Łukasz Szewczyk19.10.2017 (16:10)3 komentarze

"Odbite z rąk Świetlistego Szlaku". Kolejny dokument z Anitą Werner w TVN Style

W listopadzie swoją telewizyjną premierę będzie miał kolejny wstrząsający dokument zrealizowany przez ekipę TVN Style. Tym razem wraz z dziennikarką Anitą Werner redakcja odnalazła wioskę kobiet odbitych z rąk peruwiańskiej organizacji terrorystycznej. Czy na pewno odzyskały wolność?
"Odbite z rąk Świetlistego Szlaku"
Przez dwadzieścia lat Peru było objęte wojną domową. Organizacja terrorystyczna Świetlisty Szlak usiłowała dokonać rewolucji komunistycznej na drodze walki zbrojnej z państwem peruwiańskim. Indianie Ashaninkas, których terytoria znalazły się w strefie działań wojennych, odmówili włączenia się w bratobójcze walki. Wielu mężczyzn zapłaciło za opór śmiercią, inni zostali wcieleni siłą w szeregi terrorystów. Kobiety porywano do obozów w dżungli, gdzie harowały i były regularnie gwałcone, by rodzić dzieci, przyszłe wojsko rewolucji Świetlistego Szlaku. Wyczerpane porodami, pracą i szalejącymi epidemiami, porzucano wraz ze słabszymi dziećmi w niedostępnych rejonach Amazonii. Przez lata żyły w jej lasach jak zwierzęta, w strachu przed wojskiem i policją. Polowały gołymi rękami, gdy osłabły - umierały. W lipcu 2015 roku jedna z takich grup została odnaleziona w dżungli przez żołnierzy sił rządowych walczących ze Świetlistym Szlakiem. Kobiety i dzieci zakwaterowano na peryferiach indiańskiej osady, dano im wolność i prowizoryczne domy. Nic poza tym.
Ekipa TVN, wraz z dziennikarką Anitą Werner, dotarła do tej właśnie wioski. Dokumentalistów uderzył obraz ludzi, którzy, mimo odzyskanej wolności, nadal pozostają niewolnikami własnej traum i niemożności przystosowania się do nowych warunków.

Tkwią w zawieszeniu między dzikością a cywilizacją, poczuciem obcości a koniecznością integracji. Są analfabetami, nie znają rzemiosła, które dawałoby im dochód. Nie mają narzędzi, domowych sprzętów i leków. Nikt nie uczy ich, jak mają żyć. Nie znajdują pocieszenia w uczuciach, bo nie znają miłości. Dzieci bywają odrzucane przez matki, ponieważ budzą w nich skojarzenia z gwałcicielami. Kobiety dręczą wspomnienia przemocy, mordów, głodu i niewolniczej pracy. Obecność dokumentalistów stała się dla Indianek formą psychoterapii oraz możliwością zwrócenia na siebie uwagi świata.

Premiera dokumentu "Odbite z rąk Świetlistego Szlaku" 11 listopada 2017 roku o godzinie 21.10 na antenie TVN Style.

Komentarze (1 - 3 z 3)

To fajowo, ze stacja TWN pochyla się nad losem Peruwiańczykow z państwa Peru, leżącego 15 tysięcy kilometrów od Polski.
 6  
Nie wiem czy wiesz, ale jednym z celów telewizji jest poszerzanie świadomości odbiorców nie tylko o tym co się dzieje w najbliższym otoczeniu, ale także w tym dalszym . Dlatego też nie rozumiem Twojego krytycznego nastawienia w stosunku do tego typu programów.
 9  
Dlatego też nie rozumiem Twojego krytycznego nastawienia w stosunku do tego typu programów.
Do PISdzielca i tak nic innego nie dociera, jak tylko TVP Info ze swoimi paskami...
Gdyby dajmy na to Pani Werner zrobiła materiał o "dobra, zmiana", to PISdzielec by to zauważył, prując się w komentarzach jak prochowiec cesarza (że ta NIEMIECKA :) stacja kłamie).
Rozumiesz, PISdzielstwo to taki stan umysłu, tam logiki już nie ma.
 1