Łukasz Szewczyk22.06.2018 (17:40)56 komentarzy

Prezes TVP: Zarabiamy na mundialu i 4K, a Nielsen zaniża oglądalność

Jacek Kurski chwali się, że TVP po raz pierwszy zarabia na Mundialu i po raz kolejny uderza Nielsena. Ze słów Prezesa TVP wynika, że publiczny nadawca zarabia także na 4K, w tym na reklamach od NC+ i Orange, oraz na Strefach Kibica.
Jacek Kurski
Jacek Kurski, prezes TVP, podczas wczorajszej konferencji prasowej poinformował, że do tej pory Telewizja Polska zarobiła 60 mln zł na Mundialu 2018 w Rosji. - To się do tej pory w historii telewizji tego tysiąclecia nie zdarzyło - przekonywał zgromadzonych dziennikarzy oraz widzów TVP Info.
Dodatkowo tzw. dochody nadzwyczajne TVP związane z mundialem mają wynieść około 10 mln zł. Jak wyliczył Kurski, na sumę złożą się: 6,5 mln zł ze Stref Kibica, 2,1 mln zł za reemisję TVP 4K, ponad 1,12 mln za wykupione przez NC+ i Orange w Biurze Reklamy TVP spoty reklamujące dostępność 4K oraz 320 tys. zł za dostęp do TVP Sport poza domem (w usługach mobilnych typu NC+ GO, Vectra GO itd.).

Prezes podał także, że stworzono 3 tys. Stref Kibica, w których - według oficjalnych zgłoszeń organizatorów - przebywa łącznie prawie 700 tys. osób. Największe strefy miejskie to: PGE Stadion Narodowy w Warszawie (75 tys. osób), Tesco Kraków (10 tys. osób) oraz miejska strefa kibica w Poznaniu (9 tys. osób).

Kurski uderza w Nielsen
Część konferencji poświęca byłą także wynikom oglądalności mundialu. Kurski przekonywał dziennikarzy i opinię publiczną, że mecz Polska - Senegal w TVP1 i TVP Sport obejrzało średnio 16,527 mln widzów, według tzw. rzeczywistej oglądalności.

Zaznaczmy, że podawanie przez Kurskiego wyniki dotyczą jedynie pomiaru widowni prowadzonego z wykorzystaniem dekoderów Netii, na które szef TVP lubi się powoływać, bo oglądalność TVP wypada z nich lepiej. Jednak standardem dla rynku reklamowego pozostają badania Nielsena, według których wspomniany mecz oglądało 11,1 mln widzów. Panele telewizyjne Nielsena to przekrój reprezentatywnych gospodarstw domowych, a oglądalność mierzona jest za pomocą specjalnego urządzenia (telemetr). Firma zapowiedziała poszerzenie panelu o kolejne gospodarstwa.

Prezes TVP dodał także, że TVP odnotowała 1,832 mln odtworzeń transmisji wideo meczu Polska-Senegal w internecie, a łącznie 16,217 mln razy w sieci odtwarzane były wszystkie materiały wideo związane z mundialem.

Kurski różnice pomiarów dwóch różnych badań od dawna wykorzystuje do publicznego podważania niekorzystnych dla TVP danych Nielsena. Także podczas konferencji prasowej groził, że w Nielsenie powinien zostać przeprowadzony audyt, a TVP sama zgłosi audytora. - Nie możemy dłużej tolerować sytuacji, w której monopolista telemetryczny, w naszym głębokim przekonaniu niespełniający kryteriów profesjonalnego panelu w tak wielkim kraju jak Polska, nie może dłużej zagrażać naszym interesom ekonomicznym - mówił Kurski.

Szef telewizji publicznej przy okazji zapowiedział, że TVP pracuje nad nową polityką rozliczeń cen spotów, która będzie "będzie uwzględniać współczynnik korygujący wskazania Nielsena". To może oznaczać, że powołując się na lepsze dla TVP "alternatywne badania", publiczny nadawca podniesie ceny reklam. Nowa strategia ma zostać ogłoszona jesienią 2018 roku, a będzie obowiązywała od 2019 roku.
TVP Info/wł.

Komentarze (1 - 10 z 56)

TVPIS zarobiła?? 60 milionów złotych? A ile wydaliście na prawa do mundialu, towarzyszu Kurski?? Przypomnę, że Polsat na Euro 2016 wydał 150 milionów złotych! A wy? Wy jesteście pod kreską, towarzyszu. ;P

PS: Czy klienci Netii wiedzą, że poprzez tzw. rzeczywistą oglądalność są wykorzystywani do walki medialno-politycznej?
johnyB - ten prawdziwy 22.06.2018 (17:49:59)
 24  
Już mnie to wkur... Wszędzie tylko ten mundial.
 3  
TVP to nie firma prywatna by była na plusie czy zarabiała. W ogóle istnienie tv publicznej finansowanej ze ściąganych obowiązkowo opłat jest niedopuszczalne. TVP robi sobie biznes kosztem ludzi, którzy na to płacą, a ci co wykupili dostęp do TVP 4K czy TVP Sport HD zapłacili podwójnie.
 20  
15 mln "rzeczywistych widzów" w Netii?
Przecież oni nie mają tylu abonentów TV, jak oni to liczą? :D
 26  
Ja oglądam wyłącznie TVP. W szczególnośći dwa i pół kanału HD. Chciałem tylko dodać za Pana Prezesa Kurskiego, że ta wysoka oglądalność jest zupełnie niechcący. Nasza partia nie planowała jej wcale skupiając się na walce ideologicznej z lewactwem. Naszej Narodowej, Patriotycznej i Konserwatywnej TV zależy bowiem na niskich słupkach. Im niższe, tym bardziej propagują wszystkie cztery wartości konserwatywne. Tylko lewacy się ścigają na słupki. Poza tym dodam, że Patriotyczna TVP wprawdzie nadaje reklamy ale robi to z obrzydzeniem i ze wstrętem. Skupia się bowiem na misji konserwatywnej.
My inteligentna, konserwatywna część społeczeństwa pisząca finezyjne komentarze oraz perełki merytoryczne mamy tarzamy się pod stołem i zapluwamy swoje laptopy. A lewacki podszywacz tylko się błaźni i boleśnie podryguje w rytmie disco polo.
Hahahahaha.
Tyle na temat. Więcej tutaj nie zajrzę, bo zaraz się zrobi lewacki sracz. A ja mam i tak za moment zebranie partyjne.
Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach publicznych 22.06.2018 (18:32:48)
 13  
15 mln "rzeczywistych widzów" w Netii?
Przecież oni nie mają tylu abonentów TV, jak oni to liczą? :D
Nie znasz kompletnie pisowskiej arytmetyki. To są obliczenia w ich postrzeczywistości i archimedesowskie założenia nie obowiązują (tak jak i euklidesowska geometria - vide samolocik vs parówki).
By Ci to zobrazować podam dwa przykłady: 1 to więcej u nich niż 27 (wielki sukces w Brukseli naszej Partii) oraz w ankiecie dot. imigrantów na tvpisDezinfo ankietowano 115% respondentów (badanie z 17 listopada 2017).
Tyle W TEMACIE.
Hodowca Vizira w kurniku popierający w ROADOMIU kukuryku 22.06.2018 (18:40:07)
 16  
To Netia ma ponad 16 mln abonentów? Tylko pozazdrościć tylu klientów.
 20  
będzie na premie za pewne........
 4  
Wpis o 18:32:48 nie jest moim wpisem. To napisał lewacki podszywacz. Z przyjemnością powytykam tej lewackiej gnidzie błędy językowe, jak to mam w zwyczaju robić.

Nasza partia nie planowała jej wcale skupiając się na walce ideologicznej z lewactwem.
Każdy inteligentny czytelnik wie, że przed "skupiając" powinien stać przecinek. Zasada głosi, że przed imiesłowami przysłówkowymi stawiamy przecinek. Oczywiście lewacki podszywacz nie musi o tym pamiętać, bo jest lewakiem, czyli niepatriotą, czyli szacunek do języka ojczystego go nie obowiązuje i można gubić przecinki.

Patriotyczna TVP wprawdzie nadaje reklamy ale robi to z obrzydzeniem i ze wstrętem.
Każdy inteligentny czytelnik wie, że w tym zdaniu powinien być postawiony przecinek przed "ale". Ponieważ lewackiemu podszywaczowi daleko do inteligencji, o przecinku przed "ale" zapomniał.

Lewacki podszywacz błaźni się i kompromituje, bo 99% jego wpisów zawiera błędy, które go demaskują. Najczęściej są to brakujące przecinki. Takie są fakty i nikt nie jest w stanie im zaprzeczyć. Lewacki podszywacz jest zerem. Obleśny, beznadziejny, bezwartościowy i pusty w środku typ.

Dodam jeszcze, że lewacki podszywacz nawet w moim nicku musiał coś spaprać. Od kilku dni mam nicka @Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach narodowych. Lewacki podszywacz ciągle pisze o mediach publicznych.

Nieźle się uśmiałem z tego lewaka, który znowu nieudolnie podszył się pode mnie. Hahahahaha!
Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach narodowych 22.06.2018 (19:20:07)
 4  
Mundial się slonczy, i tak oglądalność wróci do rzeczywistości ;) z drugiej strony to chyba każdy musiałby oglądać na swoim dekoderze skoro się powołuje na nich ;)
 4