Łukasz Szewczyk15.06.2018 (19:00)2 komentarze

Polacy mundial 2018 obejrzą głównie w domu przed telewizorem (raport)

Znaczna większość Polaków piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji planuje oglądać w domowym zaciszu przed telewizorem - wynika z raportu agencji mediowej Starcom i Samsung Electronics Polska,
Kobiety też oglądają piłkę nożną
Jak Polacy będą oglądać mundial?
Jak Polacy będą oglądać mundial?
Aż 77% badanych zamierza oglądać mistrzostwa w domu przed telewizorem. Zaskakuje jednak to, że w przededniu MŚ 2018 spora grupa Polaków nadal nie wie dokładnie w jakich stacjach będą transmitowane spotkania. W przypadku telewizji, 56% wie że rozgrywki będzie można zobaczyć w TVP, ale ponad 20% błędnie wskazuje Eurosport czy Polsat. Jeszcze większy brak świadomości widoczny jest w przypadku serwisów VOD: tylko co trzeci badany ma świadomość, że mecze na żywo można oglądać również na VOD TVP.
Jak Polacy będą oglądać mundial?
Jak Polacy będą oglądać mundial?
Część meczów reprezentacji Polski transmitowana będzie w godzinach pracy. Mimo to, respondenci w większości odpowiedzieli, że zamierzają oglądać je w domu. 7% zamierza wziąć z tej okazji wolne w pracy lub wyjść wcześniej, tyle samo ankietowanych zamierza oglądać je w pracy. Z pozostałych sposobów śledzenia wyniku na żywo, takich jak transmisja tekstowa w internecie oraz słuchanie relacji w radio, zamierza skorzystać 10% Polaków. Mecze rozgrywane w trakcie dnia nie wpływają więc na zmianę nawyków w sposobie śledzenia zmagań sportowych i nadal widoczna jest tu przewaga telewizji nad pozostałymi mediami.

Jak Polacy będą oglądać mundial?
Jak Polacy będą oglądać mundial?
Co czwarty respondent nie zamierza szukać dodatkowych informacji o MŚ 2018. Ci, którzy deklarują, że będą to robić, jako źródło wiedzy głównie wskazują na wiadomości sportowe emitowane w telewizji.

Jak Polacy będą oglądać mundial?
Jak Polacy będą oglądać mundial?
- Potwierdza to ciągły prymat telewizji jeżeli chodzi o transmisje dużych wydarzeń sportowych. W tym obszarze, media cyfrowe mają sporo do nadrobienia i na pewno jest to kolejny obszar, o który toczyć się będzie między nadawcami i wydawcami batalia w najbliższych latach - komentuje Magda Kolenkiewicz, Managing Director agencji Starcom.

Jak Polacy będą oglądać mundial?
Jak Polacy będą oglądać mundial?
Imprezy takie jak mistrzostwa świata są często impulsem do zmiany telewizora. Na zakup nowego odbiornika TV z okazji mundialu w Rosji zdecydowało się 15% badanych, a 14% jeszcze tego nie wie, co może wskazywać na to, że rozważają taki zakup. Dodatkowym motywatorem do zmiany jest nieustanny rozwój technologii i możliwości współczesnych Smart TV. Co trzeci ankietowany wskazuje, że najbardziej byłby zainteresowany możliwością oglądania meczów w technologii 4K. Na kolejnych miejscach pojawiły się rozwiązania pozwalające na nagrywanie i przewijanie transmisji oraz dostęp do statystyk.

Jak Polacy będą oglądać mundial?
Jak Polacy będą oglądać mundial?
- W Samsung widzimy ogromny wzrost zainteresowania telewizorami o większym rozmiarze, czy smartfonami. Po prostu na większym i nowszym widać lepiej - dotyczy to i telewizorów i smartfonów. Widać też, że klienci coraz bardziej interesują się sprzętem do odbioru sygnału 4K oraz możliwością oglądania różnych programów poprzez aplikacje. Jest ich sporo i dają ogromne możliwości w kontekście dostarczania dodatkowych treści takich jak na przykład powtórki - komentuje Olaf Krynicki rzecznik prasowy w Samsung Electronics Polska


Badanie z serii HX Study przeprowadzone na panelu Ariadna, na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1065 osób. Kwoty dobrane wg. reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości. Metoda: CAWI.
Starcom

Komentarze (1 - 2 z 2)

Jejku - jakie poważne badania!
 5  
"Janda nie chce zwycięstwa Polski w Mundialu! A o polskich kibicach mówi: mania i irracjonalny obłęd".
Bo zdaniem Jandy i jej podobnych to ma być mniej więcej tak. Polak ma tyrać w niemieckim supermarkecie. 24g/dobę, siedem dni w tygodniu. Pokornie, jak na niewolnika przystało. A nie oglądać mundial, jeszcze Polaczek sobie przypomni, że jest Polakiem i poczuje przynależność narodową.Rozwiązać wręcz polską kadrę narodową, po co ona, jak jest niemiecka.
 4