Łukasz Szewczyk06.02.2018 (14:19)brak komentarzy

Onet Kobieta rozpoczyna akcję "Jak Polka"

Debatą "My Polki Też" serwis Onet Kobieta inauguruje całoroczną akcję #JakPolka, która obejmie szereg działań redakcyjnych i społecznych, skierowanych do kobiet w całej Polsce.
Małgorzata Ohme
Pierwszym etapem akcji jest debata "My Polki Też" dotycząca problemu molestowania seksualnego w Polsce. Wydarzenie odbyło się 6 lutego w Warszawie. Na spotkaniu zostały omówione wyniki badań, które przeprowadzono w Onecie, dotyczące postaw i zachowań prezentowanych zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety oraz ich interpretacji w kontekście zjawiska #metoo. W debacie, którą poprowadziła Małgorzata Ohme, redaktor naczelna serwisu Onet Kobieta wzięli udział: Renata Durda (Niebieska Linia), Bianca-Beata Kotoro (Uniwersytet SWPS), Anna Golan (magazyn "Charaktery"), prof. Rafał Ohme (Neurohm) oraz Marcin Cejrowski, redaktor naczelny serwisu Plejada.
Spośród 24 badanych zachowań kobiety oceniły aż 17 jako przejaw molestowania seksualnego, podczas gdy mężczyźni wyróżnili ich jedynie 8. Ponad połowa internautek deklaruje, że miała co najmniej jedno takie doświadczenie w swoim życiu i zna inną kobietę, która była molestowana. Mężczyźni dostrzegają problem, ale tylko 1/4 zauważa go w swoim otoczeniu.

- To pokazuje jak różne spojrzenie mają obie płcie na te same zachowania. A ta rozbieżność w postrzeganiu codziennych sytuacji może przyczyniać się do pogłębiania problemu molestowania wśród kobiet. Podstawą zmian musi być edukacja i nagłaśnianie zjawiska - mówi Małgorzata Ohme, redaktor naczelna Onet Kobieta.

Comiesięczny cykl #JakPolka rozpocznie się w marcu pod hasłem #SilnaJakPolka. Onet Kobieta przedstawi w nim sylwetki kobiet, które poprzez swoją codzienną pracę pokazują swoją odwagę i siłę. Z początkiem roku ruszył już cykl #Polityczki", w którym redakcja przygląda się liderkom politycznym i temu, czy reprezentują one interesy kobiet, które je wybrały czy raczej interesy partyjnych kolegów. W ogniu pytań stanęły już Barbara Nowacka, Katarzyna Lubnauer a następnie Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

W marcu w serwisie Onet Kobieta ruszy Plebiscyt "Dziękujemy". Co miesiąc wraz z użytkowniczkami z całej Polski, Onet będzie szukać lokalnych bohaterek, które aktywnie działają na rzecz kobiet. "Dziękuję" ma być wyrazem uznania dla ich pracy - codziennej, mozolnej i bardzo trudnej - która nie zawsze jest w świetle jupiterów.

#JakPolka to jednak coś więcej niż działania redakcyjne. - Naszą bliskość z kobietami budujemy nie tylko poprzez angażujący kontent, ale spotkania z nimi i to nie tylko w Warszawie - podkreśla Małgorzata Ohme - W kwietniu ruszamy z projektem społecznym "Onet. Miasto dla kobiet", w ramach którego będziemy odwiedzać różne miasta w Polsce z całodniowym wydarzeniem skierowanym do kobiet. W ramach tych spotkań wraz z ekspertami będziemy rozmawiać o relacjach w rodzinie, pracy i samorozwoju - dodaje.