Łukasz Szewczyk11.12.2017 (16:15)42 komentarze

KRRiT: 1,5 mln zł kary dla TVN24 za relacje "puczu" w Sejmie

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o ukaraniu telewizji TVN24 kwotą 1,479 mln złotych za relacje grudniowych wydarzeń w Sejmie.
KRRiT po przeprowadzeniu postępowania dotyczącego sposobu relacjonowania w TVN24 wydarzeń w Sejmie RP i pod Sejmem RP w dniach 16 - 18 grudnia 2016 roku stwierdziła, iż nadawca naruszył ustawę o radiofonii i telewizji poprzez "propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu".
Przypomnijmy, że mowa o okresie, gdy w Sejmie doszło do dużego zamieszania. Opozycja, po wykluczeniu z obrad posła PO Michała Szczerby, rozpoczęła okupowanie mównicy. Marszałek Sejmu przeniósł posiedzenie do Sali Kolumnowej, ale nie wpuszczono do niej mediów. Straż marszałkowska nie wpuściła tam też część posłów i posłanek opozycji. Pod Sejmem zebrali się obywatele protestujący przeciwko PiS.

KRRiT przekonuje, że decyzję o nałożeniu kary podjęto, po "obszernym monitoringu" programów uniwersalnych TVN, Polsat i TVP oraz informacyjnych TVN24, Polsat News i TVP Info, emitowanych w dniach 16 - 18 grudnia 2016 roku. Po przeanalizowaniu kilkuset godzin materiałów, KRRiT stwierdziła, że tylko TVN24 naruszyła art.18 ust.1, który brzmi: "Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość". Oraz art.18 ust.3, który brzmi: "Audycje lub inne przekazy nie mogą sprzyjać zachowaniom zagrażającym zdrowiu lub bezpieczeństwu oraz zachowaniom zagrażającym środowisku naturalnemu".

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji upoważniła przewodniczącego do wydania decyzji w sprawie nałożenia na spółkę TVN (nadawce TVN24) kary pieniężnej w wysokości 1,479 mln zł, która stanowi maksymalną granicę ustawowego 1 proc. rocznego przychodu nadawcy.

Aktualizacja:
TVN24 w wydanym oświadczeniu odrzuca oskarżenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przeciwko TVN24 i zapowiada, że złoży apelację od decyzji nakładającej na spółkę karę za obsługę wydarzeń w Sejmie i pod Sejmem RP w grudniu 2016. TVN24 uważa, że oskarżenia sformułowane przez KRRiT opierają się na skrajnie nieobiektywnym i niestarannym raporcie sporządzonym na zlecenie Rady przez osobę związaną z telewizją Trwam i Wyższą Szkołą Kultury Medialnej w Toruniu. W ocenie TVN nałożona kara jest bezpodstawna. Spółka TVN, po zapoznaniu się z treścią decyzji KRRiT, odwoła się do Sądu Okręgowego w Warszawie

Komentarze (1 - 10 z 42)

Partyjny Radiokomitet wymierza kary za pokazywanie w mediach przekrętów PiSuaru...
 11  
Witamy na Białorusi v.2
 11  
No to jest jednak żart, szkoda, że prawdziwy, smutne to bardzo!
 6  
A kiedy kara dla TVP? Za ciągle ataki na opozycje, zmanipulowane materiały brak, pluralizmu i insynuacyjne paski informacyjne
 8  
tefałszen, czyli obcy głos dla Polaków, a właściwie dla POljaków, powinien taką karę dostawać codziennie, począwszy od porannego bloku śniadaniowego "wstajesz i łżesz" na 60 letniej Kupie Wojewódzkiej kończąc
 13  
O super. Ja tam takich rzeczy nie widziałem (co prawda całości nie oglądałem) ale powiem tak te paragrafy to akurat można zarzucić politykom a nie stacji telewizyjnej. Ogólnie jedno jest pewne nikomu poza PZPR do tej pory nie udało się podzielić Polski i Polaków na dwie części. Jarosław zrobił to doskonale - ale wiadomo żył w czasach i wychowywał się w tamtych czasach więc naukę wziął od najlepszych. Uczeń przerósł mistrza. A stacje totalnej opozycji musza nauczyć się robić materiały klakierskie dla pisu i będzie wtedy suuuper. Pierdzielę Każda stacja przekłamuje obraz ale na razie prym wiedzie TVP i tu jest jak widze w oczach krrit wszystko w najlepciejszym partyjnym porządku :).
 10  
tefałszen, czyli obcy głos dla Polaków, a właściwie dla POljaków, powinien taką karę dostawać codziennie, począwszy od porannego bloku śniadaniowego "wstajesz i łżesz" na 60 letniej Kupie Wojewódzkiej kończąc
Co znaczy obcy głos jacy dziennikarze tam pracują polscy? To TVP jest zarządzana przez polityka. Wierzyć TVP to tylko bezmógi mogą.
 1  
@Czester-Jeśli czerpiesz jakieś profity z układu 3RP to jestem w stanie zrozumieć obronę największych manipulatorów jak TVN - jako wolnych mediów ale bardziej prawdopodobne że jesteś przykładem tzw. pożytecznego idioty. Bez urazy to stan umysłu pod wpływem wtłaczanej wiele lat propagandy i manipulacji.
 1  
Cenzorzy.

To jest w sumie fascynujące, dzieci buntują przeciw dorosłym, uważają ze same wiedzą lepiej i jak będą dorosłe postąpią lepiej a prawda jest taka, że będą jak swoi rodzice bo innego postępowania nie znajdą... I Jarek jest taki sam, walczył ze socjalizmem, komunizmem, propagandą oraz jedyna słuszną partią a teraz sam to wszystko buduje, fascynujące.
 3  
Jak policja wymierza karę to czy bierze pod uwagę dochody finansowe? Nie! Powinni im dowalić 10x więcej. Wtedy właściciel zrobił by porządek z tą hołotà która tam pracuje od czasów Urbana i PRL
 5