Łukasz Szewczyk13.02.2018 (9:20)19 komentarzy

Polskie Radio świętuje Światowy Dzień Radia

13 lutego, w siódmy Światowy Dzień Radia, publiczny nadawca zaprasza na specjalne audycje i programy podkreślające szczególną rolę radia jako środka komunikacji na całym świecie. Na antenach w tym dniu zabrzmi również wyjątkowa muzyka z radiem w tytule, a słuchacze będą mogli wziąć udział w konkursie.
Światowy Dzień Radia proklamowany został przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO w 2011 roku. Od tego czasu Polskie Radio, dbając o promocję radiofonii i podkreślając jej szczególne znaczenie we współczesnej historii, przygotowuje na ten wyjątkowy dzień specjalny program. Także w tym roku, w siódmy Światowy Dzień Radia, na antenach Polskiego Radia usłyszeć będzie można doskonałą muzykę i interesujące audycje oraz reportaże. Przy radiowych mikrofonach nie zabraknie również znakomitych gości, a wśród nich Pana Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczącego Rady Mediów Narodowych.
W Jedynce w Światowy Dzień Radia o godz. 19.30 Krzysztof Michalski w audycji "Radio Dzieciom" pobudzi dziecięcą wyobraźnię w słuchowisku o wynalezieniu radia i początkach radiofonii. Najmłodsi słuchacze Anteny poznają także Sonię - zaprzyjaźnioną z Radiem kilkulatkę nagrywającą reportaże radiowe.

Dwójka w tym wyjątkowym dla radia dniu proponuje swoim słuchaczom przede wszystkim doskonałą muzykę z płyt wydanych w ostatnim czasie przez europejskie rozgłośnie radiowe. Na antenie zabrzmią m.in. kompozycje Henryka Warsa, dzieła z płyty "Chopin" romantycznie przedstawione przez wybitnych polskich pianistów, czy utwory w interpretacji Jakuba Jakowicza i Bartosza Bednarczyka. W audycji "Wybieram Dwójkę" (godz. 16.00) gośćmi będą Teresa i Andrzej Solczakowie - wybitni radiowcy, reżyserzy dźwięku, realizatorzy nagrań i transmisji koncertów, od wielu lat związani z Polskim Radiem.

Specjalne audycje także w Trójce. Dziennikarze audycji "Zapraszamy do Trójki" (Ranek - godz. 6.05, 7.07. 8.07; Popołudnie - godz. 16.05, 17.07, 18.05) przygotowali specjalne materiały reporterskie poświęcone m.in. przyszłości radia. Gospodarze "Do południa" (od godz. 9.00 do 12.00) sięgną po najciekawsze Trójkowe archiwalia, a w "Powtórce z rozrywki" (godz. 13.05) przywołany zostanie temat radia na wesoło. Radio będzie również jednym z tematów w nowym programie satyrycznym "3 po 3" (godz. 18.10).

Czwórka od 9.00 do 10.00 zaprasza słuchaczy na audycję "Po tytule", w której zaprezentowane zostaną utwory z radiem w tytule - od kultowego "Radia Ga Ga" zespołu Queen, po przebój Sydneya Polaka i Pezeta "Radio Warszawa". Nie zabraknie także opowieści o najsłynniejszych rozgłośniach radiowych oraz różnicach w słuchaniu radia kiedyś i dziś. W "Muzycznym Lunchu" (godz. 13.00-14.00) Norbert Borzym opowie o najważniejszych rozgłośniach radiowych w Europie, a na antenie zabrzmią nagrania zespołów, które oficjalnie reprezentowały publiczne stacje podczas tegorocznego festiwalu Eurosonic Noordeslag 2018. Zagrają m.in. Ulfur Ulfur z Islandii, Szwedka Janice i rodzimy Sonar.

Czwórka przygotowała także dla słuchaczy konkurs "Złam hasło" polegające na odnajdywaniu na antenie i stronie internetowej słów, które ułożone w odpowiedniej kolejności utworzą hasło. Nagrodami w konkursie będą odbiorniki cyfrowe do słuchania Czwórki w DAB+.

Gościem Polskiego Radia 24. w Światowym Dniu Radia będzie Pan Krzysztof Czabański - przewodniczący Rady Mediów Narodowych (godz. 11.45). W tym dniu na antenie usłyszeć będzie można również m.in. profesora Sławomira Ratajskiego z Polskiego Komitetu ds. UNESCO (godz. 10.15), a także Janinę Jankowską (godz. 15.45) oraz Andrzeja Krusiewicza (godz. 18.06), którzy opowiedzą o fenomenie Polskiego Radia, doświadczeniach antenowych oraz mistrzach, którzy ich kształtowali.

Polskie Radio Chopin o godz. 18.00 wyemituje specjalną audycję, a w niej recital Raula Koczalskiego z okazji urodzin Fryderyka Chopina z nadany 21 lutego 1948 roku przez Polskie Radio z Sali Pompejańskiej w Belwederze. Koncert ten, sprzed niemal 70 lat, ma szczególną wartość również dlatego, że artysta grał na oryginalnym fortepianie Pleyela z 1847 roku, którego właścicielem był Fryderyk Chopin. Zachowały się także zapowiedzi spikera - pana Tadeusza Bochyńskiego. Interpretacje Raula Koczalskiego autorzy audycji zestawią z nagraniami tego samego repertuaru w wykonaniu Garricka Ohlssona - laureata VIII Konkursu Chopinowskiego z 1970 roku zagranymi na instrumencie współczesnym.

Polskie Radio dla Zagranicy 13 lutego przybliży słuchaczom swoją historię, począwszy od pierwszej audycji nadanej w 1936 roku. Program emitowany będzie w sześciu językach: polskim, angielskim, białoruskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim.

Komentarze (1 - 10 z 19)

Polskie Radio jest w porządku, ale Trójka moim zdaniem jest jeszcze za mało „przewietrzona”. Nie rozumiem, dlaczego jeszcze nie podziękowano Michałowi Olszańskiemu, który niedawno w jakimś wywiadzie odważył się krytykować zmiany w mediach publicznych. Nie rozumiem, dlaczego jeszcze nie podziękowano Markowi Niedźwieckiemu, który na swoim blogu pisał, że nigdy nie było tak źle na Myśliwieckiej i nie wie, co teraz grać i co mówić. Jak to jest możliwe, że redaktorzy radiowi wyjeżdżają z krytyką swojego miejsca pracy w jakichś wywiadach dla innych mediów lub na blogach i nadal w tym radiu pracują? Nonsens jakiś. Jeszcze podziękowałbym Wojciechowi Mannowi, który jakiś czas temu w wywiadzie dla portalu Natemat.pl powiedział następujące słowa: „Ja chyba też jestem lewak. Kim innym mógłbym być”? Po co w konserwatywnym Polskim Radiu ma pracować ktoś, kto otwarcie mówi o sobie, że jest lewakiem?!

Drugim problemem Trójki jest warstwa muzyczna. Wciąż za dużo jest audycji z muzyką rockową, która jest szatańska i lewacka sama w sobie. Ograniczyłbym takie audycje do minimum (jeśli koniecznie muszą być), a wprowadziłbym jakieś audycje z pieśniami patriotycznymi i muzyką religijną prowadzone przez wybitych fachowców w tym temacie. Jedna auycja z muzyką religijną nawet jest, leci w niedzielny poranek między 06:00 a 08:00 (chodzi o audycję „Muzyczne rozmowy”), ale pora nadawania jest kiepska, wielu ludzi wtedy woli jeszcze pospać, bo jest niedziela, weekend, nie trzeba iść do pracy i w ogóle. Przenieść tę audycję na jakieś ludzkie godziny i dodać jeszcze kilka podobnych audycji. No i publicystyka konserwatywna - jest jej za mało, w dodatku audycje publicystyczne z godziny 15:00, które wprowadził Adam Hlebowicz, zostały przez Wiktora Świetlika przeniesione na 23:00, o co mam trochę żalu.

Ogólnie rzecz biorąc, trzeba dalej „przewietrzać” Trójkę. Na pozór może się wydawać, że już nieźle jest „przewietrzona”, ale jeśli dogłębniej przeanalizować wszystkie zmiany z ostatnich dwóch lat, to widać, że to jeszcze nie jest to, jest jeszcze sporo do „przewietrzenia” w tej Trójce. Oczywiście słuchalość musiałaby spadnąć, może nawet do 4%, ale pamiętać należy, że wysokie słupki słuchalności nie muszą świadczyć o wysokim poziomie merytorycznym (patrz RMF FM). Lepiej mieć 4% słuchalności, ale trafiać do bardzo wymagających odbiorców.

Niektórzy lewacy zapewnie mi zaraz napiszą coś w stylu: „Przełącz se na Radio Maryja i zostaw naszą kochaną Trójeczkę w spokoju”. Odpowiadam: istnienie Radia Maryja nie usprawiedliwia przejawów lewactwa w Trójce, a poza tym NIE JESTEM ZAINTERESOWANY Radiem Maryja, które jest przesadnie fanatyczne w swoim przekazie. Wolę umiarkowane, normalne Polskie Radio i tak pozostanie, tylko chciałbym większego „przewietrzenia” Trójki, bo zaznała za mało dobrych zmian (do PR1, PR2 czy PR24 nie mam większych zastrzeżeń, tylko Trójka wzbudza poważne zastrzeżenia z powodów wyżej już wymienionych).
Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach publicznych 13.02.2018 (10:16:54)
 22  
Maciej nie przesadzaj z tymi pieśniami patriotycznymi i religijnymi:D
 26  
Myślę, że nie przesadzam. Pieśni patriotyczne, a zwłaszca religijne, są ważnym elementem misji publicznej i powinny być obecne na antenie Trójki w pokaźnych ilościach. A teraz nie ma ich prawie wcale, poza tą nieszczęsną audycją we wczesny niedzielny poranek.
Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach publicznych 13.02.2018 (10:42:26)
 23  
Maciej, ty tak na powaznie czy sobie jaja robisz
 25  
To publicznych propisuarowych do bólu stacji ktoś jeszcze słucha?
johnyB - najprawdziwszy 13.02.2018 (11:49:29)
 1  
Maciej, ty tak na powaznie czy sobie jaja robisz
Na poważnie.

To publicznych propisuarowych do bólu stacji ktoś jeszcze słucha?
Ja słucham i wielu konserwatywnych intelektualistów słucha.
Polskie Radio to nie jest radio dla masówki. Masówka ma swoje RMF FM. Polskie Radio jest dla intelektualnej elity.
Tyle w temacie.

A wszystkim, którzy minusują moje komentarze, powiem tylko jedno: ale dziecinada!
Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach publicznych 13.02.2018 (12:12:37)
 4  
Powiedz to Kurskiemu i szefowi PR którzy tworzą sobie własne panele badawcze, by wykazać że słupki oglądalności i słuchalności są najwyższe ze wszystkich stacji :)))))

A poza tym kolejny nawiedzony który przyszedł z portalu WirtualneMedia? Tam wygłasza te same tezy.
Jesteś przewidywalny jak mało kto. Dziękujemy za wykład. Wracaj na WM :)
 2  
W święto radia można ze smutkiem stwierdzić, że stało się ono tylko bezwolnym narzędziem propagandy piSSowskiej. Tępa, powtarzająca bezbłędnie komunistyczne wzorce propaganda, namolna manipulacja połączona z pustymi hasłami.
Po oderwaniu tych narodowych bolszewików od koryta trzeba będzie rozpoczynać budowę publicznego radia niemal od podstaw.
A jako kwiatek do kożucha w tym dniu rozmowa z działaczem PZPR towarzyszem Czabańskim.
Ot i bolszewia XXI wieczna :(
 2  
Powiedz to Kurskiemu i szefowi PR którzy tworzą sobie własne panele badawcze, by wykazać że słupki oglądalności i słuchalności są najwyższe ze wszystkich stacji :)))))[/quote]
Bzdura! Nigdy nie stwierdziłem, że słupki słuchalności PR są najwyższe! Cały czas twierdzę tylko, że niskie słupki słuchalności nie świadczą o niskim poziomie programu (jest wręcz przeciwnie), a media publiczne powinny się kierować właśnie poziomem, a nie słupkami.

A poza tym kolejny nawiedzony który przyszedł z portalu WirtualneMedia? Tam wygłasza te same tezy.
Jesteś przewidywalny jak mało kto. Dziękujemy za wykład. Wracaj na WM :)
Zostałem tam zabanowany i nie mogę już pisać komentarzy.
Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach publicznych 13.02.2018 (12:56:50)
 2  

Zostałem tam zabanowany i nie mogę już pisać komentarzy.
Dziękujemy za szczerość. Szkoda że redaktor naczelny tego portalu nie czyni tego samego z trollami Twojego pokroju i [quote|940231=johnyB]
 2