Łukasz Szewczyk15.11.2017 (19:41)21 komentarzy

Władza zastrasza dziennikarzy? "Apelujemy do środowiska dziennikarskiego o solidarność"

Kapituły Nagrody Radia ZET im. A. Woyciechowskiego wydała stanowisko w sprawie działań prokuratury przeciw dziennikarzom. Zaapelowano do całego środowiska dziennikarskiego o solidarność.
"Bezdyskusyjnie, dziennikarz, jak każdy obywatel, jest równy wobec prawa i temu prawu podlega. Nie ulega wątpliwości, że dziennikarz ma obowiązek dochowania wszelkich standardów etycznych i zawodowych oraz działania w imię prawdy i dobra społecznego. Bezsporne jest także to, że każdy, kto czuje się pokrzywdzony publikacją, ma prawo do dochodzenia swoich praw w postępowaniu cywilnym" - czytamy w stanowisku.
Kapituła zwraca uwagę, że ostatnio w Polsce nasiliły się działania prokuratury przeciwko dziennikarzom. "Obawiamy się, że ich celem może być zastraszanie autorów publikacji i wydawców, aby nie podejmowali tematów niewygodnych władzy. Prokuratura zajmowała się także sprawami dwóch tegorocznych nominowanych do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego" - napisano.

Kapituła przypomina, że dziennikarka Polsat News, Ewa Żarska, której reportaż przyczynił się do zatrzymania groźnego pedofila, została ukarana grzywną 6 tys. złotych za odmowę ujawnienia informatora. Informatora znanego wcześniej policji.

Z kolei minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaangażował prokuraturę wojskową przeciwko Tomaszowi Piątkowi - autorowi książki "Macierewicz i jego tajemnice". Zarzucił mu m.in. czyn polegający na "poniżeniu konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej" zagrożony karą do dwóch lat więzienia.

Natomiast Wojciech Bojanowski, tegoroczny laureat nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, odbierając nagrodę powiedział, że dziesięć dni temu sąd zwolnił go z tajemnicy dziennikarskiej w związku ze sprawą Igora Stachowiaka. - Dostałem postanowienie sądu, który zwalnia mnie z niej, chociaż nie zostałem jeszcze ani przesłuchany, ani wezwany. Już na samym początku jestem zwolniony z tajemnicy, chociaż nie miałem okazji się nią posłużyć - powiedział dziennikarz. Czy wyda swoich informatorów. - Nigdy tego nie zrobię - zadeklarował

"Przypominamy, że dziennikarz ujawniając informacje poufne, często niewygodne dla decydentów, działa w interesie publicznym i nie powinien być z tego tytułu ścigany karnie. Media patrzące krytycznie na działania instytucji i polityków są podstawą demokratycznej wspólnoty. Wyrażając głębokie zaniepokojenie poczynaniami prokuratury, apelujemy do całego środowiska dziennikarskiego o solidarność w tej sprawie, a polityków i śledczych, by ich działania nie wzbudzały jakichkolwiek podejrzeń o wywieranie presji i były pozbawione podtekstu politycznego" - napisano w stanowisku.

Komentarze (1 - 10 z 21)

Jest tak strasznie w tym reżimie , że wstrzymano nakłady gazety wyborczej, niusłika, faktów i mitów, nie urbana. Zaniki sygnału tokfm rmf i zetki. Cofnęli koncesję tvn i polsatowi. Reżim pisowski nie ma granic.
 10  
Tak sie właśnie to skończy! PISuary nie mają litości i skrupułów
johnyB - najprawdziwszy 16.11.2017 (6:18:30)
 9  
Jest tak strasznie w tym reżimie , że wstrzymano nakłady gazety wyborczej, niusłika, faktów i mitów, nie urbana. Zaniki sygnału tokfm rmf i zetki. Cofnęli koncesję tvn i polsatowi. Reżim pisowski nie ma granic.
Na razie to narodowe - patriotyczne solidne podwyżki zrobili. To co cwaniakom z PO się nie udało, to cwaniakom z PIS wyszło doskonale. Omamili i oszukali naród PIS, jesteście tacy sami jak PO!
 13  
Rzeczpospolita Polska i wszystko jasne
 2  
Dziennikarze którzy pracują dla dobra Polski nie mają się czego obawiać
 11  
Ciekawe co by było gdyby sytuacja była odwrotna i to w niemieckich gazetach większość udziałów miałyby polskie firmy i szczuły by obywateli niemieckich przeciwko własnemu krajowi? Jak szybko władze niemieckie rozwiązałyby ten problem? Oczywiście był by to blitzkrieg, nie mam co do tego żadnych wątpliwości.
 10  
Wyjaśnij pojęcie "szczuły". Bo ja jak na razie w naszych mediach narodowych widzę szczucie polaków na polaków.
 1  
A TO ŻE NA TYM PORTALU PANUJE CENZURA TO JUŻ NAJEMNIK SZEWCZYK TEGO NIE ZAUWAŻA CO ZA HIPOKRYZJA PANUJE NA TYM PODBRUKOWCU
Dokładnie, zakłamany, okraszony grubą warstwą hipokryzji POlszewicki portal, któremu totalna cenzura w mediach za kadencji organizacji przestępczej PO nijak nie uwierała.
 9  
A po co tu zaglądacie? Przecież to prywatny portal. W tym kraju jest wolność słowa chyba jeszcze. Ja na wasze zakłamane prawckie nie wchodzę :lol
 5  
A TO ŻE NA TYM PORTALU PANUJE CENZURA TO JUŻ NAJEMNIK SZEWCZYK TEGO NIE ZAUWAŻA CO ZA HIPOKRYZJA PANUJE NA TYM PODBRUKOWCU
wybiórcza hipokryzja :-)
 7