Łukasz Szewczyk15.05.2018 (16:07)1 komentarz

Cannes 2018: Polski film "Zimna wojna" walczy o Złota Palmę. Transmisja gali w Canal+ Film

Tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes ma szczególne znaczenie dla polskiego kina. Wśród najwybitniejszych światowych filmów o statuetkę walczy "Zimna wojna", koprodukcja Canal+, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Telewizja Canal+ przeprowadzi transmisję z gali wręczenia nagród.
Joanna Kulig w filmie "Zimna wojna" / Fot. materiały prasowe
Paweł Pawlikowski wraz z całą ekipą twórców "Zimnej wojny" dostarczyli fanom kina dużą dawkę emocji. Kilkunastominutowe owacje po premierze, entuzjazm widowni w Cannes oraz doskonałe recenzje międzynarodowych mediów tj. "The Guardian", "Independent" czy "The Times", podsycają apetyt na nagrodę. "Zimna wojna" to pierwszy film od czasów "Pianisty" Romana Polańskiego z szansą na Złotą Palmę. Wcześniej otrzymał ją jedynie Andrzej Wajda za "Człowieka z żelaza" (1981r.). Czy polska kinematografia doczeka się tej wyjątkowej nagrody po 16 latach?

"Najnowszy film Pawła Pawlikowskiego jest słodko-gorzką, niesamowicie uroczą balladą opowiadającą o dwójce osób, która nie może bez siebie wytrzymać, ale gdy są razem, też nie układa im się najlepiej. Romantyczny, ale i bardzo realistyczny film o destrukcyjnej sile miłości, rozgrywa się na płaszczyźnie niemal dwóch dekad" - twierdzi Leslie Felperin z Hollywood Reporter

"To film wykonany z werwą i liryzmem, który rozpala wspomnienia z czasów świetności europejskiego kina Nowej Fali. (...) W historii inspirowanej nieudanym małżeństwem rodziców, polsko-brytyjski reżyser Paweł Pawlikowski przywołuje wspomnienia z początków kariery Milosa Formana, Jiriego Menzela i François Truffaut" - mówi Geoffrey Macnab z The Independent

Odtwórcami głównych ról w "Zimnej wojnie" są Joanna Kulig ("Niewinne") i Tomasz Kot ("Bogowie"), a partnerują im m.in. Agata Kulesza ("Ida") oraz Borys Szyc ("Pokot"). Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia po II wojnie światowej Europie. To historia wielkiej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być w związku, lecz jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. W tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem paryskich piosenek z jazzem i polską muzyką ludową.
Reżyserem jest zdobywca Oscara© Paweł Pawlikowski, scenariusz napisał we współpracy z Piotrem Borkowskim oraz Januszem Głowackim. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal, a scenografię do filmu przygotowała Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Za produkcję odpowiada Opus Film. Film wejdzie na ekrany krajowych kin 8 czerwca.

Transmisja z uroczystej gali wręczenia nagród 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes już w sobotę (19 maja 2018 roku) o godz. 19:15, tylko na antenie CANAL+ Film. Powtórki ceremonii 20 maja o godz. 12.05 w Canal+ oraz 26 maja o godz. 16.15 w Canal+ Film.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Trzymam kciuki. Joanna Kulig w scenie rock and rolla jest niesamowita.
 4