Łukasz Szewczyk21.06.2018 (14:07)brak komentarzy

Różne definicje miłości w rodzinie - filmowy lipiec na antenie Ale kino+

Rodzina to więź pełna wielu emocji, a kino doskonale to rozumie. W lipcowym cyklu "Kino Mówi: W rodzinie" wyemitowane zostaną produkcje, które pokazują różne oblicza relacji familijnych.
HOMESICK
Cykl rozpocznie hit francuskiego kina prezentowany w konkursie głównym festiwalu w Cannes "To tylko koniec świata" (5 lipca). W głównych rolach występują Gaspard Ulliel, Vincent Cassel oraz Marion Cotillard. Uznany pisarz Louis (Gaspard Ulliel) wraca do rodzinnego domu po 12 latach nieobecności, by powiadomić rodzinę o swojej nadchodzącej śmierci. Powitanie odbiega jednak od jego wyobrażeń. Zarówno jego matka, jak i rodzeństwo, są zbyt zajęci sobą i swoimi sprawami, by przejąć się jego losem.
Kolejną propozycją - tym razem o rodzinie nietypowej - jest dramat "Komuna" (12 lipca). Film w reżyserii Thomasa Vinterberga ("Polowanie") z wyrazistą rolą Trine Dyrholm, nagrodzoną w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem. Anna (Trine Dyrholm) ma dość mieszczańskiego życia i namawia męża na eksperyment: zerwanie z nudą, ustatkowaniem i konserwatyzmem epoki, w której żyją. Małżeństwo wspólnie postanawia założyć w wielkiej willi, którą nieoczekiwanie otrzymali w spadku, hipisowską komunę. Czy stworzona przez nich wspólnota będzie w stanie żyć pod jednym dachem?

Z kolei "Trzy pokolenia" (19 lipca") to amerykański dramat z fenomenalną obsadą. W głównej roli Elle Fanning wcielająca się w postać dziewczynki chcącej zmienić płeć. Wśród twórców znajdują się również Naomi Watts oraz zdobywczyni Oscara - Susan Sarandon. Ray (Elle Fanning) to nastolatka, która mimo życia w ciele kobiety czuje się mężczyzną. Pewnego dnia postanawia rozpocząć terapię hormonalną, lecz potrzebuje do tego zgody obojga rodziców. Matka (Naomi Watts) wyrusza w poszukiwaniu biologicznego ojca dziecka (Tate Donovan), natomiast babcia nastolatki (Susan Sarandon) nie może zaakceptować faktu, że niedługo będzie miała nie wnuczkę, a wnuka. Czy rodzinie uda się stawić czoła własnej tożsamości i zaakceptować oraz zrozumieć wzajemne potrzeby?

Kameralny dramat opowiadający o wielkiej młodzieńczej przyjaźni ze świetną obsadą? Mowa o filmie "Mali mężczyźni" (26 lipca)) w reżyserii Iry Sachsa. Historia opowiada o losach dwóch trzynastolatków - Jake'a (Theo Taplitz) oraz Tony'ego (Michael Barbieri). Chłopcy poznają się, gdy rodzina Jake'a przeprowadza się do domu niedawno zmarłego dziadka. Młodzieńcy szybko się zaprzyjaźniają, jednak ich znajomość zostanie wystawiona na próbę - rodzinne konflikty i kłopoty w biznesie rodziców.

Filmem kończącym cykl poświęcony rodzinnym relacjom jest hit norweskiego kina - "Homesick" (26 lipca). Dramat obyczajowy w reżyserii Anne Sewitsky w wyjątkowy sposób przedstawia członków skandynawskiej rodziny. Charlotte (Ine Marie Wilmann) i Henrik (Simon J. Birger) to przyrodnie rodzeństwo, które dorastało z dala od siebie w zupełnie różnych domach. Kiedy poznają się jako dorośli, momentalnie się w sobie zakochują. Co będzie silniejsze - rodzinne więzy czy zakazana miłość?

Ponadto, w lipcu w Ale kino+ również cykl "Polskie noce", czyli polskie kino: "Słońce, to słońce mnie oślepiło" (3 lipca), "Pani z przedszkola" (10 lipca), "Matka" (10 lipca), "Las 4 rano" (17 lipca), "Ederly" (24 lipca), "Płynące wieżowce" (31 lipca) oraz "Ja, Olga Hepnarova" (31 lipca).