Łukasz Szewczyk17.04.2018 (12:42)1 komentarz

Polskie Radio wspomina Jonasza Koftę. Ruszył specjalne audycje i serwis w sieci

Wspomnienia rodziny i przyjaciół, rozmowy z krytykami i współpracownikami, a także wnikliwe reportaże i audycje publicystyczne złożą się na ilustrowaną utworami Janasza Kofty radiową opowieść o tym wybitnym artyście. 19 kwietnia 2018 roku przypada 30. rocznica jego śmierci.
Jonasz Kofta / Fot. Polskie Radio
30 lat temu, 19 kwietnia 1988 roku, zmarł Jonasz Kofta - jeden z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych artystów współczesnej Polski, ceniony poeta, dramaturg, satyryk, piosenkarz i malarz. Od 1964 roku, aż do przedwczesnej śmierci, współpracował z Programem 3 Polskiego Radia, współtworząc niepowtarzalny styl, charakter i wyjątkową pozycję tej anteny. W czwartek 19 kwietnia Polskie Radio przypomni bogaty dorobek Jonasza Kofty poprzez wiele interesujących, różnogatunkowych audycji na wszystkich swoich antenach.
Portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny o Jonaszu Kofcie (kofta.polskieradio.pl). Strona dedykowana wybitnemu artyście pokazuje jego wielowymiarowość, bo był on nie tylko satyrykiem i człowiekiem radia, ale przede wszystkim wybitnym poetą i tekściarzem. W serwisie znalazły się wyjątkowe nagrania z Archiwum Polskiego Radia, m.in. wiersze Kofty, czytane przez samego Autora, a także legendarne już "Dialogi na cztery nogi", czy "Fachowcy" - skecze, bez których trudno sobie wyobrazić kabaretowe wątki na antenie radiowej Trójki. O tym, kim i jaki był Jonasz Kofta mówi przed kamerą m.in. jego syn Piotr, a także jego kabaretowy partner Stefan Friedmann. W serwisie nie brak również archiwalnych wypowiedzi Agnieszki Osieckiej, Ryszarda Marka Grońskiego, Macieja Zembatego i Ewy Błaszczyk.

Przez cały dzień postać i twórczość Jonasza Kofty będą obecne na antenie Programu 1 Polskiego Radia w ramach kilkuodcinkowego cyklu przygotowanego przez Kajetana Tłokowskiego. Z kolei Janusz Strobel będzie wspominał swoją współpracę z Koftą w cyklu Jolanty Fajkowskiej "Już taki jestem", w "Czterech porach roku" (ok. godz. 9.50, 10.50 i 11.40). Jonaszowi Kofcie będzie także poświęcone specjalne wydanie audycji "Tu jest muzyka" Pawła Sztompke (19 kwietnia, po godz. 23.00).

Z pewnością wielu słuchaczy przyciągnie też reportaż Jakuba Tarki, będący próbą stworzenia autorskiego portretu Janusza Kofty. Jego emisja przewidziana jest w dniu 22 kwietnia w paśmie "Perły reportażu", po godz. 17.00. Warto dodać, że słuchacze Jedynki będą mieli w najbliższy czwartek możliwość wielokrotnych antenowych spotkań z najbardziej lubianymi utworami Jonasza Kofty.

Postać Jonasza Kofty i jego bogaty dorobek artystyczny będą tematem pojawiającym się 19 kwietnia w popularnych audycjach Programu 2 Polskiego Radia, w tym: w "Wiadomościach Kulturalnych" i w "Archiwalni". W "Poranku Dwójki" pojawi się konkurs dla słuchaczy i felieton kulturalny, a w "Wybieram Dwójkę" reporterska relacja ze spotkania wspomnieniowego w warszawskim kinie Atlantic. W dwóch ostatnich pasmach zostaną też przypomniane utwory Jonasza Kofty.

Kilka dni później, w sobotę 21 kwietnia, Dwójka zaprosi słuchaczy na retransmisję audycji z cyklu "Kabaret literacki", prezentującej Jonasza Koftę jako wybitnie utalentowanego, wszechstronnego twórcę kabaretowego (godz. 15.00-15.30). - Przypomnimy przede wszystkim fragmenty "Fachowców" i "Dialogów na cztery nogi", ale też inne utwory pisane dla radia. Uchylimy również kurtynę dawnego kabaretu "Pod Egidą" - zapowiada Anna Lisiecka.

O Jonaszu Kofcie - jako jednej ze swoich największych, a zarazem najbarwniejszych legend - opowie radiowa Trójka. Już od 16 kwietnia, w ramach "Powtórki z rozrywki", nadawany jest na tej antenie cykl przypominający twórczość zmarłego artysty. Jego emisja będzie kontynuowana do 19 kwietnia.

19 kwietnia, przez cały dzień, po serwisach - począwszy od godz. 6.00 - Trójka zaproponuje słuchaczom piosenki autorstwa Kofty. Jego postać powróci też w konwencji wspomnieniowej w zaplanowanej na najbliższy czwartek audycji "W tonacji Trójki" (godz. 14.00-15.00). Natomiast w piątek 20 kwietnia artysta będzie bohaterem specjalnego wydania Trójkowej "Akademii rozrywki" (godz. 13.00-14.00).

O życiu oraz artystycznym i społecznym fenomenie twórczości Jonasza Kofty będzie można posłuchać m.in. we wszystkich serwisach informacyjnych Polskiego Radia 24 emitowanych 19 kwietnia.

18 kwietnia wieczorem (godz. 22.15-23.00) zaplanowana została 40-minutowa audycja Marii Kluczyńskiej z udziałem popularnego aktora i satyryka, Stefana Friedmanna, który miał okazję współpracować z Jonaszem Koftą. Dzień później (godz. 06.06 oraz 09.06) postać Jonasza Kofty powróci w audycji "Dźwiękowe kalendarium historyczne". 19 kwietnia o Jonaszu Kofcie antena rozmawiać będzie - w "Poranku" - z Janem Pietrzakiem. W czwartek postać zmarłego artysty powróci we wspomnieniach innych znanych postaci naszego życia kulturalnego.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Jako wyznawca PiS ostrzegam was: słuchanie innych stacji niż państwowe jest grzechem. PiS to jest wielka, potężna partia i jestem pod wrażeniem jej potęgi. Jestem dumny z siebie, że wielbię tę partię i potrafię docenić to dobro, które ta partia codziennie czyni dla prawdziwych Polaków-patriotów wierzących w Boga i moc Kościoła. Ta partia jest niezłomna, nikt jej nie podskoczy! Tacy podszywacze lewaccy, którzy się tu pojawiają są bezradni i strasznie was boli ta bezradność!!!
Śmiecący podszywacz lewacki ! Zamieszcza tutaj wpisy nie na temat artykułów i naiwie myśli, że mnie "wykurzy".Powtórzę po raz pięćset któryś, że to ja triumfuję i trwam, a lewacki podszywacz tylko podryguje od bolesnej bezradności.
Hahahahahaha!!!
Tyle w temacie.
Kończę pisanie komentarzy pod tym artykułem.
Wszystko, co miałem merytorycznego do napisania i nie mam nic więcej do dodania.
Tyle w temacie i BEZ ODBIORU, bo więcej do tego artykułu i tak nie zajrzę!
Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach publicznych 17.04.2018 (14:05:29)
 0