Łukasz Szewczyk21.05.2018 (14:13)20 komentarzy

Mecze Ekstraklasy od nowego sezonu w TVP? Możliwa współpraca z Canal+, bój o nowe prawa TV

Telewizja Polska od dawna zapowiada, że jest zainteresowana prawami do Ekstraklasy. Coraz częściej mówi się o bliżej współpracy TVP z Canal+. Czy mecze Ekstraklasy w TVP pojawią się już od nowego sezonu?
Mecze Ekstraklasy od nowego sezonu w TVP? Możliwa współpraca z Canal+, bój o nowe prawa TV
W miniony weekend zakończył się sezon 2017/18 Ekstraklasy. Mistrzem Polski została Legia Warszawa. Nowy sezon 2018/2019 wystartuje 20 lipca 2018 roku. Ze względu na finały mistrzostw świata FIFA U-20, których Polska będzie gospodarzem, ostatnia kolejka Ekstraklasy zostanie rozegrana 19 maja 2019 roku.
Telewizyjne prawa do sezonu 2018/19 jeszcze posiada platforma NC+, którymi dzieli się z Eurosportem. To oznacza, że w nowym sezonie znaczna cześć spotkań "na żywo" nadal będzie pokazywana na antenach Canal+, a dwa spotkania w kolejce także na antenach Eurosportu. Zaznaczmy jednak, że jest to ostatni sezon Ekstraklasy w tym rozdaniu medialnym. A to oznacza, że w najbliższych miesiącach czeka nas bój o telewizyjne prawa na kolejne trzy sezony, a zainteresowanych jest sporo.

Na rynku coraz głośniej mówi się o bliższej współpracy Canal+ z TVP. W najbliższych dniach obie spółki będą współpracowały przy Mundialu 2018 w 4K. Dzięki temu polscy widzowie zobaczą wszystkie spotkania mundialu w Rosji w najwyższej jakości obrazu. Część spotkań na kanale TVP 4K, a część - dzięki sublicencji od TVP - na antenie nowego Canal+ 4K Ultra HD. Z kolei w miniony weekend widzowie TVP2 mogli oglądać hitowy mecz Ekstraklasy Lech Poznań - Legia Warszawa.

Czy Ekstraklasa zagości w TVP już od najbliższego sezonu? Przedstawiciele TVP od kilku miesięcy w medialnych wypowiedziach zapowiadają, że Ekstraklasa jest w ich zainteresowaniu. "Ostatnio usłyszałem, że kontrakt ma wzrosnąć do 400 mln zł rocznie. Wszystko przez kwotę, jaką do puli wniesie Telewizja Polska, która napaliła się na pokazywanie co lepszych meczów z kolejki. Wieść niesie, że ekstraklasa może zagościć szerzej w TVP już od przyszłego sezonu. To dlatego, że swoimi prawami jest chętny podzielić się Canal+, dla którego najbliższy przetarg będzie walką o życie na polskim rynku. Aby przeciągnąć publicznego molocha na swoją stronę, ma odstąpić kawałek tortu ze starego rozdania. Jeśli faktycznie dojdzie do tego, że Francuzi i Polacy pójdą po prawa TV razem, wartość ligi skoczy o 266 procent" - napisał w swoim felietonie Tomasz Włodarczyk, zastępca redaktora naczelnego Przeglądu Sportowego.

Mocnym graczem w walce o prawa telewizyjne może okazać się także Grupa Eleven Sports, która trzy lata temu była bliska pozyskania praw do Ekstraklasy. - W tamtym czasie (mówimy o wiośnie 2015 roku) odbywał się przetarg na prawa do Ekstraklasy. Z początkiem czerwca wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że jesteśmy blisko wygranej. Ostatecznie Ekstraklasa trafiła do Canal Plus i Eurosportu, a my nabyliśmy prawa do ligi francuskiej i włoskiej - zdradza w rozmowie z WP Sportowe Fakty Patryk Mirosławski, redaktor naczelny Eleven Sports. - Na pewno w najbliższym rozdaniu (od sezonu 2019/20) będą droższe niż trzy lata temu. Odbędzie się pewnie spora rywalizacja o te prawa, ale trzeba przy tym uważać, żeby nie przekroczyć pewnej granicy przyzwoitości. (...) Zaczynamy dochodzić do absurdu - dodaje.

Przypomnijmy, że Canal+ od dawna dobrze współpracuje z Eleven Sports. Od wielu lat Canal+ i Eleven Sports wspólnie transmitują Ligię Mistrzów w piłce ręcznej. Jesienią 2017 roku Eleven Sports podzielił się prawami do Bundesligi, dzięki temu do końca sezonu 2020/21 widzowie Canal+ będą mogli oglądać transmisje wybranych meczów niemieckiej ekstraklasy. Od sierpnia 2018 roku, stacje Canal+ z Eleven Sports wspólnie będą pokazywały hiszpańską LaLigę przez trzy kolejne sezony. Z kolei od 2019 roku mecze najlepszej żużlowej ligi świata PGE Ekstraliga będą pokazywane już nie tylko w nSport+, ale także w Eleven Sports na zasadzie sublicencji - nowy kontrakt zakłada transmisje ze wszystkich ligowych spotkań.

Przetargiem Ekstraklasy zainteresowany jest także Polsat. - W jakim stopniu to zainteresowanie będzie się wyrażało, to wszystko zależy od właściciela Solorza. Zainteresowanie tak, a skuteczność zobaczymy - mówił w wywiadzie Marian Kmita, szef sportu w Polsacie. Przypomnijmy, że Grupa Polsat coraz mocniej stawia na piłkę nożną. Od nowego sezonu (2018/19) Polsat będzie pokazywał Ligę Mistrzów oraz Ligę Europy, towrząc w tym celu m.in. nowe kanały Polsat Sport Premium. Przypomnijmy, że w latach 2011-2014, w ramach sublicencji od Canal+, wybrane mecze Ekstraklasy pokazywał także Polsat Sport.

Komentarze (1 - 10 z 20)

Bardzo mocno jestem za tym, aby Ekstraklasa pozostała zakodowana w Canal+.
Ten żenujący produkt czego można było być świadkiem w meczu Lecha z Legią, po prostu nie zasługuje na szersze pokazywanie!
 42  
Jeżeli gotowe mecze wyglądają tak jak Lech - Legia to strach pomyśleć jak wyglądają mecze nie będące hitami. Pieniądze ogromne za przetarg a prawa marne. Oczywiste jest że nikt tego nie weźmie na wyłączność i do podziału praw dojdzie. A stracą na tym kibice.
 25  
Hitowe nie gotowe. Autokorekta plata figle.
 7  
i co z tego, skoro to TVPiS.
 18  
Nadworny oszołom znów będzie płakać...
 6  
Zapłacą kupe kasy i dostana mecz Piasta Gliwice i Miedzi Legnica
 18  
Bardzo mocno jestem za tym, aby Ekstraklasa pozostała zakodowana w Canal+.
Ten żenujący produkt czego można było być świadkiem w meczu Lecha z Legią, po prostu nie zasługuje na szersze pokazywanie!
Co wy macie z tym meczem Legi? W Białymstoku przekręcili Wisłę Płock a wy cały czas o Lechu
 1  
ja pierniczę, 400 milionów rocznie za niby ligę ;) wy chyba pieniędzy nie szanujecie ;)
 36  
Legi dać polowe tej kwoty minimum
 2  
Mam nadzieję, że Eleven weźmie cała ligę i c+ przyjdzie do nich skamlec o sublicencje hahaha.
 10