicja, to dalej żadnej kontroli?
 6  
Ja już dzisiaj pisałem oficjalnie do nc+ , że jeśli udostępnianią moje dane komukolwiek to ja zmuszony będę się z nimi żegnać.
Ewentualnie ale podkreślam ewentualnie mogą mi wyłączyć TVP stacje, bo w końcu musimy się dogadać, a przecież nikt nue chce tracić kasy, czy klientów prawda
DonKapustoZasmarzonelli 8.03.2017 (19:32:00)
 7  
Odbędzie się jawne handlowanie naszymi danymi osobowymi bo TVP zspłaci operatorom za udostępnione dane-NASZE DANE
 5  
wiec niech płacą ci co 500+ pobierają miesiecznie
 5  
Tusk przynajmniej mówił, by nie płacić i było OK.
I dzięki takiemu gadaniu wygrał wybory,jednocześnie doprowadzając do masowego niepłacenia za abonamentu. Dał ludziom nadzieję na zniesienie "haraczu", ludzie zostali z rosnącymi długami. Ot taka POlityczna historia. W każdym bądź razie teraz jest "wina Pisu"
 8  
Bezcenne cytaty z życia niepokornych dziennikarzy ( Warzecha) i pisowskiego wyborcy( Holewicz) warte zapamiętanie:

-Jest pan parówą i sk…synem
-A pan jest złamanym ch…m o małym móżdzku …
-Pan się pokazał jako ostatni debil
-A pan jest przedostatni ch…j

Do obejrzenia w sieci jeśli ktoś nie wierzy, że ten rynsztok jest teraz przy korycie :(
 4