Łukasz Szewczyk31.08.2017 (16:55)1 komentarz

Interia i Deutsche Welle szukają dzieci zrabowanych podczas II wojny światowej

"Zrabowane dzieci / Geraubte Kinder" to wspólna akcja portalu Interia.pl i telewizji Deutsche Welle. To pierwsze polsko-niemieckie poszukiwania polskich dzieci zrabowanych w czasie II wojny światowej i poddanych germanizacji. Akcja rozpoczyna się 1 września.
Interia i Deutsche Welle szukają dzieci zrabowanych podczas II wojny światowej
"Moją prawdziwą intencją jest wychwycić germańską rasę rozsianą po świecie, zrabować i ukraść, gdzie się tylko da" - zapowiedział w 1938 r. szef SS Heinrich Himmler. Realizacja jego zbrodniczej idei doprowadziła w czasie wojny do zniemczenia około 300 tysięcy dzieci uprowadzonych z podbitych przez III Rzeszę krajów. Nawet 200 tys. uprowadzonych i zgermanizowanych dzieci pochodziło z okupowanej przez Niemców Polski. Wiele z nich do dziś nie wie, kim są, gdzie się urodzili i jakie były ich prawdziwe nazwiska. Czy istnieje jeszcze szansa na odzyskanie skradzionej tożsamości?

"Zrabowane dzieci / Geraubte Kinder" to wspólna inicjatywa portalu Interia i stacji Deutsche Welle. Dziennikarze, we współpracy z instytucjami, archiwami i fundacjami, będą poszukiwać poszkodowanych, a następnie towarzyszyć ofiarom germanizacji w docieraniu do krewnych i odkrywaniu ich prawdziwej tożsamości. Akcji będą towarzyszyć liczne publikacje - historie ofiar germanizacji, do których już udało się dotrzeć, materiały wideo, reportaże, wywiady.
- Niemcy w czasie II wojny światowej zorganizowali cały aparat germanizacyjny. Instytucje, które zajmowały się grabieżą dzieci, zmieniały im imiona, nazwiska i daty urodzenia. Skutecznie zacierano ślady, wymazywano tożsamość. Historie osób, do których już udało się dotrzeć dziennikarzom Interii i Deutsche Welle, są wstrząsające - mówi Ewelina Karpińska-Morek, kierownik serwisu Fakty w portalu Interia.pl. - Okazuje się, że ponad 70 lat po wojnie można nadal nie wiedzieć, kim się jest, skąd się pochodzi. Ten ciężar wciąż dźwigają na swoich barkach ofiary grabieży. To nie są pojedyncze przypadki. Akcja ma charakter międzynarodowy. Wspólnie z Deutsche Welle szukamy uprowadzonych dzieci, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, czy w Austrii. A przede wszystkim chcemy włączyć się w poszukiwania ich żyjących krewnych i wszelkich śladów, które pomogą zrabowanym dzieciom odkryć prawdę o swoim pochodzeniu - dodaje.

- Dzięki wspólnej zebranej dokumentacji DW i naszego polskiego partnera Interii możemy przypomnieć o wstrząsających, a nierzadko zapomnianych losach dzieci - mówi Róża Romaniec, kierownik działu Europy Środkowo-Wschodniej w Deutsche Welle. - Mamy nadzieję, że dzięki tej medialnej współpracy ponad granicami uda nam się pomóc ofiarom w poszukiwaniu własnej tożsamości. Chcemy się przyczynić do ocalenia pamięci o tych ludzkich tragediach w obydwu krajach.

Interia i Deutsche Welle apelują do osób, które zetknęły się z tematem rabunku i germanizacji dzieci w czasie II wojny światowej, o kontakt z redakcją Interii [email protected] lub Deutsche Welle [email protected], a także o aktywne włączenie się w rozpowszechnienie informacji o poszukiwaniu ofiar germanizacji w mediach społecznościowych (#zrabowanedzieci, #geraubtekinder).

Komentarze (1 - 1 z 1)

Witam serdecznie. Bardzo poruszaja mnie historie zrabowanych dzieci, mysle ze moge podzielic sie jedna z nich. Chodzi o moja nie zyjaca juz matke Haline Stempke rok ur. 14.01.1935 miejsce ur. Gdynia. Jej siostra lub siostry imie jednej z nich to Malgorzata Stempka, pozniej po mezu Lewandowska. Ich matka a moja babacia nazywala sie Agnieszka Stempka z domu Dolna. Ojciec Bernard Stempka, prawdopodobnie kolejarz, ktory wraz z zolnierzami polskimi zginal w obronie Pucka na poczatku wrzesnia 1939 roku. Mama opowiadala mi ze po zamorodawniu dziadka, niemcy "pozwolili" pochowac go i wraz z jej siostrami wywiezli je by je zniemczyc. Powtarzano im, ze ich matka tez nie zyje. Trwalo to do konca wojny. Rzekomo niemcy sie przestraszyli reperkusji ze strony wojsk rosyjskich i odnalezli moja babcie i po szesciu latach oddali jej dzieci. Taka historie znam w zarysie, jesli ktos wie wiecej BARDZO PROSZE O INFORMACJE, pomoze mi to w odnalezieniu wlasnej tozsamosci. Mam na imie Zygfryd. Dlaczego?
 0