Łukasz Szewczyk28.07.2017 (14:47)4 komentarze

73. rocznica Powstania Warszawskiego na 9 antenach TVP

1 sierpnia 2017 roku Telewizja Polska będzie towarzyszyć widzom podczas wydarzeń związanych z upamiętnieniem 63. dni walk, męstwa i heroizmu uczestników Powstania. Bezpośrednie relacje, filmy dokumentalne i fabularne, dyskusje publicystów oraz historyków.
Spot TVP na dzień Dzień Flagi
Szeroki zakres relacji rocznicowych przygotowało TVP INFO. Już 31 sierpnia o godz. 18.00 kamery kanału informacyjnego TVP będą towarzyszyły Powstańcom Warszawskim podczas uroczystości nadania orderów i odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. O godz. 18.00 w TVP INFO uroczysta polowa Msza Święta, Apel Poległych o godz. 19.00, a o 20.00 koncert na Placu Krasińskich "Chłopcy z tamtych lat".
1 sierpnia o godz. 9.00 relacja ze złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, a o godz. 10.00 uroczystości rocznicowe przy pomniku "Mokotów Walczący - 1944" oraz relacja z "Marszu Mokotowa" czyli tradycyjnego przemarszu ul. Puławską.

O godz. 12.00 w TVP INFO uroczysta zmiana warty honorowej przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" u zbiegu ul. F. Chopina i Alei Ujazdowskich, przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej, a także przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W godzinę "W" TVP INFO będzie relacjonować Oddanie Hołdu Powstańcom na Cmentarzu na Woli, na Rondzie Dmowskiego, przy Placu Powstańców Warszawy i Kopcu Powstania Warszawskiego, Placu Zamkowym i Placu Krasińskich.

TVP INFO będzie również obecne na uroczystości złożenia wieńców przy pomniku "Polegli - Niepokonani" (Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli) o godz. 19.30, na koncercie "Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki", pl. Piłsudskiego a także podczas uroczystości rozpalenia Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Relacje z uroczystości rocznicowej widzowie obejrzą także w "Teleexpressie", głównym wydaniu "Wiadomości" TVP1 oraz "Panoramie" TVP2.Powstanie Warszawskie będzie tematem wielu doskonałych filmów fabularnych dokumentalnych, reportaży i audycji emitowanych na Antenach TVP.

W przeddzień rocznicy Powstania warszawskiego, 31 sierpnia o godz. 20:20 TVP1 przypomni głośny obraz Jana Komasy "Powstanie Warszawskie". Film określany przez twórców jako "pierwszy na świecie fabularny dramat wojenny "non - fiction", zmontowany został w całości z materiałów dokumentalnych. To historia opowiedziana przez dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk.

Natomiast 1 sierpnia Jedynka zaprasza na premierowy, siedmioodcinkowy cykl pt. "Testament Ocalonych - Powstanie Warszawskie 1 sierpnia 1944" w reżyserii Piotra Poraja-Poleskiego (emisja - 8.20, 11.15, 12.35, 13.40, 16.45, 21.25, 00.25) opowiadający o powstańczych losach: Anny Teresy hr. Poraj-Poleskiej de Galarda ps. Piorun, Jerzego Micińskiego ps. Sum, prof. Krystyny Mazur, Józefa Sobocińskiego ps. Roman Morski oraz dr-a Jerzego Kobera ps. Wacław. Dziś blisko 90-letni uczestnicy bohaterskiego zrywu narodowego powracają do swoich przeżyć.

O godz. 20.20 na antenie TVP1 rozpocznie się koncert "Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki". W tym roku piosenki Powstania Warszawskiego wykonają m.in.: soliści Klementyna Umer, Wojciech Myrczek i Piotr Pieron, którym towarzyszyć będą instrumentaliści pod dyrekcją Andrzeja Borzyma (junior). Widzowie będą mogli śpiewać razem z artystami, korzystając z tekstów piosenek wyświetlanych na ekranie telewizora. Na Placu Piłsudskiego zabrzmią m.in. takie utwory, jak: "Pałacyk Michla", "Marsz Mokotowa", "Chłopcy silni, jak stal", "Warszawo ma", "Hej chłopcy, bagnet na broń", "Sanitariuszka Małgorzatka", "Modlitwa AK", "Warszawskie dzieci". Koncert poprowadzi Tomasz Wolny.

O godz. 23:30 Jedynka przypomni wzruszający film pt. "Odnaleziony Walc" w reż. Julity Wołoszańskiej-Matysek. Bohaterami dokumentu są rozdzieleni przez wojnę Andrzej Budzyński i Barbara Żugajewicz. To opowieść o miłości odzyskanej po 72-latach.

2 sierpnia o godz. 22.55 w Jedynce premiera filmu dokumentalnego pt. "Rzeź Woli. Akt Oskarżenia" w reż. Rafała Geremka. Wola była skazana na brutalne uderzenie ze strony Niemców - przez tę dzielnicę przechodziła jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych miasta. O działaniach wojsk niemieckich na terenie Woli opowiedzą świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń.

Ponadto, od 2 sierpnia o godz. 8.15, TVP1 przedstawiać będzie sylwetki Powstańców w "Notacjach", w tym m.in.: Teresy Bojarskiej, Edmunda Baranowskiego, o. Tomasza Pawłowskiego, Izabelli Wilczyńskiej-Szalawskiej.

Tematyka Powstania Warszawskiego będzie obecna także w TVP2. 1 sierpnia o godz. 17.00 premiera: filmu dokumentalnego "Tacy jak my". Film ukazuje wpływ, Powstania na współczesnych młodych Warszawiaków, ale przede wszystkimi na popkulturowych artystów, którzy wykorzystują w swojej twórczości i codziennej pracy motywy z Powstania Warszawskiego. W filmie zobaczymy popularnych muzyków ze sceny rockowej, reggae i hiphopowej, takich jak: Lao, Che, Darek Malejonek, Marika czy zespół Hemp Gru. Reżyseria: Piotr Mularuk, Maria Siniarska.

O godz. 21.50 w Dwójce głośny film o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji - "Miasto 44" Jana Komasy a o godz. 00.05 Antena zaprasza na dramat wojenny w reżyserii Andrzeja Wajdy "Kanał" - obraz tragicznego heroizmu i bezprzykładnego cierpienia grupy warszawskich Powstańców, którzy po utracie pozycji przedzierają się kanałami do walczącego jeszcze Śródmieścia. Film uhonorowano Nagrodą Specjalną Jury na MFF w Cannes, w 1957 roku.

Dokument, fabuła i koncert to gatunki, za pośrednictwem których TVP Kultura odda w swej ramówce cześć walczącym o wolność. O godz. 10.05 (powt. 17.30) Antena zaprezentuje fabularyzowany dokument Kordiana Piwowarskiego "Baczyński", z Mateuszem Kościukiewiczem w roli Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wybitnego poety z pokolenia Kolumbów. Akcja rozpoczyna się w 1939 roku i trwa do przedwczesnej śmierci artysty w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

W ramach pasma "Portrety" o godz. 18.50 wyemitowany zostanie "Odnaleziony walc" Julity Wołoszyńskiej-Matysek. O godz. 22:40 TVP Kultura pokaże koncert Pawła Mykietyna, jednego z najwybitniejszych twórców muzyki współczesnej. Wystąpi on w ramach cyklu Muzyka pod Liberatorem, czyli organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne serii koncertów muzyki poważnej prezentujących twórczość kompozytorów związanych z Warszawą. TVP Kultura jest partnerem tego cyklu. W dniu zakończenia Powstania Warszawskiego 3 października, o godz. 20.20 w TVP Kultura spektakl "Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej" w reżyserii Iwana Wyrypajewa, z Andrzejem Sewerynem w roli głównej.

Bogaty program poświęcony losom Powstania Warszawskiego będzie także na antenie TVP Historia. Już 31 lipca o godz. 22.00 kanał historyczny TVP przypomni serial "Kolumbowie" na podstawie słynnej powieści Romana Bratnego w reżyserii Janusza Morgernsterna. Serial opowiada o polskim ruchu oporu przeciwko hitlerowskiej okupacji i młodzieży czasów wojny. 1 sierpnia o godz. 08.00 i 18.30 Antena rozpocznie zaplanowaną na 63 dni emisję cyklu nowego serialu dokumentalnego "Powstanie dzień po dniu" w reż. Bartłomieja Grudnika. To jedna historia ułożona z 63 odrębnych odcinków. Podstawą odcinków są wywiady nagrane przez wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstańcze dni wspominają m.in.: Bolesław Biega, Zygmunt Boczkowski, Halina Cichowska, Jerzy Chlistunoff, Janusz Brochwicz-Lewiński, Czesław Adamusik, Feliks Arak, Henryk Jaszczewski. Poszczególne odcinki cyklu TVP historia będzie emitowała codziennie przez wszystkie dni Powstania.

1 sierpnia na uwagę w TVP Historia zasługują też reportaże, filmy fabularyzowane i audycje o tematyce powstańczej. Już o godz. 10.25 rozpocznie się emisja filmu dokumentalnego "Człowiek, który rozpoczął Powstanie", reż. Krzysztof Buczkowski. Film poświęcony Zdzisławowi Sierpińskiemu, znanemu przede wszystkim z dziennikarstwa. Mniej znana jest jego okupacyjna biografia - żołnierza dywersyjnej kompanii "Żniwiarz" Armii Krajowej. O godz. 12.15 Antena wyemituje reportaż "Ostatni Wywiad Jura". Bohaterem reportażu jest fotograf Jerzy Tomaszewski. W roku 1944 podczas Powstania Warszawskiego wyszedł z domu z aparatem fotograficznym i podczas kilkudziesięciu dni walki zrobił dwa tysiące zdjęć, (reż. Piotr Mielech). Na 12.50 planowana jest emisja cyklu dokumentalnego "Tajemnice Państwa Podziemnego - Piekło kanałów". W filmie zrekonstruowany został świat warszawskich kanałów. O 13.30 drugi odcinek "Tajemnic Państwa Podziemnego - Broń cenna jak życie" poświęcony broni, z jaką Powstańcy ruszyli do walki w godzinie "W", (reż. Rafał Bryl). Kolejną propozycją TVP Historia jest cykliczna audycja popularyzująca wiedzę o historii II wojny światowej. "Encyklopedia II wojny światowej - Sojusznicy", emisja 15.05 w reż. Bogusława Wołoszańskiego. Odcinek poświęcony jest Powstaniu Warszawskiemu i 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. O 16.50 w TVP Historia film dokumentalny pt. "Powstanie zwykłych ludzi". Zebrane od cywilnych uczestników Powstania Warszawskiego relacje posłużyły do zbudowania wielowątkowej, pozbawionej patosu filmowej opowieści o życiu codziennym powstańczej Warszawy. Kolejny film dokumentalny w reż. Krzysztofa Talczewskiego "Umrzeć za Warszawę" o godz. 20.40, ukazuje sytuację polityczną w jakiej znajdowała się Polska w latach 1939-44 i która doprowadziła do podjęcia decyzji o rozpoczęciu bitwy o Warszawę. Na godz. 22.50 TVP Historia zaplanowała emisję filmu "Powstanie Warszawskie" w reż. Jana Komasy.

Interesującą propozycję związaną tematycznie z rocznicą Powstania Warszawskiego przygotowała również TVP Polonia. W niedzielę 30 lipca o godz. 21.40 (+ 4.15) film fabularny Janusza Morgensterna "Godzina W". Dzień później o godz. 14.50 reportaż "Detektyw powstania" poświęcony sylwetce Zygmunta Walkowskiego, fotografa, badacza i dokumentalisty specjalizującego się w dziejach Powstania. O godz. 23.00 dokument Michała Nekandy-Trepki "Zejść na Ziemię", w którym o przeżytym koszmarze opowiedzą Powstańcy, ludność cywilna oraz żołnierze Wermachtu.

1 sierpnia TVP Polonia zachęca do obejrzenia odcinka mini cyklu dokumentalnego "Krótka historia - 01.08.1944 Przyczyny Powstania Warszawskiego" (godz. 12.25 + 17.20) oraz fabularyzowanego dokumentu Tomasza Stankiewicza "Fajna ferajna" (godz. 13.35) ukazującego Powstanie Warszawskie oczyma dzieci. O godz. 20.20 (+ 2.40) zaprosi do wspólnego śpiewania piosenek powstańczych wraz ze zgromadzonymi na Placu Piłsudskiego mieszkańcami stolicy podczas koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Akcentu powstańczego nie zabraknie także o godz. 22.05 (+ 4:25) w magazynie "Halo Polonia".

W rocznicę Powstania Warszawskiego TVP3 zaprasza na cykl filmów dokumentalnych. O godz. 14.15, 23:35 i 02:40 "Amerykański korespondent" Julien Bryan, amerykański dziennikarz zarejestrował unikalny dokument, który przedstawia skrupulatnie - w wyjątkowy sposób i z nowej perspektywy - obraz przedwojennej Warszawy i dramat ludności cywilnej w obliczu nieoczekiwanego oblężenia. "Kto dziś pamięta o Kolumbach" o godz. 15:35 oraz 00:40 i "Kobiety w Powstaniu Warszawskim" emisja godz. 16:30, 22:45 oraz 04:30. Transmisja obchodów 72. rocznicy Powstania Warszawskiego zaplanowana jest także o godz. 16.58 w "Telewizyjnym Kurierze Warszawskim".

1 sierpnia na antenie TVP3 Warszawa specjalne wydania programów informacyjnych, poświęcone 73 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz.17.00 - w godzinę "W" widzowie będą mogli zobaczyć na żywo obraz miasta, które na jedną chwilę w roku zatrzymuje się przy dźwięku syren alarmowych, aby oddać hołd swoim bohaterom. W paśmie informacyjnym od godziny 18.00, specjalny program sprzed pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. TVP3 Warszawa będzie we wszystkich miejscach związanych z historią największego powstańczego zrywu w okupowanej Europie - na Placu Krasińskich, przy Pomniku Gloria Victis, na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli oraz na Kopcu Powstania Warszawskiego. Po godzinie 20.00 Antena zaprasza mieszkańców Warszawy na "śpiewanki powstańcze" z Placu Piłsudskiego.

O Powstaniu Warszawskim nie zapomni również adresowana do młodego widza TVP ABC. Antena kilkakrotnie w ciągu dnia emitować będzie spot patriotyczny "Przepis na dobrego Polaka", a na godz. 21.45 przewidziana jest emisja filmu "Fajna ferajna" Film powstał na podstawie książki Moniki Kowaleczko-Szumowskiej inspirowanej wspomnieniami uczestników Powstania Warszawskiego, którzy w czasie wojny byli dziećmi. Film ukazuje, jak wyobraźnia dzisiejszych dzieci, poruszona opowieściami Powstańców, przenosi ich do 1944 roku.

Komentarze (1 - 4 z 4)

A transmisje z gwizdów na cmentarzach też będą?
 0  
zabrakło miejsca na TVP HD ?? tam jest ważniejszy Ojciec Mateusz i Rodzinka.pl ...

całe szczeście że nie muszę/musimy oglądać durnej TVPy !!!
 1  
ale możecie sobie obejrzeć hamburgerową komercję:)
 1  
I z czego tu się PISowskie durnie cieszycie?
Poległo 20 tys powstańców i 200 tys ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej.
Tyle "kosztowało" Polskę słuchanie zdrajców z Londynu z AK.
My Niemcom chcemy fakturę wystawić?
A która kurwa z Londynu nam za te 63 dni zapłaci?
tylko przechodziłem 30.07.2017 (21:07:57)
 1