Łukasz Szewczyk19.05.2017 (10:15)22 komentarze

Reforma abonamentowa. Operatorzy zarobią na przekazywaniu danych klientów. Warunkowa abolicja

Dostawcy płatnej telewizji mogą liczyć na zysk w wysokości 6-10 proc. kosztów poniesionych przy przekazywaniu informacji Poczcie Polskiej o swoich abonentach - twierdzą autorzy reformy abonamentowej. Dzięki tym danym Poczta Polska będzie pobierała od posiadaczy płatnej telewizji abonament RTV (ponad 22 zł miesięcznie).
Jak już informowaliśmy, Komitet Stały Rady Ministrów dał rządowi zielone światło w sprawie dalszych prac nad krytykowaną reformą abonamentową. Projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych trafi prawdopodobnie w przyszłym tygodniu pod obrady Rady Ministrów.
Przypomnijmy, że projekt nowelizacji ustawy abonamentowej zakłada poprawienie poboru opłat abonamentowych. Ma to nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Co oznacza, że operatorzy będą zobowiązani do przekazywania Poczcie Polskiej danych o klientach, którzy korzystają z ich usług. Dzięki temu Poczta Polska będzie pobierała abonament RTV. Eksperci podkreślają, że ustawa jest niesprawiedliwa, bo dotyczy abonentów płatnej TV, a nie obejmuje posiadaczy naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T).

Operatorzy krytykują proponowane zmiany. W ich ocenie nowa ustawa może być niezgodna z prawem unijnym i apelują do Komisji Europejskiej o podjęcie interwencji w tej sprawie. Obawiają się także odpływu klientów. Jak już informowaliśmy, w przypadku wprowadzenia nowych przepisów w życie, aż 45 proc. badanych rozważałoby rozwiązanie umowy z dostawcą płatnej telewizji.

Tymczasem władza kusi operatorów. W najnowszej wersji projektu ustawy o opłatach abonamentowych napisano, że "wszelkie koszty zostaną zrekompensowane dostawcom telewizji płatnej. Można więc uznać, że wprowadzenie ustawy nie będzie wiązało się z koniecznością poniesienia przez nich kosztów. Co więcej dostawcy telewizji płatnej uzyskają rozsądny zysk w wysokości nieprzekraczającej 6-10 proc. poniesionych kosztów"

Ustawa zakłada także częściową abolicję. "Uwagi w tym zakresie uwzględniono poprzez wprowadzenie warunkowej abolicji - będzie ona mogła zostać dokonana wobec osób, które wykonają obowiązki ustawowe, a więc zarejestrują odbiornik (jeśli nie dokonały rejestracji wcześniej) oraz uiszczą opłaty abonamentowe za 6 miesięcy z góry" - napisano.
Bankier.pl/Onet.pl

Komentarze (1 - 10 z 22)

Jak naród się dowiaduje ze platformy/kablówki jeszcze na tym zarobią ,to ludzie zrobią armagedon z rozwiązywaniem umów.(jeśli kogoś słabo zmotywuje przekazanie danych osobowych).
 36  
A ile wynosiłyby koszty "poniesione przy przekazywaniu informacji Poczcie Polskiej o swoich abonentach" ?
 17  
Wcześniej zrobią armagedn PiS-owi, bo:
1) to pomysł PiS-u
2) operatorzy od początku są na NIE
3) to PiS (władza) zmusza operatorów do ponoszenia kosztów, więc musi im zwracać koszty
4) Polacy pokażą PiS-owi, gdzie jego miejsce
 33  
Tak właśnie wygląda handlowanie danymi ludzi, w białych rękawiczkach. Ludzie czy Wy to widzicie?? Zaznaczę od razu że nie jestem uprzedzony do ekipy rządzącej, baaa nawet zgadzam się z nimi w wielu kwestiach, ale to już przekroczenie pewnej granicy. Od operatorów wystarczy im tylko imie i nazwisko oraz pesel, pozostałe dane mają min. z ustawy dot.rejestrowania kart sim.
 15  
Aaaaaaaale idioci

Witaj DVB-T
Witaj Iplo
Witaj HBO
Witaj ShowMax

Żegnaj UPC... :/
 23  
Wcześniej zrobią armagedn PiS-owi, bo:
1) to pomysł PiS-u
2) operatorzy od początku są na NIE
3) to PiS (władza) zmusza operatorów do ponoszenia kosztów, więc musi im zwracać koszty
4) Polacy pokażą PiS-owi, gdzie jego miejsce
Chyba nie myślisz że ludzie z tego powodu wyjdą na ulice?
 7  
A teraz nie wychodzą? :)
 2  
No tak ;)
pozdrawiam
 4  
I to nie jest korupcja? Korzyść majątkowa w zamian za przekazywanie danych osobowych?
Mam nadzieję, ze operatorzy płatnej TV się na to nie zgodzą.
Co to za cholerne prawo i sprawiedliwość, żeby ci, co płacą spore rachunki płacili dodatkowo daninę na media publiczne za siebie i za tych, którzy korzystają z DVB-T?
 18  
Za jakiś czas (pewnie od połowy 2018 roku lub później) abonament RTV będzie płacił każdy (do PIT, CIT i KRUS) i pewnie około 8 zł. miesięcznie.
Wtedy nie będzie miało znaczenia czy operatorzy płatnej TV przekazują czy nie przekazują danych swoich klientów. Bo Abonament RTV zapłaci każdy.
..........................
Teraz "w okresie przejściowym" chcą obłożyć abonamentem RTV (wynoszącym obecnie 22,70 zł.) klientów płatnej TV żeby ich zniechęcić do zawierania umów z operatorami.
Ja od kilku lat i nie tak nie płacę kablówkom ani platformom, bo to zgroza bulić za 150 kanałów, z czego 15 jest w miarę ciekawych.
 14