Łukasz Szewczyk06.12.2017 (7:06)21 komentarzy

Cyfrowy Polsat uderzy w kablówki? Internet stacjonarny, telewizja bez satelity

Grupa Cyfrowy Polsat od lat buduje pozycję multioperatora w Polsce. Po kanałach telewizyjnych (Polsat), platformie satelitarnej (Cyfrowy Polsat), internetowej (Ipla) oraz telefonii komórkowej (Plus), przyszedł czas na kolejny element układanki - Internet stacjonarny i telewizję kablową (Netia).
Cyfrowy Polsat
Na 25-lecie Telewizji Polsat, medialna Grupa Zygmunta Solorza-Żaka zafundowała sobie świąteczne prezenty, które w najbliższych miesiącach mogą znacznie zmieni rynek telekomunikacyjno-medialny. Tuż po informacji o zakupie 7 kanałów telewizyjnych przez Polsat, Grupa Cyfrowy Polsat ogłosiła kolejną strategiczną inwestycję - zakup akcji telekomunikacyjnej spółki Netia. Cyfrowy Polsat złożył zlecenia nabycia łącznie pakietu ok. 32% akcji w Netii, a docelowo planowane jest zwiększenie udziałów do 66 proc. Transakcja wymaga zgody UOKiK, ale przedstawiciele Cyfrowego Polsatu przekonują, że nie powinna być z tym problemu.
Przejęcie Netii to dla Cyfrowego Polsatu kolejny ważny krok do wzmacniania swojej pozycji jako multioperatora telekomunikacyjnego. Nie tylko ze względu na poszerzenie swojego portfolio o nowe usługi, ale przede wszystkim pod kątem wejścia Cyfrowego Polsatu na rynek dużych miast, zdominowanego przez Orange i sieci kablowe. Obecnie około 70 proc. bazy Cyfrowego Polsatu i Plusa stanowią klienci małych miast i wsi. Przejęcie Netii ma to zmienić.

- Internet stacjonarny idealnie wzbogaci pakiet proponowanych przez nas usług, z którego po realizacji transakcji będzie mogło skorzystać także blisko milion klientów Netii. Istotnie wzmocnimy także naszą ofertę dla klientów biznesowych - powiedział Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu i Plusa. Nowy właściciel nie zamierza także rezygnować z telewizji w Netii. - Część telewizyjna Netii jest dla nas bardzo ważna - dodała Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansowych Cyfrowego Polsatu.

Dzięki nowej transakcji Cyfrowy Polsat zaoferuje Internet stacjonarny, który będzie przede wszystkim atrakcyjnym uzupełnieniem oferty Plusa - telefonii komórkowej i mobilnego Internetu. Dzięki temu Cyfrowy Polsat będzie mógł zaoferować pełny pakiet usług telekomunikacyjnych (dla klientów indywidualnych i biznesowych), skuteczniej rywalizując nie tylko z Orange ale i kablówkami. Tym bardziej, że Netia swoje usługi świadczy także na łączach Orange. Obecnie Netia w swojej ofercie posiada Internet światłowodowy o prędkości do 900 Mb/s. Dodatkowo Internet stacjonarny często jest stabilniejszy od mobilnego i praktycznie bez żadnych limitów pobierania danych.

Nie bez znaczenia jest także oferta cyfrowej telewizji kablowej świadczonej przez Netię. Z pewnością będzie to możliwość dotarcia dla tych klientów, którzy nie chcą, bądź z przyczyn technicznych nie mogą, zainstalować anteny satelitarnej. Dodatkowo technologia kablowa możliwa świadczenie wielu dodatkowych usług interaktywnych, jak np. dostęp do aplikacji Ipla, gier czy też kolekcji VOD. Na razie nie wiadomo czy satelitarne pakiety Cyfrowego Polsatu pojawią się w wersji kablowej. Takie rozwiązanie jest prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że np. pakiety nc+ swoim abonentom oferuje konkurencyjny Orange. Jednak na razie, do czasu zakończenia transakcji, Cyfrowy Polsat nie zdradza szczegółowych swoich planów w tym zakresie.

Jedno jest pewne, rok 2018 zapowiada się interesująco na kablowym rynku telekomunikacyjnym Polsce, na którym do tej pory królowały Orange i kablówki, oferując szybki Internet stacjonarny w pakiecie z kilkoma usługami. Po sfinalizowaniu transakcji Cyfrowy Polsat zyska atrakcyjnego klienta wielkomiejskiego, który być może już dziś posiada antenę satelitarną Cyfrowego Polsatu oraz Internet stacjonarny wykupiony u innego operatora kablowego. W przyszłości będzie mógł połączyć usługi w jeden rachunek, a przy okazji do dokupić telefon komórkowy czy też Internet mobilny, zyskując dodatkowe rabaty. Tym bardziej, że nowe usługi (Internet stacjonarny, telewizja kablowa) trafią do programu smartDOM, który zapewnia rabaty wraz z każdą kolejną zakupioną usługą z portfolio całej Grupy. Z programu korzysta już 1,4 mln abonentów Cyfrowego Polsatu i Plusa. Jak zapowiada operator, po przejęciu Netii klienci programu zyskają bogatsze pakiety usług łączonych oraz realne dodatkowe korzyści, jak np. niższe rachunki z tytułu łączenia usług.

Komentarze (1 - 10 z 21)

Sam mam Netię i telewizję satelitarną i dwa rachunki do zapłacenia a prościej i taniej by było płacić jeden łączony ! . Może i oferta TV będzie bogatsza i w lepszej jakości IPTV na światłowodzie .
 7  
Orange może mieć konkurencje ale to za około 2 lata bo musza położyć kable a to potrwa
 11  
Orange może mieć konkurencje ale to za około 2 lata bo musza położyć kable a to potrwa
Netia świadczy usługi także na łączach Orange :)
 2  
Może w końcu zainwestują w rozwój sieci Plus gsm ponieważ jest coraz gorzej. Nie chodzi tylko o wolny internet ale również o zwykła rozmowy które się rwą. Przykładowo w mojej okolicy Plus ma jeden nadajnik na 4 piętrowym budynku a konkurencja po 4 (Orange, T Mobile i Play). Gdy napisałem do Plusa dołanczając mapkę (search BTS) i pytając czy coś zamierzają z tym zrobić dostałem odpowiedź że nie przewidują rozbudowy w najbliższym czasie. Efekt jest taki że pomimo dobrej oferty ze strony Plusa musiałem zrezygnować ze względu na warunki techniczne.
 6  
Orange może mieć konkurencje ale to za około 2 lata bo musza położyć kable a to potrwa
Netia świadczy usługi także na łączach Orange :)
Netia jest OK tylko tam gdzie ma światłowód i gdzie ten światłowód jest pociągnięty bezpośrednio do mieszkania, a nie tylko do bloku. A Netia na łączach ORANGE to szajs. Podobnie jak ORANGE to szajs (tam gdzie nie ma światłowodu ORANGE). Jeśli Solorz przejmie NETIĘ (po światłowodzie) to będzie OK. Wtedy będzie konkurentem do ORANGE światłowodu i do oferty kablówek (w tej samej lokalizacji).
Ale nie przesadzajmy z tymi prędkościami. Prawie każdemu spokojnie wystarczy stabilne 100 Mb/s po światłowodzie. Reszta (ponad to) to tylko wabik na klientów.
 1  
@ Marcin D wyprowadź się już z tej wsi,bo u mnie w mieście ponad 300 tyś.ani nie ma wolnego netu ,ani połączeń rwanych,nie mówię ,że jest super ale nie narzekam jak u konkurencji
 3  
Tylko niestety w dużej części przypadków te kable po TPSA (Orange) są stare jak świat i o szybkim łączu można pomarzyć! Max do 10 Mb/s
pobieranie i do 1 Mb/s wysyłanie co w dzisiejszych czasach jest dnem i bez wymiany infrastruktury nie da rady więcej!
 5  
Netia świadczy usługi także na łączach Orange :)
chyba nie sądzisz że Orange będzie udostępniał swoje łącza konkurencji która jak widać chce zawładnąć wszystkim
 1  
Tylko niestety w dużej części przypadków te kable po TPSA (Orange) są stare jak świat i o szybkim łączu można pomarzyć! Max do 10 Mb/s
pobieranie i do 1 Mb/s wysyłanie co w dzisiejszych czasach jest dnem i bez wymiany infrastruktury nie da rady więcej!
zgadzam się, Orange nie modernizuje sieci tak jak obiecuje, a światłowody kładzie tylko w dużych miastach gdzie powstają nowe osiedla, reklama światłowód i 4k to bujda bo nawet 10% polski nie ma takich możliwości, mnie orange tylko oferuje do 10mb/s słabiutko bo po testach wychodzi zaledwie 4 do 5 słabo aby coś obejrzeć czy posłuchać
 2  
Netia świadczy usługi ,w niektórych miejscach na łączach Orange i na odwrót tak jak u Mnie na końcowym odcinku korzystają z łącza NETII.
Szkoda mi osób ,które mają maksymalnie 4Mbits u siebie bo dla Mnie taką przepustowość łącze miało w 1994roku już więc domyślam się ,że mieszkacie gdzieś na łonie natury i z pewnością lepszym rozwiązaniem dla Was był by internet bezprzewodowy LTE.
 5