Łukasz Szewczyk28.09.2017 (13:01)10 komentarzy

Koniec nienawiści i przemocy na Facebooku i Twitterze? UE zaostrza walkę!

Komisja Europejska przedstawia wytyczne i zasady, które dotyczą wzmocnienia aktywnego zapobiegania przez platformy internetowe obecności w internecie nielegalnych treści nawołujących do nienawiści, przemocy i terroryzmu, oraz usprawnienia ich wykrywania i usuwania.
social media policja
Komisja Europejska przedstawia dziś wytyczne i zasady, które będą obowiązujące dla platform internetowych. Celem jest usprawnienie aktywnego zapobiegania umieszczaniu w internecie nielegalnych treści nawołujących do nienawiści, przemocy i terroryzmu, oraz poprawa ich wykrywania i usuwania. Coraz większa dostępność i coraz szersze rozpowszechnianie materiałów terrorystycznych i treści podżegających do przemocy i nienawiści w internecie stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli UE. Ponadto podważa zaufanie obywateli do środowiska cyfrowego i ich wiarę w jego skuteczność jako kluczowej siły napędowej innowacji, wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.
- UE daje zdecydowaną odpowiedź na wyzwania związane z obecnością w internecie nielegalnych treści. Ułatwiamy platformom wypełnianie ich obowiązków, w ścisłej współpracy z organami ścigania i z podmiotami społeczeństwa obywatelskiego. Nasze wytyczne przewidują środki ochronne mające na celu uniknięcie usuwania treści omyłkowo uznanych za nielegalne i zapewnienie ochrony praw podstawowych, takich jak wolność wypowiedzi - mówi Andrus Ansip, wiceprzewodniczący do spraw jednolitego rynku cyfrowego

- Praworządność obowiązuje w równym stopniu w internecie, jak i w świecie realnym. W sferze cyfrowej nie możemy zaakceptować praw Dzikiego Zachodu i musimy działać. Kodeks postępowania, który uzgodniłam z przedstawicielami Facebooka, Twittera, Google'a i Microsoftu dowodzi, że podejście oparte na samoregulacji może służyć jako dobry przykład i przynosić rezultaty. Jeżeli jednak firmy technologiczne nie chcą działać, my to zrobimy! - dodaje Vera Jourova, komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci

- Świat cyfrowy stwarza bezprecedensowe szanse, ale jego narzędzia w niepowołanych rękach stanowią poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwa internetowe odgrywają kluczową rolę w eliminowaniu treści terrorystycznych w internecie poprzez wzmożenie wysiłków oraz wykazywanie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w warunkach ery cyfrowej - twierdzi z kolei Juliana Kinga, komisarza do spraw unii bezpieczeństwa

- Komisja postanowiła radykalnie rozwiązać problem nielegalnych treści w Internecie. Nie można pozwolić na utrzymywanie się obecnej sytuacji: w ponad 28 proc. przypadków usuwanie nielegalnych treści zajmuje platformom internetowym więcej niż tydzień!. Wysyłamy dziś do platform wyraźny sygnał, że muszą działać w sposób bardziej odpowiedzialny. Ma to kluczowe znaczenia dla obywateli i rozwoju samych platform - dodaje Mariya Gabriel, komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego.


W związku z gwałtownym zwiększeniem w internecie ilości niezgodnych z prawem treści, obejmujących internetową propagandę terrorystyczną oraz ksenofobiczne i rasistowskie wypowiedzi podżegające do przemocy i nienawiści, coraz ważniejsza staje się rola platform internetowych i rośnie potrzeba wzmocnienia ich odpowiedzialności społecznej. W wydanych dzisiaj nowych wytycznych wzywa się platformy internetowe do dalszej intensyfikacji wysiłków na rzecz zapobiegania rozprzestrzenianiu się nielegalnych treści. Z uwagi na coraz większą rolę platform internetowych w zapewnianiu dostępu do informacji Komisja oczekuje, że podejmą one w nadchodzących miesiącach sprawne działania, zarówno online, jak i offline, zwłaszcza jeżeli chodzi o terroryzm i mowę nienawiści - które już są niezgodne z prawem UE.

Aktywne i skuteczne eliminowanie nielegalnych treści
Jako pierwszy krok na drodze do skutecznego zwalczania nielegalnych treści w internecie Komisja Europejska proponuje wprowadzenie wspólnych narzędzi do ich sprawnego i aktywnego wykrywania i usuwania oraz zapobiegania ponownemu pojawieniu się takich treści.

Wykrywanie i powiadamianie
Platformy internetowe powinny ściślej współpracować z właściwymi organami krajowymi przez powoływanie punktów kontaktowych zapewniających możliwość szybkiego kontaktowania się z nimi w celu usuwania nielegalnych treści. Aby przyspieszyć wykrywanie nielegalnych treści, zachęca się platformy internetowe do bliskiej współpracy z zaufanymi podmiotami zgłaszającymi ich obecność, tzw. sygnalistami (ang.: flaggers), wyposażonymi w fachową wiedzę na temat tego, czym są nielegalne treści. Ponadto platformy powinny wprowadzić łatwo dostępne mechanizmy pozwalające użytkownikom na wskazywanie nielegalnych treści oraz inwestować w technologie automatycznego wykrywania.

Skuteczne usuwanie
Nielegalne treści należy usuwać możliwie jak najszybciej, a w przypadku gdy występuje ryzyko poważnego zagrożenia, np. pojawia się podżeganie do aktów terrorystycznych, mogą obowiązywać konkretne ramy czasowe. Kwestia sztywno ustalonych ram czasowych będzie przedmiotem dalszej analizy Komisji. Platformy powinny również jasno wyjaśnić swoim użytkownikom swoją politykę dotyczącą treści i publikować sprawozdania w zakresie przejrzystości, zawierające informacje o liczbie i rodzajach zgłoszeń. Firmy internetowe powinny również wprowadzić zabezpieczenia, aby zapobiec usuwaniu treści omyłkowo uznanych za nielegalne.

Zapobieganie ponownemu pojawianiu się nielegalnych treści
Platformy powinny zastosować środki zniechęcające użytkowników od wielokrotnego umieszczania nielegalnych treści. Komisja zdecydowanie zachęca do dalszego wykorzystywania i doskonalenia automatycznych narzędzi w celu zapobiegania ponownemu pojawianiu się usuniętych uprzednio treści.

Dzisiejszy komunikat stanowi pierwszy krok i dalsze inicjatywy zależeć będą od działań platform internetowych na rzecz aktywnego wykonywania tych wytycznych. Komisja będzie uważnie obserwować postępy dokonywane przez platformy internetowe w nadchodzących miesiącach i oceniać potrzebę podjęcia dodatkowych działań, aby zapewnić sprawne i aktywne wykrywanie i usuwanie nielegalnych treści w internecie, w tym konieczność wprowadzenia ewentualnych środków ustawodawczych w celu uzupełnienia aktualnie obowiązujących ram prawnych. Prace te zostaną zakończone do maja 2018 r.
Komisja Europejska

Komentarze (1 - 10 z 10)

Tak rodzi się przyzwolenie na cenzurę internetu!
 8  
znaczy się cenzura na szeroką skalę.
 9  
no tak,tresci lewicowe jak sierp i mlot beda ignorowane,a tresci narodowe to przemoc,tak juz jest w lewackim fejsie
 8  
W praktyce będzie to wyglądać tak jeżeli jesteś biały i masz żonę i dzieci to jesteś juz jestes rasista homofobem i antysemitą . A jeżeli jesteś czarny hej i do tego żyd to tobie wolno wszystko . Tak dziś wygląda używanie obraźliwych treści w Internecie
 10  
spokojnie brązowi bracia zrobią swoje jak się w porę lewactwo w Europie zachodniej nie opamięta ale co tam głupi
TERAZ BYĆ BIAŁYM PATRIOTĄI MIEĆ ŻONĘ I DZIECKO TO wstyd
 1  
Zaostrzają cenzurę. I oczywiście będą tego pilnie strzec, no chyba, że będziesz bluzgał i groził np komuś z PiS, albo z ugrupowań prawicowych, ewentualnie kościołowi katolickiemu, wtedy nawet palcem facebook nie kiwnie.
 1  
Hej media2 jaka stacja informacyjna miała najlepszą oglądalność w zeszłym tygodniu?
 1  
Koniec z prawicowymi wynaturzeniami! xD
 2  
Internet nie jest łatwo ocenzurować. Raczej się nie uda bez całkowitej przebudowy jego infrastruktury. Zanim to zrobią Ch... Gejropejska nie będzie już istnieć a miejscu gejroparlamentu będzie stał meczet.
 1  
Treść komentarza może zawierać obraźliwe słowa - kliknij by wyświetlić.
jak to sie mowi. puknij w stol a nozyce sie odezwa.
wystarczyla wzmianka a juz pojaiwly sie komentarze broniace zwyrodnialcow.
@wybredny + @Dorami:
internet jest juz od dawna ocenzurowany
@patrzacy realnie:
jezeli wg ciebie nawolywanie do terroryzmu to sa tresci narodowe, to co to za narod?
@Antync+
powiedz mi w ilu krajach mozna zostac ukaranym za bycie zonatym i dzieci? powiedz mi ile osob dostalo wpier.. w Polsce za bycie homoseksualista? a ile za bycie hetero? (nie liczac tych ktorzy sypiali z cudzymi partnerami) powiedz mi ile osob dostalo w Polsce wpier..l za ciemniejsza karnacje skory a ile za bycie bialym? wiec zacznij myslec a nie powtarzasz za jakimis idiotami.
@Szamajama Okutasi:
a probowales nacisnac przycisk "zglos" czy jakos tak?
zreszta w Polsce stwierdzenie ze biskup Wesolowski byl pedofilem uchodzi za brutalny atak na kosciol katolicki i obraze uczuc religijnych. wiec sie zastanow.
@rfddfdssdsdad + @Ewa88:
bez komentarza. myslec! a nie podazac z baranami
 3