Łukasz Szewczyk13.03.2017 (17:58)40 komentarzy

TV Puls chce unieważnienia koncesji dla Super Polsat. Jest wniosek do KRRiT

Telewizja Puls wystąpiła do KRRiT z wnioskiem o unieważnienie zmiany koncesji wyspecjalizowanego kanału sportowego Polsat Sport News na wyspecjalizowany, ale dla osób niepełnosprawnych, kanał Super Polsat.
Telewizja Puls swoje postępowanie tłumaczy tym, że w rzeczywistości Telewizja Polsat składając wniosek o zmianę koncesji nie wypełniła warunków wstępnych ubiegania się o koncesję, zawartych w ogłoszeniu postępowania na koncesje programów do multipleksu drugiego.
Według TV Puls, Super Polsat nie jest kanałem wyspecjalizowanym gdyż - mimo wniosku Telewizji Polsat - nie wykazuje się "udziałem 75% audycji skierowanych do osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem osób dotkniętych dysfunkcją narządu wzroku oraz słuchu". Jak przekonuje TV Puls, stan ten potwierdza monitoring, który wykazuje, że kanał Super Polsat nie oferuje audycji realizujących jego wyspecjalizowany charakter, a jedynie jest wyposażony w techniczne udogodnienia towarzyszące dla osób niepełnosprawnych w postaci drugiej ścieżki audio lub teletekstu. TV Puls przekonuje, że koncesja została zmieniona na kanał pozornie wyspecjalizowany dla osób niepełnosprawnych. W istocie jest to kanał ogólnotematyczny, któremu towarzyszą w osobnym od programu sygnale udogodnienia dla widzów z dysfunkcją wzroku lub słuchu. Zestawiane zaś w programie audycje nie wykazują się treściami dotyczącymi problemów osób niepełnosprawnych.

TV Puls przypomina, że właściciel kanału Super Polsat deklarował, że "realizacja specjalizacji skupiać się będzie na zaoferowaniu widzom niepełnosprawnym większości audycji z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządów wzroku i słuchu oraz na doborze filmów, audycji rozrywkowych, popularnonaukowych, seriali, w których prezentowane będą osoby i problemy wiążące się z tematyką niepełnosprawności." Jednak według TV Puls, ta deklaracja nie ma pokrycia w rzeczywistości. Dodatkowo analiza ramówki programu Super Polsat wskazuje, że jest to oferta powtórek audycji znanych z ramówki głównego kanału Polsat, w tym programów rozrywkowych, seriali i koncertów, uzupełnionych udziałem 5% audycji sportowych (transmisje z meczy siatkówki, piłki nożnej i koszykówki). W tym kształcie ramówka w 100% odpowiada ogólnotematycznemu charakterowi programu, a nie programowi o charakterze wyspecjalizowanym, wymaganym od art. 4 pkt 13 w zw. z pkt 6 ustawy o radiofonii i telewizji.

Kroki prawne, które podejmuje Telewizja Puls, dotyczą sytuacji z dnia 2 stycznia 2017 roku, kiedy to Cyfrowy Polsat przesunął TV Puls na pozycję 157. a na pozycji nr 84. ulokował kanał Super Polsat, rozpowszechniany przez swoją spółkę zależną POLSAT S.A. Tym samym przejął widownię TV Puls, kumulowaną przez lata na satelitarnej platformie Cyfrowy Polsat.

- Będziemy walczyć o sprawiedliwe i transparentne zasady współpracy. Rynek telewizyjny jest trudny, konkurencja ogromna, ale nie zwalnia to z zasad uprawiania uczciwego biznesu. A Cyfrowy Polsat, preferując kanał swojej spółki zależnej, kosztem Telewizji Puls, naruszył reguły ochrony konkurencji i otwartego charakteru audiowizualnych usług medialnych - powiedział Dariusz Dąbski, Prezes Telewizji Puls.

Komentarze (1 - 10 z 40)

skoro już uruchomiono naziemną TV to niech zawiera wartościowe kanały, a nie gnioty typu Super Polsat, ATM Rozrywka, Zoom TV, Metro, Nowa TV, WP TV, 8TV... te kanały marnują najbardziej częstotliwości naziemnej tv i powinny zostać z niej usunięte lub przekształcone w coś lepszego.
 47  
Wniosek z góry skazany jest na odrzucenie. Po pierwsze KRRiT musiałaby przyznać się do błędu, a po drugie przecież gdzieś trzeba pracować po zakończeniu kadencji i nikt za sobą mostów nie będzie palił.
 22  
Zgadzam się ze stanowiskiem TV Puls. Po pierwsze nie wiem dlaczego w ogóle pozwolono na zamianę kanału Polsat Sport News na Super Polsat w ofercie DVB-T, szczególnie, że startując w multipleksie polsat zgłosił pierwotnie kanał o charakterze sportowym bo dla takiego było przeznaczone miejsce, nagle znalazł się tam kanał ogólnotematyczny (dokładnie powtórkowy). W napisy czy tłumaczenie migowe Polsat może spokojnie wyposażyć już swoje kanały takie jak główny Polsat oraz "siostrzane" TV 4 i TV 6... Zgoda na zmianę może powodować precedens i w przyszłości kanały ogólnotematyczne czy filmowe zmienią się na telezakupowe? Miejsce było dla kanału sportowego i taki też powinien być. Natomiast na wszystkich nadawców powinno nałożyć się obowiązek wyposażenia sygnału w drugą ścieżkę audio - audiodeskrypcję oraz dostępność napisów !
 52  
Przypomnę tylko że każdy komercyjny nadawca naziemny sprzed cyfryzacji dostał po 2 miejsca w multipleksie i może z nimi robić co mu się podoba, więc Polsat miał święte prawo wrzucić tam jaki kanał im się podoba. Inna sprawa że wyniki oglądalności Super Polsatu doskonale pokazują smutną prawdę że polski widz woli oglądać powtórki.
 20  
 PTK
skoro już uruchomiono naziemną TV to niech zawiera wartościowe kanały, a nie gnioty typu Super Polsat, ATM Rozrywka, Zoom TV, Metro, Nowa TV, WP TV, 8TV... te kanały marnują najbardziej częstotliwości naziemnej tv i powinny zostać z niej usunięte lub przekształcone w coś lepszego.
A co byś chciał Canal+ za free? Czy każdy polak to idiota?
 17  
Muszę się zgodzić. Napisy i audiodeskrypcję można dodawać do każdego kanału, a nie tworzyć specjalnie kanał, aby można nadawać napisy i audiodeskrypcję.
 22  
Widocznie spadła oglądalność TV PULS (i wpływy z reklam) skoro skarżą Polsat za wprowadzenie Super Polsatu do DVB-T. jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ..... :)
 16  
za mali są w butach... Solorz może wszystko.
 4  
 PTK
skoro już uruchomiono naziemną TV to niech zawiera wartościowe kanały, a nie gnioty typu Super Polsat, ATM Rozrywka, Zoom TV, Metro, Nowa TV, WP TV, 8TV... te kanały marnują najbardziej częstotliwości naziemnej tv i powinny zostać z niej usunięte lub przekształcone w coś lepszego.
Zoom TV, Metro i WP to jedna z lepszych kanałów w NTC rozwijane i nadają dopiero od kilku miesięcy. Natomiast czemu nie dodałeś TV6 czy TV Puls i Puls 2 czy TVP Rozrywka które są na rynku dłużej i systematycznie się zwijają chodź akurat TV6 poprawił się w stosunku do startu podobnie ATM... i Puls 2 natomiast TV Puls się zwija.
 5  
SUPER POLSAT TO KOLEJNY KANAL POLSATU - NA POTRZEBY ZAMIESZCZANIA REKLAM.
Arkadiusz Pieńkowski 13.03.2017 (22:30:58)
 18