Łukasz Szewczyk28.03.2017 (15:50)18 komentarzy

Równi i równiejsi wobec abonamentu RTV

Projekt nowej ustawy o opłatach abonamentowych może być niezgodny z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa - zwracają uwagę instytucje rządowe konsultujące proponowane w tym zakresie rozwiązania prawne.
Pilot TV
Minął termin przewidziany na konsultacje społeczne projektu nowelizacji tzw. ustawy abonamentowej. W stanowiskach instytucji biorących udział w konsultacjach międzyresortowych zwracają uwagę zwłaszcza opinie wskazujące, że pomysł włączenia części dostawców usług telewizyjnych do ściągania opłat abonamentowych stanowi zagrożenie dla wartości konstytucyjnych i norm prawa europejskiego.
Jako jedna z pierwszych na problem ten zwróciła uwagę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
W swoim stanowisku KPRM zauważa, że projekt nowej ustawy w różny sposób traktuje poszczególne grupy konsumentów de facto tej samej usługi. W myśl nowych przepisów bowiem, inaczej potraktowane zostałyby osoby korzystające z naziemnej telewizji cyfrowej, które nie zawierały nigdy umowy z operatorem telewizji płatnej, a inaczej abonenci np. telewizji kablowych. Zdaniem KPRM, takie uprzywilejowywanie jednej grupy odbiorców kosztem drugiej jest całkowicie bezzasadne.

Na nierówności w traktowaniu konsumentów wskazuje także Rządowe Centrum Legislacji. Rządowi prawnicy zauważyli, że obowiązek przekazywania Poczcie Polskiej danych odbiorców płatnej telewizji - na podstawie czego egzekwowany byłby abonament - nie będzie obowiązywać w odniesieniu do umów zawartych po dniu wejścia w życie ustawy. Informacje o odbiorcach miałyby być przekazywane bowiem przez dostawców telewizji płatnej jedynie na żądanie Poczty.

W opinii KPRM sytuacje takie mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie i strukturę rynku medialnego. Można bowiem oczekiwać, że w wyniku wejścia projektowanych rozwiązań w życie, klienci będą rezygnować z płatnej telewizji, m.in. na rzecz serwisów pirackich.

Minister Rozwoju i Finansów ma z kolei istotne wątpliwości względem fundamentalnego dla całego projektu domniemania posiadania odbiornika telewizyjnego przez odbiorcę końcowego. Urzędnicy Ministerstwa Finansów uważają, że jedną z konsekwencji nowych przepisów będzie narzucenie na bardzo małe podmioty takich samych obowiązków, jak na duże, co jest nieproporcjonalne i niezgodne ze Small Business Act oraz zasadą tworzenia dogodnych warunków funkcjonowania dla małych i średnich firm. W ten sposób proponowane przepisy okazują się niezgodne z założeniami ogłoszonej przez rząd i wicepremiera Morawieckiego Konstytucji dla Biznesu. Projekt nakłada nieproporcjonalne obowiązki także na samych dostawców usług telewizji płatnej.

Nowa ustawa abonamentowa w obecnym kształcie nie spełnia swojego podstawowego celu,
czyli wspierania powszechności płacenia abonamentu
. Wprowadza rozwiązania, które traktują obywateli w sposób wybiórczy i obejmują swym zasięgiem jedynie część społeczeństwa. Jest to sprzeczne z konstytucyjną zasadą powszechności opodatkowania oraz prawem europejskim w zakresie niedyskryminacji obywateli w życiu gospodarczym oraz równości usługodawców niezależnie od stosowanych technologii.

Krytyczne uwagi do projektu zgłosiły także izby samorządu gospodarczego telekomunikacji i mediów, o czym szerzej informujemy TUTAJ.

Komentarze (1 - 10 z 18)

Oto kwintesencja pisowskiego prawa. Bolszewia XXI wieczna :(
 15  
Jak mi portal nie pasuje,to na niego nie wchodzę,bez urazy....
 21  
Nie pierwszy i nie ostatni sejmowy projekt, który jeszcze w trakcie prac nad nim, wzbudza wiele zastrzeżeń. W końcu po to jest to Rządowe Centrum Legislacji, żeby wyłapywać błędy i nieścisłości.
#gównoburza
 3  
trzeba wprowadzić rozwiązanie dla posłów jeśli uchwala prawo (przepisy) niezgodne z konstytucją i zostanie wprowadzone w życie powinni być karani finansowo np.250 tys. zł .
 14  
B. tow. Czabański przez półtora roku nic w tej sprawie nie zrobił. Powinien zwrócić pieniądze.
 6  
Jak niezgodny z konstytucją???? Przecież "Przybłęda" to klepnie. A mąż ambasador podpisze, bo straci pracę w Berlinie.
 8  
Zapomniałeś pisiu dodać "Nie pierwszy i nie ostatni sejmowy projekt PIS" - bo NAWET na etapie legislacji kancelarie zatrudniają całą armię prawników aby Ci dostosowali prawo maksymalnie do obowiązującego prawa. A tymczasem prawo wychodzące z sejmu, o ile JEST poddawane konsultacjom, bo mamy doświadczenia że było pisane w 2 dni, w jedną noc i w jedną podpisywane, czyli bez konsultacji (aż się boję ile tam jest niezgodności z konstytucją)

Tak tak jakby projektant zaprojektował dom i dopiero tuż przed budową budowlańcy wykryli w ni błędy konstrukcyjne i prawne.
Takich projektantów pogoniłbym na 4 wiatry :P

Świadczy to o jednym prawo PIS na kolanie, albo mają takich prawników, którzy takich bubli nie wyłapują już w fazie pisania.
 10  
Apropo prawa słyszałem że "Waszczu wpadka zagraniczna" ma opinie prawne (dziennikarzy z gazetek pisowskich jak się później okazało) że wybór Tuska był nielegalny :lol
Niestety nikt poza nim ani w rządzie, ani w sejmie z piśków, ani w senacie nie potwierdza,nawet jego zastępca :)))

Ale to pokazuje obłudę piśków.
Jak wyniki są po naszej myśli to jest dobrze, jak nie po naszej, to albo sfałszowane, albo pod niemiecką inspiracją :)))

Najgorsze jest to że jedno a najważniejszych ministerstw w kraju. Ile jeszcze tych kompromitacji będzie zanim cały świat pisika się ze śmiechu z naszej dyplomatołkowości?
 10  
Powinni zakodować Kanały w DVBT i po problemie kto będzie chciał
pójdzie do salonu i będzie miał proste
 21  
Oto kwintesencja pisowskiego prawa. Bolszewia XXI wieczna :(
kwintesencje gebelsowskiej propagandy to masz na tefałenie baranie
 9