Łukasz Szewczyk24.05.2017 (19:59)57 komentarzy

Rząd przyjął projekt reformy abonamentowej. Polacy będą rezygnować z płatnej TV?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych. Nowe przepisy zmuszają operatorów płatnej telewizji do przekazywania danych o swoich abonentach Poczcie Polskiej, która następnie będzie pobierać abonament RTV. Prawie 23 zł miesięcznie. Teraz ustawi trafi do Sejmu.
Rząd przyjął projekt reformy abonamentowej. Polacy będą rezygnować z płatnej TV?
Podczas czwartkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji, przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Projekt nowelizacji ustawy przewiduje poprawę poboru opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji.
Rząd PiS "karanie" wybranej grupy Polaków (w tym przypadku posiadaczy płatnej telewizji) tłumaczy niskimi nakładami finansowymi na media publiczne. W efekcie działalność misyjna radiofonii publicznej finansowana jest w ok. 60-80 proc. z abonamentu, zaś koszty misji TVP (w latach 2014-2015) - jedynie w ok. 30 proc.

Aby poprawić pobór abonamentu zaproponowano włączenie dostawców usług płatnej telewizji do procesów rejestracji odbiorników oraz identyfikacji podmiotów, które muszą płacić abonament. Dostawcy tych usług będą mogli odbierać od swoich klientów zgłoszenia rejestracyjne odbiorników oraz przekazywać je operatorowi wyznaczonemu pobierającemu opłaty abonamentowe, czyli Poczcie Polskiej. Dostawcy tych usług będą także musieli przekazywać Poczcie Polskiej informacje o wszystkich zawieranych umowach. Poczta Polska miałaby przy tym prawo żądania informacji od dostawców usług telewizji płatnej o poszczególnych klientach korzystających z tych usług. Jednocześnie dane osobowe podmiotów, które muszą płacić abonament byłyby odpowiednio zabezpieczone, zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych.

Zaproponowano także łatwiejszą rejestrację odbiorników przez osoby korzystające z usług płatnej telewizji. Odbiorcy tych usług będą mieli możliwość zarejestrowania odbiornika za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji. Przy zawarciu umowy dostawca usług telewizji płatnej musiałby przekazać klientowi informację o obowiązku zarejestrowania odbiornika oraz uregulowania opłat abonamentowych. Klient byłby też poinformowany, że niektóre jego dane osobowe zostaną przekazane Poczcie Polskiej.

Dostawcy płatnej telewizji przekażą także jednorazowo Poczcie Polskiej informację o dotychczasowych swoich odbiorcach oraz podadzą swoim klientom komunikat, że umowa o dostarczenie płatnej telewizji łączy się z posiadaniem odbiornika telewizyjnego, który podlega obowiązkowej rejestracji. Dostawcy usług telewizji płatnej będą musieli również poinformować swoich klientów w komunikacie, że przekażą ich niektóre dane osobowe Poczcie Polskiej.

Wszystkie czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień będą nadal realizowane przez Pocztę Polską. Dostawca płatnej telewizji będzie jedynie pośredniczył, o ile tak zdecyduje klient, w procedurze zgłoszenia odbiornika do rejestracji oraz udzielał informacji niezbędnych do identyfikacji podmiotu obowiązanego do wnoszenia opłat abonamentowych.

Brak dokonania rejestracji za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji nie będzie wpływał na ważność umowy o dostarczanie tej telewizji, ani na sposób świadczenia usług przez dostawcę. Osoba, która nie zarejestruje odbiornika (w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem dostawcy) będzie - tak jak dotychczas - podlegała opłacie za używanie niezarejestrowanego odbiornika w wysokości 30-krotności opłaty abonamentowej.

Projekt przewiduje odpłatność za wszystkie obowiązki nakładane na dostawców telewizji płatnej, które będą tworzyły koszty po ich stronie. Wysokość rekompensaty określi w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Zaproponowano, aby nowelizacja ustawy weszła w życie po miesiącu od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

W Polsce jest ok. 13,6 mln gospodarstw domowych. Według danych GUS, w ok. 97 proc. z nich znajdują się odbiorniki telewizyjne. Około 66 proc. gospodarstw domowych korzysta z usług dostawców telewizji płatnej, w tym operatorów sieci kablowych, satelitarnych platform cyfrowych, itd.

Przypomnijmy, że operatorzy krytykują proponowane zmiany. W ich ocenie nowa ustawa może być niezgodna z prawem unijnym i apelują do Komisji Europejskiej o podjęcie interwencji w tej sprawie. Obawiają się także odpływu klientów. Jak już informowaliśmy, Polacy nową ustawę uważają za niesprawiedliwą. Dodatkowo aż 45 proc. badanych rozważałoby rozwiązanie umowy z dostawcą płatnej telewizji. Przedstawiciele operatorów przyznają, że rośnie liczba zapytań ze strony klientów w sprawie niepokojących zmian.

Komentarze (1 - 10 z 57)

Niedorzeczne jak można procedować projekt, który przynajmniej w 3 punktach jest niekonstytucyjny. Od złamania zasady równości przez ochronę danych osobowych a na pomocy niedozwolonej kończąc.
Wyjątkowo instrumentale traktowanie prawa.
Niedobrzez zarówno dla idei podatku na media, jak i na nielegalność metody.
 56  
Świnie!!!
DonKapustoZasmarzonelli 24.05.2017 (20:15:19)
 10  
Od kiedy rządzi ten je*any PiS mam wrażenie, że żyję w jakiejś najgorszej komunie. Trudno, nie przedłużę umowy.
A wyborców PiS trzeba ostro lać po mordach, bo inaczej nie zrozumieją w jakie bagno wpuścili ten kraj.
 57  
Niedorzeczne jak można procedować projekt, który przynajmniej w 3 punktach jest niekonstytucyjny.
Po to pisuar zrobił skok na TK, żeby teraz każda ustawa była jak najbardziej konstytucyjna. Białoruś może się uczyć.
 44  
Chcę żyć jako wolny człowiek nie mówię , że nie korzystam z wody, czy prądu, ale zmuszanie do zapłaty za coś tak absurdalnego jest nie do przyjęcia!
No weź tu żyj pozwolisz na to , to wymyślą coś nowego, a może każą nam płacić za posiadanie telefonu komórkowego, czy wanny jak myślicie?
 46  
No to widzimy początek końca pisu -oni myślą, że naród jest głupi
moherki są zwolnione z abonamentu ze względu na wiek, jednak ich ubywa z przyczyn naturalnych.
Kto normalny bedzie płacił na kurwizję ???
 35  
jak to dobrze że 31 maja kończy mi się umowa z nc+ hahaha
 16  
Normalni ludzie zrezygnują.
Stary człowiek i może 24.05.2017 (20:48:34)
 28  
Założę się, że przedłużycie umowy jeszcze przed wymaganym terminem. Gadać każdy potrafi, ale przejść do czynów już nie.

A niby dlaczego? I co ma do tego "normalność"
 15  
Rezygnacja wam nic nie da. Jak to wejdzie to telewizje jednorazowo przekażą info o wszystkich swoich abonentach. A jak ktoś za 3 mies. zrezygnuje to już zapłaci. A jak później wyrejestrujesz odbiornik to będą kontrole.
 14