Łukasz Szewczyk22.06.2018 (16:20)4 komentarze

Polskie Radio Literatura rozpoczyna nadawanie. Co w ramówce?

W atmosferę tegorocznej odsłony Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" wprowadzi słuchaczy startujące Polskie Radio Literatura. Na antenie Polskiego Radia Literatura będzie można wysłuchać wszystkich słuchowisk konkursowych, rozmów z ich twórcami oraz relacji z najważniejszych wydarzeń.
Polskie Radio Literatura
Inauguracja nowego misyjnego przedsięwzięcia - Polskiego Radia Literatura - nastąpi w nocy z 24 na 25 czerwca 201 Nowej stacji będzie można słuchać na platformie cyfrowej DAB +, w Internecie oraz poprzez aplikację mobilną do 8 lipca 2018 roku.
W ramach przygotowań do Festiwalu "Dwa Teatry", jedynego w swoim rodzaju święta nadawców publicznych, twórcy Polskiego Radia Literatura udostępnią słuchaczom część przebogatego literackiego archiwum Polskiego Radia, w tym poezję, prozę, słuchowiska i seriale radiowe zrealizowane na podstawie literatury polskiej i światowej. W programie Polskiego Radia Literatura znajdą się m.in. słuchowiska, które były laureatami Grand Prix poprzednich festiwali, począwszy od "Kot mi schudł" Katarzyny Grocholi z 2001 roku. Atrakcją będą spektakle z udziałem dostojnych laureatów tegorocznej Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" - Barbary Krafftówny i Franciszka Pieczki .

Antenę Polskiego Radia Literatura wypełnią dzieła najwybitniejszych polskich i światowych autorów, w których pamiętne kreacje stworzyła czołówka polskich artystów. Będą to takie utwory jak powieść "Kariera Nikodema Dyzmy" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza i radiopowieści - m. in. "Anna Karenina" Lwa Tołstoja, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Trzej muszkieterowie" Aleksandra Dumasa czy fascynująca adaptacja "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadków" Ignacego Krasickiego. Z pewnością na wielu entuzjastów może liczyć "Potop" Henryka Sienkiewicza w popularnym cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym" z Mariuszem Dmochowskim w roli Andrzeja Kmicica. Antena przypomni również Teatrzyk Zielone Oko - legendarny, sensacyjny cykl radiowej Trójki z realizacjami klasyki literatury kryminalnej autorstwa Artura Conan Doyle`a, Raymonda Chandlera czy Georgesa Simenona.

W Polskim Radiu Literatura będzie można zapoznać się także z kreacjami takich mistrzów jak: Stanisława Perzanowska, Aleksandra Śląska, Kazimierz Opaliński, Władysław Hańcza, Mieczysław Czechowicz czy Bronisław Pawlik. W swoich głośnych rolach pojawią się też artyści nam współcześni.

Od popołudnia 29 czerwca na antenie Polskiego Radia Literatura królować będzie Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" Sopot 2018. Antena szczegółowo omówi program Festiwalu, zaprezentuje wywiady z gośćmi festiwalowymi, twórcami słuchowisk i spektakli telewizyjnych - aktorami, reżyserami, kompozytorami, zaprosi też wszystkich na finałową Galę. Relacje z Festiwalu przygotowywać będą Martyna Podolska, Dorota Kołodziejczyk i Anna Stempniak.

Komentarze (1 - 4 z 4)

Jestem bardzo, ale to bardzo zmartwiony propagowaniem Dołęgo-Mostowicza, który był antysanacyjnym i niekonserwatywnym lewakiem. Na skandal zakrawa zaś propagowanie Tołstoja - wiadoko przecież kto to był. Wie to każdy inteligentny czytelnik tego forum. A już ten...tfu..Gombrowicz. Pożal się boże! Ani jednej konserwatywnej wartości w tej jego "Ferdydurke".
Muszę tę kwestię poruszyć na zebraniu partyjnym.
Hodowca Vizira w kurniku popierajacy w ROADOMIU kukuryku 22.06.2018 (17:24:31)
 0  
No i jakiś koncercik Sławomira dla elektoratu
 0  
A gdzie jest np. Radio Mundial w DAB? Radio Literatura czyli znowu jakas niszowa stacyjka ze sluchalnoscia na poziomie bledu statystycznego :(
 2  
Szkoda że na poziome błędu statystycznego nie są tego typu komentarze
 0