Łukasz Szewczyk24.01.2018 (14:48)2 komentarze

Premierowa koncertu Silesian Blues Band w radiowej Trójce

W zrewitalizowanym budynku Łaźni Łańcuszkowej w kompleksie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu odbył się jubileuszowy koncert okazji 40. rocznicy wydania albumu "Ze słowem biegnę do Ciebie" grupy SBB. Premierowa emisja tego występu w niedzielę (28 stycznia 2018 roku) na antenie radiowej Trójki.
Przypomnijmy - w ramach niedawnej akcji "Barbórka 2017" odbyły się dwa wydarzenia - transmitowany przez Trójkę koncert walijskiej grupy rockowej Public Service Broadcasting w Kopalni Guido w Zabrzu oraz jubileuszowy występ zespołu SBB w Łaźni Łańcuszkowej na terenie Kopalni Królowa Luiza w tym samym mieście. Program 3 Polskiego Radia był patronem medialnym tego przedsięwzięcia.
SBB, czyli Silesian Blues Band powstał w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich jako zespół Józefa Skrzeka (ex-Breakout), młodego basisty i pianisty. W składzie tria obok lidera znaleźli się 17-letni syn greckich imigrantów Apostolis Anthimos (gitara) oraz Jerzy Piotrowski (perkusja). Grupa ma na koncie wiele znakomitych albumów i setki koncertów. Mówi się, że to właśnie oni zrewolucjonizowali polski rock. Mimo przerw w działalności, zmian personalnych, trio wciąż koncertuje (obecnie w oryginalnym składzie poszerzonym o - grającego na gitarze basowej - Marcina Pospieszalskiego), tworzy i - zgodnie z potocznym rozwinięciem nazwy SBB - Szuka, Burzy i Buduje. Nic dziwnego, że niedawno ogłoszono ich najlepszym polskim zespołem rockowym 50-lecia.

W trakcie jubileuszowego koncertu w pięknie odrestaurowanej Łaźni Łańcuszkowej w kompleksie Sztolni (Kopalni) Królowa Luiza w Zabrzu grupa zagrała w całości materiał z wydanej w 1977 roku trzeciej płyty "Ze słowem biegnę do Ciebie" (składającej się z dwóch długich utworów-rockowych etiud: "Ze słowem biegnę do Ciebie" i "Przed premierą") oraz kilka innych, najbardziej znanych kompozycji.

Retransmisja koncertu w niedzielę (28 stycznia 2018 roku) od godz. 19.05 antenie radiowej Trójki.

Komentarze (1 - 2 z 2)

Jako zespol najlepsze co Polska ma do zaprezentowania i to od ca. pol wieku.Jako przed zespol kiedys zmiazdzyli w spodku wegierska grupe rocka Lokomotiv GT ( ktory byl na fali nawet w zachodniej Europie ) .
 3  
tytuł do poprawki
 0