Łukasz Szewczyk14.03.2018 (11:32)brak komentarzy

Cały dzień z Wojciechem Młynarskim w radiowej Trójce

Muzyka i teksty Wojciecha Młynarskiego, materiały z archiwum Polskiego Radia, wspomnienia jego przyjaciół i współpracujących z nim artystów oraz specjalny koncert wypełnią ramówkę Trójki już 15 marca 2018 roku. W ten sposób stacja chce uczcić pierwszą rocznicę śmierci znakomitego poety, tekściarza, satyryka i wokalisty związanego z Polskim Radiem.
- Praktycznie cała muzyka, jaką zagramy na antenie tego dnia, to będą piosenki i teksty Wojciecha Młynarskiego - zarówno w jego autorskim wykonaniu, jak i w interpretacji innych artystów - mówi Piotr Metz, kierownik muzyczny Programu 3 Polskiego Radia.
W czwartek 15 marca Trójka wyemituje również archiwalne materiały - piosenki i teksty satyryczne wykonywane przez Młynarskiego w Polskim Radiu oraz rozmowy i wywiady z nim. Nie zabraknie również wypowiedzi innych muzyków czy aktorów, którzy współpracowali z tym wybitnym twórcą.

Już od poniedziałku 12 marca w "Powtórkach z rozrywki" (godz. 13.05) Program 3 przypomina monologi, wiersze i piosenki Wojciecha Młynarskiego. Tak będzie również 15 marca. Ponadto w "Akademii rozrywki" - w piątek 16 marca - zaprezentowany zostanie tomik wierszy i piosenek "W Polskę idziemy" oraz książka "Rozmowy. Wojciech Młynarski" (ich premiera odbyła się 13 marca).

Artyście poświęcony zostanie również czwartkowy "Klub Trójki" (godz. 21.05), który prowadzi Dariusz Bugalski. Wśród gości m.in. Artur Andrus oraz Jan Młynarski - gospodarz specjalnego koncertu, który rozpocznie się dwie godziny wcześniej w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej i transmitowany będzie na antenie Trójki.

- To nie będzie wieczór żałobno-wspominkowy, ale fantastyczny, muzyczny hołd dla taty - bardziej po stronie życia, niż śmierci. Do wzięcia w nim udziału zaprosiliśmy wyjątkowych artystów i jego przyjaciół, a ja postaram się być godnym "mistrzem ceremonii" tego niezwykłego wydarzenia - mówi Młynarski Junior, kontynuujący wielopokoleniową tradycję muzyczną rodziny (tworzy Warszawskie Combo Taneczne oraz wydał niedawno bestsellerową płytę "Noc w wielkim mieście" jako współtwórca projektu Jazz Band Młynarski-Masecki).

Podczas koncertu w Trójce (od godz. 19.05) syn Wojciecha Młynarskiego wystąpi na scenie z muzykami, z którymi nagrał album "Młynarski Plays Młynarski". Gośćmi wieczoru będą: Alicja Majewska, Gaba Kulka, Daria Zawiałow, Marian Opania i Włodzimierz Korcz. - Przypomnimy jego teksty, porozmawiamy z artystami, którzy z Młynarskim pracowali lub sięgali po jego twórczość uznając ją za ważną i aktualną. Ale to nie będzie akademia ku czci, ale wypełniony energią, żywiołowy wieczór - dodaje Agnieszka Szydłowska, dziennikarka muzyczna Trójki, która poprowadzi koncert.

Wojciech Młynarski w radiowej Trójce / Fot. Polskie Radio
Wojciech Młynarski napisał ponad 2 tys. tekstów piosenek, był także dramaturgiem, scenarzystą, tłumaczem i reżyserem teatralnym. Pisał dla siebie i innych, piosenki z jego tekstami weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Znamy je wykonaniu Alibabek, Michała Bajora, Hanny Banaszak, Ewy Bem, Edyty Geppert, Ireny Jarockiej, Kaliny Jędrusik, Haliny Kunickiej, Alicji Majewskiej, Krystyny Prońko, Maryli Rodowicz, Ireny Santor, Skaldów czy Zbigniewa Wodeckiego. Dla siebie pisał utwory trudniejsze, być może mniej przebojowe, ale za to precyzyjnie opisujące otaczający nas świat.