Łukasz Szewczyk19.04.2018 (13:05)7 komentarzy

KRRiT poszerzy cyfrową ofertę radia o rozgłośnie lokalne

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podtrzymuje swoje zainteresowanie cyfryzacją radia. Obecnie pracuje nad strategią, która pozwoli poszerzyć ofertę i uruchomić dodatkowe stacje radiowe, w szczególności rozgłośnie komercyjne o lokalnym charakterze.
Polskie Radio - studio radiowej Jedynki
- KRRiT nie wycofuje się z planów cyfryzacji radia, wbrew pytaniom i wątpliwościom, które się pojawiały. Podtrzymujemy finansowanie radia cyfrowego DAB+ dla radia publicznego, ale opracowujemy również nową strategię, która pozwoli uruchomić dodatkowe stacje radiowe - mówi agencji informacyjnej Newseria Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Cyfryzacja radiofonii w Polsce to jeden z celów strategicznych KRRiT do 2022 roku. Proces zakończy się wyłączeniem sygnału analogowego, podobnie jak to miało miejsce w przypadku telewizji. Od lipca 2016 roku zwiększono pomoc finansową dla emisji DAB+ (nowa wersja standardu cyfrowej emisji radia - Digital Audio Broadcasting), natomiast w lutym ubiegłego roku wystartowała kampania informacyjna "Radio się przeprowadza".

Jak podaje KRRiT, dokładnie rok temu - wiosną 2017 roku - słuchalność cyfrowa radia (DAB+ i internet) osiągnęła 57 proc., jednocześnie korzystanie z odbiorników UKF zmniejszyło się o 43 proc. Nastąpiła też aktywizacja branży radiowej: aż 56 z 57 stacji radiowych - zarówno publicznych, jak i prywatnych, obecnych na UKF - można już złapać w DAB+.

- Sama reprodukcja dotychczasowej oferty na falach cyfrowych nic nie da, dlatego chcemy zaproponować nową ofertę. Uważam, że dużym atutem DAB+ jest jakość dźwięku - dla melomanów na pewno jest to duży prezent. Polskie Radio już taką ofertę prezentuje. Zamierzamy także otworzyć ofertę na rozgłośnie komercyjne, szczególnie społecznie potrzebne rozgłośnie lokalne - zapowiada Witold Kołodziejski.

KRRiT wystąpiła już do UKE o dobór nowych częstotliwości, które rozdzieli pomiędzy cyfrowe rozgłośnie lokalne.

- Mamy 34 miasta z 47 częstotliwościami właśnie na cyfrową emisję lokalną i zamierzamy to jak najszybciej uruchomić. Sprawdzimy, jakie będzie zainteresowanie. Kolejny krok to uruchomienie multipleksu regionalno-ogólnopolskiego. Liczymy na to, że z czasem - tak jak u naszych sąsiadów - będzie coraz większe nasycenie rynku odbiornikami cyfrowymi, bo dzisiaj powoli staje się to standardem - mówi przewodniczący KRRiT.

Zgodnie z zapowiedziami resortu cyfryzacji w tym roku ma się pojawić projekt rozporządzenia, które określi minimalne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników radiofonii cyfrowej DAB+ przeznaczonych na polski rynek. Odbiór sygnału cyfrowego radia w Polsce umożliwiają jedynie odbiorniki wyposażone w ten system, ale w sprzedaży pojawiają się urządzenia z systemem starszej generacji DAB, który uniemożliwia dostęp do pełnej radiowej oferty cyfrowej.

- W maju będą ostatnie międzynarodowe uzgodnienia dotyczące nowych częstotliwości. Potem, w drugiej połowie roku, będziemy gotowi do ogłaszania wolnych częstotliwości na lokalne, miejskie multipleksy w 34 miastach, a więc właściwie cała Polska będzie tymi multipleksami pokryta - zapowiada Witold Kołodziejski.

Z badań GfK Polonia na zlecenie KRRiT wynika, że w latach 2013-2016 sprzedaż odbiorników DAB+ wzrosła z trzech do ponad 42 tys. sztuk.
Newseria

Komentarze (1 - 7 z 7)

Przeważnie słucham PR24. Wkurzają mnie nadawane co pół godziny dziwaczne reklamy Mediaexpert, 48 na dobę.
 1  
"słuchalność cyfrowa radia (DAB+ i internet) osiągnęła 57 proc." - myślę że kluczowe jest tutaj słowo internet. W ten sposób można zakłamać rzeczywistość i próbować sugerować mniej uważnym czytelnikom że nie mając nowego odbiornika z DAB+ są już w mniejszości.
 9  
Nie oszukujmy się, póki RMF FM (i jemu podobni) nie wejdzie do DAB'a nic z tego nie będzie !!!!
 9  
LokalDAB we Wrocławiu juz działa, Radio RAM w DAB+ RULES!
 2  
Bardzo dobrze. Oby jak najwięcej stacji. Ja obecnie jak słucham radia to tylko w dab +. Czy to w domu czy w samochodzie. W pracy gra muzo fm. Może kiedyś się doczekamy tej stacji cyfrowo. Chyba że Solorz zamknie to za mała sluchalnosc
 2  
Jestem za jak najwięcej stacji lokalnych regionalnych i ogólnopolskich w wersji cyfrowej tak jak jest to w innych krajach Europy Zach. Słuchacz powinien mieć wybór i słuchać tego czego chce a nie narzucane z góry jakieś gowniane rmf
 0  
Polska firma juna.pl od dawna produkuje odbiorniki DAB/DAB+ do samochodów.
 0