Łukasz Szewczyk01.12.2017 (12:43)1 komentarz

Rusza "Przystanek Miasto 2017". Nowy projekt Gazety Wyborczej i TOK FM

Na łamach Gazety Wyborczej oraz w Radiu TOK FM wystartował nowy projekt "Przystanek Miasto 2017", czyli wielka dyskusja o przyszłości polskich miast. Dokładnie 10 lat po pierwszej edycji "Przystanku" dziennikarze, czytelnicy i słuchacze będą wspólnie sprawdzać, jakie są współczesne miasta w Polsce i czego oczekują ich mieszkańcy
Przystanek Miasto 2017
"Przystanek Miasto 2017" to wielkie badanie i projekt redakcyjny Gazety Wyborczej i Radia TOK FM, w który zaangażowanych jest 19 miast. Jego celem jest przedstawienie wyjątkowej opowieści o największych miejscowościach w kraju oraz pobudzenie rozmowy o ich rozwoju i ofercie dla mieszkańców, zwłaszcza w lokalnej społeczności. Twórcy projektu chcą poszukać odpowiedzi m.in. na pytania: czy za 10 lat - z powodu wyczerpania funduszy unijnych i zapaści demograficznej - skończy się "złota era" polskich miast; czy po latach ożywienia partycypacja obywatelska jest w kryzysie; jak rewolucja ekologiczna i cyfrowo-technologiczna zmieni nasze miasta; czy grozi nam recentralizacja w zarządzaniu miastami.
Dokładnie 10 lat temu "Gazeta Wyborcza" przeprowadziła kampanię "Przystanek Miasto 2007" - ogólnopolską debatę o przyszłości polskich miast, które stanęły przed niepowtarzalną, historyczną wręcz szansą wsparcia swego rozwoju funduszami unijnymi. W roku 2007 pierwsze poważne przedsięwzięcia były już w toku, dlatego kampania stawiała pytania o akceptację dla kierunków tych zmian, o poziom satysfakcji mieszkańców z warunków życia w ich miastach, o ich oczekiwania.

- Po dziesięciu latach chcemy się znów na chwilę zatrzymać, wysiąść na "Przystanku Miasto" i zobaczyć, jak daleko zajechaliśmy. Przyjrzymy się, jak dziś wyglądają nasze miasta i jak się w nich teraz żyje. Zastanowimy się też wspólnie z mieszkańcami, jak powinien wyglądać "Przystanek Miasto 2027" - mówi Wojciech Bartkowiak, szef redakcji lokalnych Gazety Wyborczej.

Przystanek Miasto 2017
Przystanek Miasto 2017
1 grudnia 2017 roku w ogólnopolskiej "Gazecie Wyborczej" i na Wyborcza.pl ukazały się pierwsze wyniki nowego badania sondażowego, a w nich: jak oceniamy nasze miasta, co w nich lubimy, a co nam przeszkadza. "Gazeta Wyborcza" zleciła badanie 19 polskich miast - dzięki niemu dowiemy się, jak mieszkańcy postrzegają swoje miasto, jak identyfikują jego słabe i mocne strony oraz czego oczekują od władz. Firma Kantar Millward Brown spytała ponad 16 tysięcy osób w wieku powyżej 18 lat o komunikację publiczną, uchodźców, pracę, sport, kulturę i wiele innych spraw. Miasta zostały porównane ze sobą, by sprawdzić, jak wielkie metropolie różnią się od mniejszych miejscowości oraz czy stereotypowy pogląd o różnicach w poglądach i aspiracjach między Polską wschodnią i zachodnią ma związek z rzeczywistością.

Publikacje pod hasłem "Przystanek Miasto 2017" będą się pojawiać na łamach Gazety Wyborczej przez cały grudzień. Co piątek czytelnicy znajdą je w ogólnopolskim wydaniu, ale projekt będzie przede wszystkim obecny na lokalnych stronach dziennika - w każdym z miast pod indywidualnym tytułem, np. "Przystanek Poznań 2017" czy "Przystanek Wrocław 2017". W serwisie Wyborcza.pl ruszy strona Wyborcza.pl/przystanekmiasto agregująca wszystkie publikacje powstałe w ramach projektu. Materiały będą też dostępne w lokalnych serwisach Wyborcza.pl.

Przez cały czas trwania "Przystanku Miasto 2017" Radio TOK FM będzie analizować wyniki badań wraz z ekspertami oraz prowadzić rozmowy ze słuchaczami o jakości życia w ich miastach.
Dyskusję w ramach projektu będą poszerzać też dwie debaty, organizowane przez "Gazetę Wyborczą" w warszawskiej siedzibie redakcji. Pierwsza z nich odbędzie się 15 grudnia 2017 roku pod hasłem "Koniec złotej ery polskich miast?", a głos zabiorą w niej eksperci, aktywiści miejscy, politycy oraz sami mieszkańcy.

"Przystanek Miasto 2017" wspiera autopromocja na łamach "Gazety Wyborczej", w serwisie Wyborcza.pl oraz na profilach dziennika w mediach społecznościowych.

Partnerzy projektu to 18 miast i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, w których przeprowadzono badanie.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Małe miasta powiatowe jak zwykle pomijane
 2