Łukasz Szewczyk26.09.2017 (13:42)26 komentarzy

Canal+ w sieci: Cios dla HBO GO i drogich pakietów w kablówkach?

Jesień 2017 roku może okazać się rewolucyjna dla Canal+ w Polsce. Jeszcze w tym roku premiery filmowe, seriale czy sport "na żywo" z oferty Canal+ dostępne będą także w internecie, bez konieczności podpisywania długich umów z operatorem.
Do tej pory, by oglądać filmy, seriale czy sport z oferty Canal+ można było skorzystać z dwóch rozwiązań. Zainstalować satelitarną antenę nc+ lub zdecydować się na dekoder sieci kablowej. To jednak wiązało się z dodatkowymi kosztami, długim zobowiązaniem, często koniecznością wykupieniem podstawowego pakietu TV oraz ograniczeniami (w kablówkach brak dostępu do treści nc+ online).
Jesień 2017 roku może okazać się rewolucyjna dla Canal+ w Polsce. Marka Canal+ od dawna zapowiada większą walkę o polskiego widza w internecie. teraz władze platformy nc+ zapewniają, że jeszcze przed świętami oferta Canal+ (premiery filmowe, seriale i sport "na żywo") będzie dostępna w internecie - za pośrednictwem Player+. Wprawdzie platforma nc+ już teraz udostępnia wybrane treści Canal+ w sieci (usługa nc+GO), jednak oferta online jest powiązana wyłącznie z dekoderem nc+. Nowa propozycja to dostęp do treści Canal+ bez konieczności posiadania dekodera TV. Wystarczy dostęp do internetu. Co ważne, klienci, którzy skorzystają z płatnej oferty kanałów oferowanych przez nc+ w pakietach Player+, dołączą do bazy abonenckiej nc+.

Nowy projekt może być w pewnym sensie przełomem dla Canal+ w Polsce. Tym bardziej, że sukces serialu "Belfer" (oglądalność większa niż transmisji sportowych) pokazał, że jest spore zainteresowanie dostępem do wybranych treści Canal+ w sieci. Wielu internautów pytało o możliwość wykupienia jedynie dostępu do odcinków serialu, bez podpisywania długi umów z operatorem. Obecnie pierwszy sezon "Belfra" jest już dostępny w ofercie Player.pl. Dodajmy, że Canal+ planuje kolejne polskie seriale. Także kibice od dawna zgłaszają zainteresowanie oglądaniem wybranych transmisji sportowych z oferty Canal+ za pośrednictwem internetu.

Odpowiedź na HBO GO, Netflix i ShowMax
Satelitarna platforma telewizyjna nc+ od pewnego czasu zapowiadała umocnienie swojej pozycji wśród telewidzów młodego pokolenia, którzy nie są zainteresowani telewizją w tradycyjnym wydaniu. Natomiast coraz chętniej oglądają oni telewizyjne treści na nowoczesnych urządzeniach (np. na smartfonach czy tabletach). Otwarcie się na internet to dziś konieczność w dobie rosnącej konkurencji. Tym bardziej, że Polacy coraz chętniej korzystają z takich usług HBO GO, Netflixa czy ShowMaxa i coraz chętniej płacą za legalne treści w sieci.

Plusem Canal+ w sieci może być przede wszystkim łatwiejsza dostępność. Z zapowiedzi wynika, że treści Canal+ (nowy serwis OTT nc+) ma być opary na ofercie Player+ w ramach Player.pl. To oznacza, że z oferty będzie mógł skorzystać każdy, kto posiada dostęp do internetu. W przypadku konkurencyjnego HBO GO dostęp ograniczony jest do operatorów płatnej TV oraz operatorów telekomunikacyjnych (Plus, Play). Dodatkowo wielu operatorów kablowych sprzedaje HBO GO tylko jako dodatek do telewizyjnego pakietu HBO. Jednak ostatnio pojawią się oferty z możliwością dokupienia samego HBO GO do internetu. Dodatkowym atutem Playera+, w przeciwieństwie do Netflixa oraz ShowMaxa, się różne formy płatności. Dodatkowo nc+ planuje wprowadzić na rynek specjalny dekoder, który ułatwi dostęp do usługi internetowej oraz telewizji naziemnej (DVB-T).

Cios dla drogich pakietów Canal+ w kablówkach?
Platforma nc+ przekonuje, że większe otwarcie na internet to przede wszystkim szansa dotarcia do tych klientów, którzy nie mogą zainstalować u siebie anteny satelitarnej. Jednak nowa oferta może odbić się na cały rynek. Szczególnie ten kablowy, gdzie ceny dostępu do pakietu Canal+ są zbyt drogie.

Przypomnijmy, że ostatnia pakietyzacja pakietu Canal+ (Canal+ Select/ Canal+ Prestige) w kablówkach wprowadziła sporą podwyżkę cen abonamentu. Średnia cena mniejszego pakietu Canal+ Select (6 kanałów) waha się od 40 do 50 zł. Z kolei cena Canal+ Prestige w kablówkach sięga nawet do 70 zł miesięcznie. Dla porównania pełny pakiet Canal+ w standardowych promocjach nc+ to koszt 40 zł miesięcznie, a w ofertach utrzymaniowych nc+ jeszcze taniej. Dodatkowo klienci narzekają na małą elastyczną pakietyzację. Szczególnie, gdy ktoś chce dostęp tylko do sportu lub tylko do filmów i oferty serialowej.

Jest szansa, że wpuszczenie treści Canal+ do internetu może ustabilizować ceny za pakiet w sieciach kablowych. Podobnie jak to obecnie ma miejsce w przypadku HBO GO czy Eleven Sports. Jeśli cena Canal+ w sieci kablowej będzie znacznie wyższa niż w internecie, to abonenci kablówek coraz częściej będą płacić za Canal+ w internecie, zamiast u swojego operatora TV..

Nie bez znaczenia są także piłkarskie zmiany na polskim rynku telewizyjnym. Jak już wiadomo, od przyszłego sezonu Liga Mistrzów przez kolejne trzy lata dostępna będzie w Cyfrowym Polsacie. Informacja ta wywołała sporo emocji, a internauci grozili, że zrezygnują z nc+ na rzecz konkurencji. Wpuszczenie treści Canal+ do internetu może być atrakcyjnym dodatkiem dla oferty Cyfrowego Polsatu. Podobnie jak kanały Polsat Sport (za pośrednictwem w Ipli) są dziś uzupełnieniem dla tych, którzy posiadają dekodery nc+.

Komentarze (1 - 10 z 26)

Po co to komu ? Wystarczy kupować co jakis czas netflix, eleven i korzystać z tv naziemnej za darmo.
 22  
W UPC TO JEST RABUNEK W BIALY DZIEN,,,,70 ZLOCISZY ZYCZA SOBIE TE HIENY
 34  
Miałem Canal+ do 2000 roku. Mam pytanie, czy nadal powtórki tych samych filmów w koło?
 10  
@ LEMON Co za różnica ,Tobie i tak babcia za wszystko płaci.....
 10  
Miałem Canal+ do 2000 roku. Mam pytanie, czy nadal powtórki tych samych filmów w koło?
Tak dalej są seriale z przed 17 lat.
 25  
Nobla dla tego, który znajdzie kanał bez powtórek...
 21  
Dla mnie to duży plus :) + Zapewne skorzystam :) Jeszcze jak by był np. dostęp 3 dniowy jak to jest w Eleven? :)
 11  
Dla mnie to duży plus :) + Zapewne skorzystam :) Jeszcze jak by był np. dostęp 3 dniowy jak to jest w Eleven? :)
Tj. myśl,popieram.
 8  
NARESZCIE
 9  
Jestem za.Już dawno powinni wejść do sieci.
 8