Łukasz Szewczyk21.09.2017 (13:12)35 komentarzy

DVB-T: Kanały 8 multipleksu słabo kojarzone przez widzów. Najmocniejsza Nowa TV

Rozczarowujące wyniki oglądalności stacji z MUX-8 wynikają m.in. z ich słabej znajomości przez polskich widzów. Badanie MEC pokazuje, że nadal niewiele ponad 1/3 polskich internautów wie o poszerzeniu oferty naziemnej telewizji cyfrowej. Najmocniejszą markę zbudowała dotychczas Nowa TV.
36 proc. polskich telewidzów z dostępem do internetu wie o poszerzeniu oferty naziemnej telewizji cyfrowej o 4 nowe kanały - pokazuje najnowsze badanie MEC. Oznacza to, że nie wzrosła istotnie ich świadomość wśród potencjalnych odbiorców - pod koniec stycznia, gdy MEC w ramach Projektu Cyfrowizja III analizował znajomość kanałów z MUX-8, co trzeci widz wiedział o nowych stacjach. Nawet wśród tych, którzy mają dostęp tylko do naziemnej telewizji cyfrowej, tylko połowa wie o poszerzeniu oferty.
Raport MEC o MUX-8
W porównaniu z początkiem roku, poprawiła się jednak rozpoznawalność marek nowych kanałów naziemnych, które nie wszyscy widzowie (a przede wszystkim nie odbiorcy płatnej TV) muszą kojarzyć z obecnością na nowym multipleksie. Najlepiej znaną stacją z nowej oferty jest Nowa TV (ZPR), z 41 proc. świadomością, a niewiele gorszy wynik osiągnęło uruchomione przez Agorę Metro, przejmowane właśnie przez Discovery, rozpoznawane przez z 39 proc. telewidzów z dostępem do sieci. Oba te kanały lepiej znają odbiorcy NTC niż widzowie płatni.

Co ciekawe, wciąż najniższą świadomość wśród widzów naziemnych ma działająca pod tą samą marką co portal internetowy, telewizja WP. W tym przypadku w parze z gorszą znajomością, idą też wyniki oglądalności - stacja ma najniższy udział w czasie oglądania spośród kanałów nadających na MUX-8.

Raport MEC o MUX-8
Blisko 2/3 widzów, którzy kojarzą przynajmniej jedną z nowych stacji naziemnych, ma dostęp do oferty nowego multipleksu. Co piąty badany przez MEC telewidz z tej grupy twierdzi, że nie może ich odbierać, a 17 proc. - nie sprawdzało.

Jak wynika z danych Nielsena, od stycznia do sierpnia br. łączny udział kanałów z MUX-8 sięgał 0,8 proc. w grupie komercyjnej (16-49 lat), najwyższy udział miało Metro (0,24 proc.), a najmniejszy WP (0,14 proc.).

MEC zrealizował badanie metodą CAWI na próbie 1,5 tys. polskich internautów w połowie września 2017 r.

Komentarze (1 - 10 z 35)

Zrobili MUX-8 w paśmie VHF. Do tego jeszcze często w innej polaryzacji niż aktualnie posiadany zestaw do odbioru DVB-T. No i jeszcze się dziwią że jest tak mała popularność MUX8? Pewnie z 90% gospodarstw domowych w Polsce nie ma instalacji przygotowanych do odbioru pasm UHF i VHF jednocześnie.
 23  
Wystarczy antena VHF/UHF (która kosztuje 50 zł), a czasem i zwykła stara siatkowa (bez pasma VHF). Zależy od lokalizacji. Poza tym połowa kraju ma polaryzację H (poziomą) - tak jak pozostałe trzy MUX-y i wtedy jest łatwiej odbierać MUX-8. Trzeba pokombinować, a nie narzekać.
 17  
Sam napisałeś że trzeba kombinować... gdyby dali MUX 8 tak jak reszta to nikt nie musiałby kombinować. Jest rzesza odbiorców dla których ta kombinacja jest mało realna, ludzie starsi, inwalidzi itd.
 20  
Ktoś musiał mieć w tym interes, żeby zmienić polaryzację. Kto zgadnie?
 12  
O tym muxe było głosno wszędzie o tym mówiono reklamy na internecie w telewizji reklamy na autobusach i w internecie i chyba ślepy by tego nie zauważył przecież telewizory i dekodery same wyszukują te kanały . Byle jaka antena do tego starczy tylko nie którym nie chce się mysleć i kombinować
 13  
Przecież na tych kanałach nie ma co oglądać, więc jak mają być kojarzone?
 13  
Metro i Zoom jeszcze w miarę przyzwoite stacje. Wielki plus za seriale dokumentalne dla nich reszta niestety słabo
 9  
Sam napisałeś że trzeba kombinować... gdyby dali MUX 8 tak jak reszta to nikt nie musiałby kombinować. Jest rzesza odbiorców dla których ta kombinacja jest mało realna, ludzie starsi, inwalidzi itd.
Mux8 jest w paśmie w którym w analogu była TVP1 i gro ludzi ma odpowiednie instalacje, bo mają je z analogu. Nawet jeśli gdzieś jest odwrócona polaryzacja, to w wielu miejscach w kraju antena vhf ustawiona w poziomie sobie poradzi z odbiorem.. Przestańcie dramatyzować. Ludzie nie wiedzą o mux8, bo nie ma kampanii i nie szukali, czasem wystarczy lekka korekta, czasem dołożenie ant. I zwrotnicy. To są drobiazgi w obliczu tego że zyskuje się kilka darmowych kanałów na lata.
 8  
Ktoś musiał mieć w tym interes, żeby zmienić polaryzację. Kto zgadnie?
Interes jest czysto techniczny. Polaryzacja pionowa jest tam, gdzie już w okolicy działały nadajniki na tych częstotliwościach (nie koniecznie w naszym kraju) w polaryzacji poziomej, aby nie było wzajemnych zakłóceń.

Proponuję zamiast siać teorie sPISkowe, posiadać nieco wiedzy, lub wcześniej poczytać.
 4  
@Rozsądny. Wiesz ile ludzi w kraju wie co to jest pasmo UHF i VHF? Ile ludzi wie co to jest polaryzacja? Niestety prawie zawsze jest konieczność dokupienia kolejnej anteny na pasmo VHF w odpowiedniej polaryzacji. Do tego dochodzi jeszcze zwrotnica i pewnie koszt montażu. Trzeba teź wiedzieć w którym kierunku znajduje się nadajnik. I ty się dziwisz że jest taka mała popularność Muxa8? Przecież z DVB-T korzystają głównie ludzie mniej zamożni, starsi. Kto z nich ma na tyle dużą wiedzę aby samodzielnie dodać antenę na pasmo VHF?
 9