Piotr Babicki19.11.2006 (14:52)brak komentarzy

Festiwal Mediów w Łodzi zakończony

Film dokumentalny "Jak to się robi" Marcela Łozińskiego zdobył Grand Prix - "Białą Kobrę" - zakończonego w sobotę w Łodzi XVI Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu". W konkursie radiowym główną nagrodę otrzymała Hanna Wilczyńska-Toczko za reportaż "Skazani na bluesa".
Łódzka impreza to jeden z największych w kraju przeglądów filmów dokumentalnych i reportaży radiowych. W tym roku o nagrody rywalizowało 45 filmów, a w konkursie radiowym - 14 reportaży. Tematy prezentowanych na festiwalu filmów i audycji to zagrożenia, obawy i lęki towarzyszące współczesnemu człowiekowi.
Film Łozińskiego "Jak to się robi" opowiada o eksperymencie zorganizowanym przez polskiego doradcę medialnego i specjalistę od marketingu politycznego Piotra Tymochowicza, który postanowił udowodnić, że z każdego człowieka może zrobić polityka. Zdjęcia do filmu trwały trzy i pół roku.

Reportaż "Skazani na bluesa" - zdobywca nagrody prezesa Radia Łódź - opowiada o parze alkoholików i narkomanów, którzy dzięki miłości wyszli z nałogów.

Nagrodę specjalną jury pod przewodnictwem reżysera Jacka Bławuta otrzymał film "Nasiona" w reżyserii Wojciecha Kasperskiego. Nagrody MEN za wysokie walory edukacyjne dostały dwa reportaże radiowe - "Radek" Romy Leszczyńskiej oraz "Zatrzymani w drodze" Hanny Londowskiej i Alicji Pietruczuk.

Jury nagrodziło i wyróżniło również kilka innych obrazów i audycji, m.in. filmy "Wolność jest darem Boga" Cezarego Ciszewskiego i "To nasza młodość" w reżyserii Michała Nekanda-Trepke oraz reportaż Eweliny Karpacz "I ty możesz zostać torbaczem".

Zwycięski film "Jak to się robi" w kinach w całej Polsce będzie można zobaczyć od 24 listopada.
Onet.pl, PAP