Łukasz Szewczyk14.09.2017 (17:33)brak komentarzy

Polscy górale w technologii 4K ruszają w świat (wideo)

Dostępny jest już premierowy trailer filmu dokumentalnego "Highlander - Polish Men of the Mountains", który pokaże Podhale i polskich górali w telewizyjnej technologii 4K HDR. Film jest skierowany przede wszystkim do sprzedaży międzynarodowej, do nadawców w Europie, USA czy Azji, którzy już nadają w 4K
Highlander
"Highlander - Polish Men of the Mountains" to film dokumentalny, który ma przedstawiać polską kulturę góralską w sposób piękny i liryczny - tak jak jeszcze nikt tego nie dokonał - w najwyższej technologii telewizyjnej 4K HDR. Film kładzie nacisk na pokazanie piękna polskiej natury, ale również na barwne postacie. Opowiada o góralach wykonują ginące zawody tak jak ich dziadkowie i pradziadkowie przed wiekami.
Kołodziej to pasjonat starych maszyn, za pomocą których wytwarza koła do powozów - jedna z jego maszyn ma 150 lat. Baca poświęcił wygody cywilizacji dla swojego fachu, który nie jest łatwy - ostatnio owcę i kozę zagryzły mu wilki i rysie, które grasują w lasach. Jest i rolnik, który pługi wyrabia własnymi rękami i... młotem kowalskim. Kolejnymi bohaterami są drwale - ojciec i syn, którzy do transportu ściętych drzew używają konia. Jest to film o tym jak górale godzą tradycję z nowoczesnym światem.\- Myślę, że czas najwyższy wykorzystywać technologię telewizyjną aby w pewnym sensie zbliżyć widza do natury i piękna krajobrazów. Standard 4K HDR wymaga innego podejścia do filmowania i innego tempa montażu. Krajobrazy i timelapsy robią tak znakomite wrażenie, że trzeba się zatrzymać i dać widzowi czas na ich podziwianie. Byliśmy od początku podekscytowani tą technologią ale tak naprawdę poraziło nas dopiero w studiu postprodukcyjnym Big Blue Studios, w którym obejrzeliśmy materiał na monitorze Sony BVM X-300. Czujemy, że telewizja 4K HDR to przyszłość, w przeciwieństwie do nietrafionej technologii 3D - mówi Maciej Pawełczyk z Inbornmedia.

Zdjęcia rozpoczęły się w sierpniu i są realizowane na Podhalu. Reżyserem jest Filip Luft. Jest to koprodukcja Inbornmedia Sp. z o. o. i Marchello Production. Firma Inbornmedia jest znana w branży z produkcji m. in. takich seriali jak "Kossakowski 6 Zmysł" dla TTV, "Odlotowy Ogród" dla TTV czy "Złomowisko PL" dla Discovery Channel. Planowane są dwie wersje montażowe, na Polskę i dla widza zagranicznego. W tej drugiej wywiady z bohaterami będą skrócone, a dominować będzie angielski lektor, podobnie jak w serii Human Planet dla BBC.