Łukasz Szewczyk22.06.2017 (20:08)35 komentarzy

Rezygnują z płatnej TV, by uniknąć płacenia abonamentu RTV? Operator: "Nawet 700 odejść tygodniowo"

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy abonamentowej, która uderza wyłącznie w abonentów płatnej telewizji. Operatorzy już teraz dostrzegają zwiększoną falę rezygnacji z telewizyjnych usług.
pilot i telewizor
W środę przedstawiciele operatorów płatnej telewizji pojawili się w Sejmie, by dyskutować z posłami Parlamentarnego Zespołu ds. Mediów Publicznych na temat planowanych zmian w "uszczelnianiu" poboru opłat za abonament RTV. Niestety żaden poseł PiS nie zjawił się, aby wysłuchać operatorów. A to właśnie rządowy projekt budzi najwięcej kontrowersji - zmusza operatorów do przekazania Poczcie Polskiej danych abonentów, by ta mogła pobierać abonament RTV (prawie 23 zł miesięcznie).
O niekorzystnych dla abonentów płatnej telewizji zmianach w mediach jest głośno od kilku tygodni. Operatorzy od dawna alarmują, że dostrzegają zaniepokojenie wśród swoich klientów. Do tej pory mówiono przede wszystkim o rosnącej liczbie zapytań o możliwość rezygnacji z usług. Teraz pojawią się faktyczne dane, które mogą świadczyć o masowych rezygnacjach.

Jak relacjonuje Gazeta Wyborcza, podczas środowego spotkania z posłami przedstawicielka sieci Multimedia Polska zdradziła, że liczba rezygnacji z usług zwiększyła się i wynosi od 300 do nawet 700 osób tygodniowo. Pozostali operatorzy przekonują, że u nich także rośnie liczba wypowiedzeń, by nie płacić abonamentu RTV.

Operatorzy przekonywali posłów, że nowelizacja ustawy dyskryminuje abonentów płatnej telewizji. Przypomnijmy, że rządowy projekt uderza tylko posiadaczy dekoderów płatnej telewizji, nie obejmie np. osób, które posiadają dekoder naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T).

Aż 72 proc. odbiorców kablówek i 75 proc. odbiorców platform satelitarnych jest przeciwnych temu, by ich operator przekazywał Poczcie Polskiej dane osobowe - pokazują badania MEC. Duża część wolałaby zrezygnować z kanałów TVP, by uniknąć tego scenariusza, a kilkanaście proc. badanych abonentów płatnej TV twierdzi, że po wprowadzeniu przepisów wypowie umowę operatorowi.

Komentarze (1 - 10 z 35)

Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Już od 19 dni odkładam złotówkę dziennie - jeszcze 4 dni i mam na abonament!!! Oszczędności z reszty miesiąca przeznaczę na pierniczki z Biedronki. Będzie na 3 paczki i zaczątek 4tej.
 66  
Pierwsze efekty PiSanego na kolanie prawa przez socjologa już widać. Od faktycznych zachowań abonentów aż po formalne oferty pozwalające unikać płacenia na pisowską tv.
Smutna konstatacja jest taka, że pisowcy tego bubla uparcie procedują choć jakość tego produktu dowodzi, że tvpis tylko straci na tym. Wizerunkowo, formalni i finansowo.
Na szczęście większośc ludzi jest myśląca i podejmie dobrą decyzję.
 27  
- wszystkie kanały w prawdziwym HD (powyżej 8 Mb/s)
- wywalenie reklam (w środku audycji) z kanałów za które się płaci
- przy zamawianiu Canal+, HBO, Cinemax ... żadnego zmuszania do jednoczesnego brania paczki DTV
- oferowanie przyzwoitych cenowo paczek tematycznych do wyboru (bajki, dokumentalne, filmowe, sportowe, life-stylowe, muzyczne itp.) zamiast 100 - 150 szrotowych kanałów

To minimum moich żądań. Jeśli to nie zostanie spełnione to spadać na drzewo doić Afrykanów. Wystarczy mi internet.
 30  
"Operatorzy od dawna alarmują, że dostrzegają zaniepokojenie wśród swoich klientów."

... klienci odczuwają zaniepokojenie że nie płacą abonamentu RTV ?
 11  
A czy kara za zerwanie umowy nie jest wyższa niż opłata za abonament?
 8  
A czy kara za zerwanie umowy nie jest wyższa niż opłata za abonament?
Tysiące klientów ma umowy na czas nieokreślony, więc mogą je zakończyć w każdej chwili bez konsekwencji. Np. abonenci TV analogowej ale nie tylko. Niektórzy abonenci DTV też mają umowy na czas nieokreślony.
 14  
W kablówce East&West jest umowa na czas nieokreślony :)
 11  
I znowu ploty, bajery i insynuacje jak to zwykle bywa na tym portalu!
Ludzie rezygnują z płatnej telewizji nie ze względu na zmiany w ustawie dotyczącej płacenia abonamentu tylko zwyczajnie nie chcą już płacić za TV 40-60zł. Dziś jest sporo programów na VOD. Poza tym mamy co najmniej 27 programów na DVB-T. Ja zrezygnowałem z płatnej TV już 5 lat temu. Podobnie zrobili moi znajomi i wcale nie brakuje nam kablówki.
 11  
zaskarżyć PIS NIECH PŁACĄ ODSZKODOWANIE ZA SWOJE KRETYŃSKIE USTAWY.........NI UMIEJĄ NIC INTELIGENTNIEJSZEGO WYMYŚLIĆ,ALE STARZY TO CO SIĘ DZIWIĆ...............
 3  
Jakieś brednie. Miałem okazję ostatnio korzystać z Multimedia na wakacjach i to jest chyba najgorszy operator z moźliwych. Mało kanałów w ofercie i wszystko dodatkowo płatne. Słaby dekoder a TVP INFO nadają w SD. Nie dziwne, że ludzie z tego operatora rezygnują. W zasadzie co kilka dni czytam tu art. na temat rezygnacji abonentów i w koło źródłem jest Gazeta Wyborcza a poszkodowanym operatorem Multimedia. O co tu chodzi?
 13