Łukasz Szewczyk12.05.2017 (10:21)45 komentarzy

Minister kultury: Polacy złożą się na media narodowe. 8 zł miesięcznie od każdego

Minister kultury ma nadzieję na szybkie przyjęcie krytykowanej ustawy, która zmusi użytkowników płatnej telewizji do płacenia abonamentu RTV. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie powszechnej opłaty na media publiczne - 8 zł od każdego.
Rządzący szukają sposobów jak "uszczelnić pobieranie abonamentu RTV', czyli jak wyciągnięcie od Plaków więcej pieniędzy na media publiczne, zwane "narodowymi". - W każdym demokratycznym kraju istnieją media publiczne i na te media wszyscy obywatele powinni się składać, bo to nasze wspólne dobro publiczne - stwierdził w Polsat News Piotr Gliński, minister kultury.
Minister zapewnia, że równolegle z ostro krytykowaną nowelizacją ustawy abonamentowej, trwają prace nad zmianami systemu.

- Chcemy, żeby to była opłata, którą płacilibyśmy co miesiąc razem z deklaracjami podatkowymi, ta opłata wynosiłaby około 8 złotych miesięcznie. Jednak wymaga to zmiany prawa w Unii Europejskiej i nie jest takie proste do wprowadzenia. Będziemy musieli na to poczekać, stąd próba szybszego uszczelnienia systemu poprzez wprowadzenie nowelizacji - tłumaczy Gliński

Szukając większych pieniędzy na media narodowe, rząd w pierwszej kolejności uderzy w abonentów płatnej telewizji. Jak już informowaliśmy, przygotowany przez Ministerstwo Kultury, ostro krytykowany przez Polaków i specjalistów, projekt ustawy o opłatach abonamentowych, uzyskał wczoraj pozytywną opinię Rady Legislacyjnej i w przyszłym tygodniu zostanie rozpatrzony przez Komitet Stały Rady Ministrów (więcej o tym TUTAJ).

- Myślę, że w przeciągu 2-3 tygodni projekt ustawy wejdzie do Sejmu - powiedział Piotr Gliński, minister kultury na antenie Polsat News. - Każdy kto posiada odbiornik powinien płacić, nie będzie żadnego rozróżnienia. Ustawa umożliwi tylko bardziej skuteczną egzekucję tych opłat abonamentowych. Nie powinniśmy z tego robić histerii, bo to nas wszystkich obowiązek. Jeśli chcemy mieć w Polsce media publiczne, to wszyscy, którzy posiadamy odbiorniki powinniśmy na to płacić - dodał minister.

Jakie zmiany wprowadzi przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt nowelizacji ustawy abonamentowej? Projekt zakłada, że poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Z kolei Poczta Polska będzie miała prawo do informacji o abonentach. To oznacza, żekażdy abonent płatnej telewizji (satelitarnej czy kablowej) będzie zobowiązany do płacenia abonamentu RTV - obecnie ponad 22 zł miesięcznie. Specjaliści podkreślają, że proponowane przepisy są niesprawiedliwe, bo dotyczą tylko wybranej grupy, w tym przypadku posiadaczy dekoderów płatnej telewizji. Nie dotyczą natomiast osób, które korzystają np. z darmowej telewizji naziemnej (DVB-T) czy też usług e-VOD.

W ocenie siedmiu izb branżowych telekomunikacji i mediów nowelizacja tzw. "ustawy abonamentowej", zobowiązująca dostawców płatnej telewizji do przekazywania danych abonentów w celu ściągania abonamentu RTV, może być niezgodna z prawem unijnym. Izby wystosowały wniosek do Komisji Europejskiej o podjęcie interwencji w tej sprawie (więcej o tym TUTAJ).

Z kolei 66 proc. widzów jest przekonanych, że obowiązek przekazywania przez dostawców płatnej telewizji ich danych osobowych Poczcie Polskiej w celu wyegzekwowania abonamentu RTV naruszałby ich prawo do prywatności. Ponad połowa (51 proc.) badanych twierdzi, że nowe przepisy są niesprawiedliwe, bo dotyczą tylko osób korzystających z usług telewizji kablowej lub satelitarnej. Z sondażu wynika, że w przypadku wprowadzenia nowych przepisów w życie, aż 45 proc. badanych rozważałoby rozwiązanie umowy z dostawcą płatnej telewizji (więcej o tym TUTAJ)
Polsat News/wł.

Najwyżej ocenione komentarze - zobacz wszystkie

Dla mnie mój operator może odciąć mi kanały TVP, proszę bardzo.
 49  
TVPIS to dobro publiczne? Uśmiałem się.
Stary człowiek i może 12.05.2017 (11:08:58)
 48  
Co jeśli nie chcemy aby były media publiczne panie Piotrze Gliński?
 48  
jeszcze wiecej durnych seriali tureckich w TVP panocku kórski ...
 37  
Nagrody za lojalność partyjną dla "dziennikarzy" TVP przyznane, więc teraz trzeba kasę ściągnąć od obywateli.
Dno i żenada.
Dobrowolnie nigdy nie zapłacę na to ścierwo ani grosza.
 35  
oni nie wiedzą już jak mają ściągnąć kasę od ludzi ... totalne dno i żenada !!!
 35  
chuj ci w dupę
 29  
Powietrze to tez nasze wspólne dobro. Czekam na kolejna zrzutkę.
 27  
Problem w tym że jest to tzw. podatek od luksusu, który funkcjonował za komuny i nikt tego do dziś nie zlikwidował. Płaci się od POSIADANIA telewizora, radioodbiornika.
 25  
Z jakiej okazji mam płacić skoro nie oglądam medii publicznych? Wogole pozamykac te wszystkie stacje telewizyjne, nic tylko kłótnie polityczne , tragedię, zamachy, wojny... po h*j to komu? Nic dobrego do życia to nie wnosi...
 21