Łukasz Szewczyk27.04.2018 (15:17)16 komentarzy

"Ekstradycja" w nowej jakości na TVP HD

TVP HD przygotowała premierę telewizyjną zrekonstruowanego cyfrowo serialu sensacyjnego "Ekstradycja" z Markiem Kondratem w roli komisarza Olgierda Halskiego.
Serial "Ekstradycja"
"Ekstradycja" to jeden z najważniejszych seriali sensacyjnych, które powstały w latach transformacji, świetnie ukazujący realia lat 90, pracę policjantów w nowej rzeczywistości, w której jak grzyby po deszczu pojawiają się handlarze narkotyków i zwalczające się nawzajem gangi. Głównym bohaterem jest komisarz Halski, policjant, który tropiąc bezprawie, naraża się wszystkim wokół. Na własną rękę ściga gangsterów, mafię rosyjską, skorumpowanych urzędników i kolegów po fachu, którzy szukając zemsty zagrażają jemu i jego najbliższym. Obok Marka Kondrata w serialu wystąpili Witold Dębicki jako przełożony i przyjaciel Halskiego, Krzysztof Kolberger w roli szefa UOP-u oraz Małgorzata Pieczyńska jako siostra komisarza.

"Ekstradycja" powstawała w latach 1995 - 1999 i składa się z trzech serii. Na początek widzowie TVP HD zobaczą pierwszą serię składającą się z sześciu odcinków. Obecnie trwa rekonstrukcja drugiego sezonu, który będzie gotowy jesienią 2018 roku.

Pierwsza seria "Ekstradycji" to 6 odcinków, 370 minut materiału zapisanego na ponad 10000 metrów bieżących taśmy filmowej! Od wyboru materiału i jakości procesów digitalizacji, zależy końcowa jakość opracowania, dlatego w procesie digitalizacji sięgnięto do materiałów źródłowych - negatywu obrazu taśmy filmowej 35 mm oraz dźwięku na nośnikach magnetycznych. Skanowanie obrazu wykonano w rozdzielczości 4K, wykorzystując pełny, oryginalny kadr 4:3. Wykorzystanie negatywu, jako źródła obrazu, pozwoliło na uzyskanie bardzo wysokiej jakości obrazu, ze wszelkimi możliwymi szczegółami i bogatą paletą tonacji barw. Zdigitalizowany materiał, jako negatyw cyfrowy został zabezpieczony i zachowany w tzw. "głębokim archiwum".


Do współpracy i nadzoru został zaproszony autor zdjęć Piotr Wojtowicz, pod okiem którego przygotowano nową wersję kolorystyczną filmu oraz dodatkową wersję przeformatowaną do 16:9. Rekonstrukcja została wykonana na pełnym, oryginalnym kadrze materiału, z którego później powstała wersja przeformatowana 16:9. Taki zabieg pozwala na zachowanie i możliwość udostępnienia obu wersji materiału.


Projekt "Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A." w roku 2018 nabiera jeszcze większego rozpędu. Zgodnie z jego założeniem, planuje się wykonanie digitalizacji 836 pozycji, w tym dwustu dziesięciu z pełną cyfrową rekonstrukcją obrazu i dźwięku. Gotowe są już m.in. "Spokój" Krzysztofa Kieślowskiego i serial "Sława i chwała". Na ukończeniu są prace nad serialami "Boża podszewka", "Rodzina Kanderów" i "Parada oszustów".

Emisja pierwszego sezonu "Ekstradycji" (6 odcinków) w piątki o godz. 21.35 (od 11 maja 2018 roku) na antenie TVP HD.

Komentarze (1 - 10 z 16)

Bardzo dobry serial. I jak na tamte czasy był zupełnym novum. No i super obsada ...
 16  
Ciekawe, czy został zachowany oryginalny format obrazu 4:3, czy może dokonano brutalnego obcięcia do formatu 16:9, jak to zazwyczaj się robi? Niestety wiele starych i seriali filmów podczas cyfrowej rekonstrukcji brutalnie obcina się do formatu 16:9 zabierając tym samym 25% treści oryginalnego obrazu, bo przecież ciemny lud nie rozumie, że kiedyś kręcono w 4:3 i nie będzie chciał na kanale HD oglądać kwadratowego obrazu z czarnymi pasami po bokach, więc tu się przytnie, tam się wytnie i publiczka będzie miała "szerokoekranowy" film.
 0  
Powinni z tego kanału zrobić TVP SPORT 2 HD.
 4  
Ciekawe, czy został zachowany oryginalny format obrazu 4:3, czy może dokonano brutalnego obcięcia do formatu 16:9, jak to zazwyczaj się robi? Niestety wiele starych i seriali filmów podczas cyfrowej rekonstrukcji brutalnie obcina się do formatu 16:9 zabierając tym samym 25% treści oryginalnego obrazu, bo przecież ciemny lud nie rozumie, że kiedyś kręcono w 4:3 i nie będzie chciał na kanale HD oglądać kwadratowego obrazu z czarnymi pasami po bokach, więc tu się przytnie, tam się wytnie i publiczka będzie miała "szerokoekranowy" film.
Skanowanie obrazu wykonano w rozdzielczości 4K, wykorzystując pełny, oryginalny kadr 4:3

wystarczy doczytać.
 7  
" Rekonstrukcja została wykonana na pełnym, oryginalnym kadrze materiału, z którego później powstała wersja przeformatowana 16:9. Taki zabieg pozwala na zachowanie i możliwość udostępnienia obu wersji materiału. "

Mam nadzieję, że w telewizji będzie pokazywana wyłącznie wersja przeformatowana do 16:9. Oglądanie 4:3 z czarnymi pasami bocznymi jest nie do przyjęcia, ponieważ czarne pasy niszczą matryce w telewizorach plazmowych i telewizorach OLED. Unikam oglądania czegokolwiek z czarnymi pasami, nie ważne czy są to czarne pasy po bokach (przy obrazie 4:3), czy u góry i dołu (przy obrazie w formacie kinowym szerszym od 16:9). Obraz musi wypełniać cały ekran telewizora, bo tylko wtedy matryca zużywa się równomiernie i nie będzie w przyszłości przykrych niespodzianek, że środek ekranu będzie bardziej zużyty, a boki ekranu, gdzie były czarne pasy, są mniej zużyte i będą świeciły jaśniej.
 4  
Oglądanie 4:3 z czarnymi pasami bocznymi jest nie do przyjęcia, ponieważ czarne pasy niszczą matryce w telewizorach plazmowych i telewizorach OLED.
Widocznie takie te telewizory są "wspaniałe". Jeśli dodać do tego znany i powszechny problem z wypalaniem się na matrycy statycznych elementów obrazu (logo stacji, paski itp), jest w ogóle "super".

Dla mnie to jest chore, że kupuje się telewizor za kilka tysięcy i trzeba uważać, co się ogląda! Dobry telewizor powinien być uniwersalny, nadawać się do wszystkiego, programy do oglądania powinno się wybierać według ich zawartości, a nie formatu obrazu czy innych tam.

Ja się cieszę, że mam zwykły LCD, na którym oglądam co chcę i bez żadnych obaw. A oglądam często różne starocia na TVP Kultura i TVP Historia (format obrazu oczywiście 4:3 i czerń po bokach). Często też godzinami "męczę" telewizor swoim ulubionym kanałem informacyjnym TVP Info, gdzie są bez przerwy różne "szkodliwe dla plazm" statyczne obrazki, paski itd. No i nic złego się z telewizorem nie dzieje!

No, ale każdy kupuje to, co mu pasuje. Skoro komuś pasuje rezygnować ze wszystkiego, co nie jest w formacie 16:9 i nie wypełnia całego ekranu, droga wolna.
Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach publicznych 27.04.2018 (21:55:56)
 5  
Wszystko pięknie ładnie ale już widzę jak serial emitowany w tv będzie wykastrowany do formatu 16:9. Mam nadzieję, że TVP pójdzie po rozum do głowy i udostępni (np. vod) film w oryginalnym formacie. Nie rozumiem, dlaczego w Polsce przycina się oryginalny kadr filmu do formatu 16x9 tylko po to, by film wypełniał pełny ekran tv. Mamy XXI wiek a jesteśmy lata za murzynami. Np w USA już dawno starsze filmy np wydania na blu-ray mają klatkę, taką jak był kręcony film - a u nas, przykład filmy wydane przez studio TOR - katastrofa, wszystko przycięte do 16x9, gdzie większość filmów kręcone w 4x3. Nosz ku..wa jak to oglądać. Ktoś mało wtajemniczony nawet nie wie, że taki film jest ucięty u góry i dołu i sztucznie powiększony. Przykładów nie zliczę - wydania blu-ray od TVP - Chłopi, Alternatywy 4, Stawka wieksza niż życie. Ręce opadają, głowy aktorów prawie z telewizora wyłażą, Eehhh...
 2  
Żeby mi płacili za oglądanie, to i tak nie włączę Kurwizji. Kanały TVP nie oglądałem z 12 może 15 lat. Wogule mam je wykasowane z telewizora. Telewizja TVP parzy mnie jak tylko słyszę o niej
 2  
Żeby mi płacili za oglądanie, to i tak nie włączę Kurwizji. Kanały TVP nie oglądałem z 12 może 15 lat. Wogule mam je wykasowane z telewizora. Telewizja TVP parzy mnie jak tylko słyszę o niej
I słusznie - nie oglądaj. Kanały TVP są raczej dla inteligencji, a nie dla tych, którzy nie wiedzą, jak się pisze "w ogóle".

PS. Nie mam zwyczaju wytykać ludziom błędów językowych, ale tym razem nie wytrzymałem...
Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach publicznych 28.04.2018 (12:41:49)
 4  
Nie rozumiem, dlaczego w Polsce przycina się oryginalny kadr filmu do formatu 16x9 tylko po to, by film wypełniał pełny ekran tv. Mamy XXI wiek a jesteśmy lata za murzynami. Np w USA już dawno starsze filmy np wydania na blu-ray mają klatkę, taką jak był kręcony film - a u nas, przykład filmy wydane przez studio TOR - katastrofa, wszystko przycięte do 16x9, gdzie większość filmów kręcone w 4x3. Nosz ku..wa jak to oglądać. Ktoś mało wtajemniczony nawet nie wie, że taki film jest ucięty u góry i dołu i sztucznie powiększony. Przykładów nie zliczę - wydania blu-ray od TVP - Chłopi, Alternatywy 4, Stawka wieksza niż życie. Ręce opadają, głowy aktorów prawie z telewizora wyłażą, Eehhh...
Z tym przycinaniem filmów to jest zwykłe lewactwo i tyle ;-(
 1