Łukasz Szewczyk14.07.2017 (9:47)62 komentarze

Abonament RTV zapłacą wszyscy! Jest nowy projekt ustawy

Rząd nie odpuszcza planuje kolejne pomysły, by wyciągnąć od Polaków pieniądze na media publiczne - Telewizję Polską oraz Polskie Radio. Resort kultury ma już gotowy nowej ustawy abonamentowej. Od 2019 roku abonament RTV zapłaci każdy.
Abonament RTV zapłacą wszyscy! Jest nowy projekt ustawy
Kilka tygodni temu informowaliśmy, że PiS zamroził prace nad krytykowanym przez Polaków i operatorów projektem niesprawiedliwej nowelizacji ustawy abonamentowej. Proponowane zmiany miały zmusić operatorów płatnej telewizji do przekazywania Poczcie Polskiej danych o swoich abonentach. Dzięki temu poczta mogłaby pobierać abonament RTV w wysokości 22,70 zł miesięcznie.
Rządzący, którzy nie radzą sobie ze ściągalnością abonamentu RTV, jednak nie odpuszczają i pracują nad kolejnymi rozwiązaniami, które wyciągną od Polaków miliony złotych na media publiczne, głównie na TVP. W Ministerstwie Kultury jest już gotowy projekt ustawy, która kompleksowo ureguluje kwestie modelu finansowania mediów publicznych. na media publiczne zapłaci każdy.

Nowe rozwiązania wprowadzają powszechną opłatę. To oznacza, że na media publiczne będzie płacił każdy, bez względu na to czy posiada telewizor lub radioodbiornik. Nowy model polega na tym, że składka abonamentowa będzie doliczana do PIT-u albo do KRUS-u. - Będzie to kwota od 6 do 8 zł miesięcznie doliczana do tej jednej lub drugiej składki - zapowiada wiceminister kultury Paweł Lewandowski. - Składka będzie odprowadzana co miesiąc podobnie jak to jest obecnie w przypadku składki zdrowotnej - dodaje.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Według wstępnych założeń, nowy abonament miałby obowiązywać od 2019 roku. Wcześniej projekt będzie wymagał notyfikacji w Komisji Europejskiej. W tym celu resort kultury będzie musiał wdrożyć specjalne procedury dotyczące finansowania mediów publicznych ze środków publicznych w UE. Polska będzie musiała określić co to jest "misja mediów publicznych" i na co dokładnie będą mogły iść pieniądze z abonamentu.

Będzie taniej? Niekoniecznie!. Obecnie abonament RTV wynosi 22,70 zł i dotyczy całego gospodarstwa domowego, które wcześniej zdecyduje się zarejestrować telewizor. Proponowane przepisy dotyczą opłat "od osoby". Zakładając, że nowy abonament wyniesie maksymalnie 8 zł, w przypadku gospodarstwa składającego się czterech dorosłych i pracujących osób, opłata na media publiczne wyniesie łącznie 32 zł miesięcznie.

Z danych KRRIT na dzień 30 kwietnia 2017 roku wynika, że odbiorniki RTV zarejestrowało 6,9 mln abonentów, w tym 3,5 mln zostało zwolnionych od opłat. Z pozostałych 3,4 mln, terminowo z wnoszenia opłat abonamenty RTV wywiązało się 1,4 mln. Według GUS telewizor ma w domu ponad 13 mln gospodarstw
Polsat News/Radio Maryja

Najwyżej ocenione komentarze - zobacz wszystkie

Zajebiscie
Najpierw benzyna teraz telewizja.
Czekamy na więcej qurwa opłat to może ten kraj się w końcu obudzi !!
 78  
Czyli pracujące małżeństwo zapłaci w sumie 16 zł, a jeśli rodzice mają pracujące dziecko to zapłacą 24 zł.
Nawet jeśli nie posiadają odbiorników i nie oglądają telewizji.
To się nazywa prawo i sprawiedliwość.
 64  
uj wam w dupę moherowe pissiory
 48  
Zaczyna kaski brakować :D Kreatywna księgowość osiągnęła kres, wpłaty z NBP już nie nadążają by łatać coraz większe dziury...
Czas na podatki+ od pisiorów+ :D :D :D
Propaganda sukcesu kosztuje...oj kosztuje sporo zbudowanie alternatywnej rzeczywistości :D :D :D
 31  
"Będzie to kwota od 6 do 8 zł miesięcznie"
Przed wyborami będzie najniższa.
 28  
Skończył się czas marchewki, zaczyna się czas kija.
1. prąd w górę, bo trzeba kopalnie utrzymać
2. woda w górę
3. OC w górę bo trzeba sadurskich wykarmić
4. podatek drogowy w górę
5.wraz z podatkiem drogowym ceny wszystkich usług i towarów w górę
6. telewizja w górę dla 3 osobowej i więcej pracującej rodziny.
7. parkingi w miastach w górę.

A to nie koniec dojnej zmiany
 25  
Niech wprowadzą reklamy również w trakcie emisji programu - przy oglądalności „Rolnik szuka żony” będą mieli zysk większy od konkurencji.
 24  
Jak od roku 2919 to mnie to nie przeszkadza
 22  
Cyfrowy Polsat 80 kanałów za 19zł miesięcznie, bez względu na liczbę pracujących osób w rodzinie.

TVP wg projektu 32zł miesięcznie za 8 powszechnie dostępnych kanałów w DVB-T bez dodatkowych opłat.

Masz rację to nie jest tragedia. W tym zestawieniu to złodziejstwo :)
 21  
TVP ---> sprywatyzować ;) ;) ;)
 20