Łukasz Szewczyk17.03.2017 (21:23)3 komentarze

Reprezentacja Polski w Piłce Nożnej Człowiekiem Roku 2016 tygodnika Wprost

Za sukces sportowy, przywrócenie polskiej piłce należnego miejsca w Europie, łączenie Polaków ponad i poza wszelkimi podziałami tytuł Człowieka Roku 2016 Tygodnika Wprost otrzymała Reprezentacja Polski w Piłce Nożnej.
Gala Człowieki Roku 2016 tygodnika Wprost / Fot. PMPG
Gala Człowieki Roku 2016 tygodnika Wprost / Fot. PMPG
W laudacji na cześć laureata wydawca i redaktor naczelny tygodnika Wprost podkreślali pozasportowy wymiar sukcesu polskich piłkarzy. "Na EURO 2016 polscy piłkarze udowodnili, że nie są grupą sportowców na dobrym europejskim poziomie, ale przede wszystkim - że tworzą drużynę. Że są zespołem. (...) Niejedna organizacja mogłaby się uczyć od ekipy, która dziś zarządza naszą reprezentacją. (...) Polacy jednoczą się w kibicowaniu bez względu na wszelkie podziały, konflikty i waśnie. "Łączy nas piłka" - to doskonale hasło. Łączy - dowodzą tego flagi na samochodach, białoczerwone barwy na ulicach w dniu meczów, dowodzą sondaże" - mówił Jacek Pochłopień. "Drużyna piłkarska jest jak fortepian. Potrzebujesz ośmiu, żeby go nieśli i trzech, którzy umieją na tym cholerstwie grać" - cytował Billa Shankly, legendarnego managera Liverpoolu, wydawca tygodnika.
- Redakcja Wprost już od 25 lat stara się dostrzegać co roku osobę, która miała największy, pozytywny wpływ na dzieje Polski. Wybór ten co roku nie jest prosty. Patrząc na naszą scenę polityczną - życzyłbym sobie i Państwu abyśmy w dokonywaniu wyboru Człowieka Roku Wprost - mieli klęskę urodzaju - komu tą nagrodę przyznać a nie jak ją uargumentować. Życzyłbym sobie i Państwu - abyśmy jako kraj - nauczyli się grać zespołowo, zwyciężać zespołowo - kiedy nie ma znaczenia, kto strzela bramkę - bo ważna jest nasza wspólna wygrana - wygrana pod barwami biało czerwonej - mówił, otwierając galę, wydawca tygodnika "Wprost", Michał Maciej Lisiecki.

Tytułem Człowieka Roku tygodnika Wprost dotychczas zostali uhonorowani (w kolejności chronologicznej): Leszek Balcerowicz, Hanna Suchocka, Aleksander Kwaśniewski, Jacek Kuroń, Lech Wałęsa, Wisława Szymborska, Marian Krzaklewski, Jerzy Buzek (dwukrotnie - 1998 i 2009), Bronisław Geremek, Andrzej Olechowski, Leszek Miller (dwukrotnie - 2001 i 2002), Günter Verheugen, Jan Rokita, Wiktor Juszczenko, Jarosław Kaczyński (dwukrotnie, w latach 2005 i 2015), Zbigniew Ziobro, Leo Beenhakker, Donald Tusk (dwukrotnie - 2007 i 2011), Henryka Krzywonos-Strycharska i Justyna Kowalczyk (2010 r.), Bronisław Komorowski, Angela Merkel oraz Karolina i Tomasz Elbanowscy.

Uczestnicy gali jako pierwsi obejrzeli też fragment filmu "Gwiazdy" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego, fabularyzowanej biografii Jana Banasia, dziś już nieco zapomnianego, a na przełomie lat 60. i 70. jednego z najbardziej znanych piłkarzy Górnika Zabrze. Film wejdzie na ekrany kin w maju 2017 roku. Na gali nie zabrakło reżysera i odtwórców głównych ról.

Komentarze (1 - 3 z 3)

Człowiekiem roku drużyna?!?! W sumie lepiej to niż Jarosław K. jako człowiek wolności tygodnika "wSieci"
 1  
qwert123 - Bo drużyna to taki super człowiek. Prawie jak Rambo.
 2  
Widać że poziom wprostu sięgnął poziomu brukowca. Taka nędza umysłowa nie potrafią dostrzec wybitnych jednostek w sferze społecznej,kulturalnej,naukowej tylko idą na bicie piany.
 0