Łukasz Szewczyk27.03.2018 (14:36)2 komentarze

UE: Od kwietnia z abonamentowych usług cyfrowych będziemy mogli korzystać za granicą

Począwszy od 1 kwietnia 2018 roku Europejczycy będą mieli dostęp do treści online, na które wykupili abonament w swoim kraju, niezależnie od miejsca pobytu na terytorium UE.
Lifestyle E1 Guy with Laptop
Począwszy od 1 kwietnia podróżujący do innego państwa członkowskiego UE będą nadal mieli dostęp do ulubionych filmów, seriali telewizyjnych, transmisji sportowych, gier wideo lub książek elektronicznych, na które wykupili abonament w swoim kraju. Zasady te będą miały zastosowanie do płatnych usług, ale mogą je stosować również dostawcy bezpłatnych treści online. Nowe przepisy przyniosą korzyści także usługodawcom: zniesiony zostanie obowiązek uzyskiwania przez nich licencji obejmujących terytoria państw, do których podróżują abonenci.
"Usunięcie ograniczeń, które uniemożliwiały Europejczykom korzystanie z abonamentów na media lub treści cyfrowe za granicą, to kolejny udany krok w kierunku stworzenia jednolitego rynku cyfrowego dla obywateli po skutecznym zniesieniu opłat roamingowych, z którego konsumenci w całej Europie korzystają od czerwca 2017 r. Nowe przepisy odzwierciedlają nowe zachowania i nawyki obywateli Europy w zakresie korzystania z nowoczesnych technologii. Przykładowo w latach 2010-2014 wydatki konsumentów na subskrypcje usług wideo zwiększały się o 113 proc. rocznie, a liczba użytkowników w latach 2014-2015 wzrosła o 56 proc. Ponadto szacuje się, że z możliwości transgranicznego przenoszenia skorzystać może co najmniej 29 mln osób (5,7 proc. konsumentów UE), a w przyszłości liczba ta znacznie się zwiększy - do 72 mln osób do 2020 r. Prawie 60 proc. młodych Europejczyków twierdzi także, że możliwość korzystania z abonamentu w trakcie podróży jest ważnym czynnikiem przy wyborze subskrypcji usług online. Przepisy gwarantujące możliwość przenoszenia odpowiadają na te potrzeby, dlatego ułatwią one dostawcom zwiększenie liczby abonentów" - czytamy w oświadczeniu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej

Osiągnięcie porozumienia w sprawie przenoszenia jest wynikiem ścisłej współpracy między instytucjami UE a europejskimi przedsiębiorstwami i zainteresowanymi stronami.
KE

Komentarze (1 - 2 z 2)

Ciekawe czy z dniem 1 kwietnia to wszystko ruszy i się odblokuje.
Typu TVPVOD, Player, Ipla będą działać np. we Włoszech, a u nas RAIPlay?
 1  
ciekawe czy z pakietu darmowej ipli ( dodawanej do abonametu) bede mógl kozystac za granica ( teraz sa tylko wybrane pozycje), czy bede mógl wykupic 11 i ogladac gdzie tylko chce.
 0