Łukasz Szewczyk04.07.2018 (15:46)3 komentarze

Wikipedia wyłączona na 24 godziny. Protest przeciwko planowanym zmianom w europejskim prawie autorskim

Polskojęzyczna Wikipedia wyłączona na znak protestu przeciwko dyskutowanym w Parlamencie Europejskim zmianom w prawie autorskim
Wikipedia wyłączona na 24 godziny. Protest przeciwko planowanym zmianom w europejskim prawie autorskim
4 lipca o godz. 15:00 społeczność polskojęzycznej Wikipedii zdecydowała się na zaciemnienie całości współtworzonej przez wolontariuszy wirtualnej encyklopedii na 24 godziny. W tym czasie będzie ona niedostępna zarówno dla czytelników, jak i edytorów. Decyzja ta jest wyrazem protestu wolontariuszy i wolontariuszek tworzących sieciową encyklopedię przeciwko dyskutowanym w Parlamencie Europejskim propozycjom zmian w prawie autorskim. Europarlamentarzyści w głosowaniu 5 lipca mają zdecydować, czy zaproponowany tekst dyrektywy procedować na posiedzeniu plenarnym, czy pozostawić do decyzji komisji JURI. Zdaniem wikipedystów proponowane zmiany w dyrektywie prawnoautorskiej stanowią zagrożenie dla otwartości Internetu, możliwości swobodnego dzielenia się wiedzą w Sieci. Dlatego stoimy na stanowisku, że właściwe będzie procedowanie przedmiotowej dyrektywy plenarnie, co przyczyni się do dyskusji, możliwości naniesienia poprawek i dostarczenia obywatelom dobrego prawa.
- Sednem działania projektów Wikimedia, z naszym okrętem flagowym, Wikipedią, na czele, jest otwarte dzielenie się wiedzą. Wierzymy w świat, w którym każda osoba ma nieskrępowany dostęp do sumy ludzkiej wiedzy. Proponowane zmiany w europejskiej dyrektywie prawnoautorskiej są sprzeczne z misją świata Wikimediów i bezpośrednio godzą w wolność ekspresji w Sieci - mówi Wojciech Pędzich, wikipedysta i członek zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Protest dotyczy artykułów 11 i 13, które zdaniem twórców Wikipedii znacznie utrudnią działanie sieciowej encyklopedii. Wikimedia Foundation, organizacja non-profit stojąca za Wikipedią, w poście autorstwa Eileen B. Hershenov, przestrzega, że wprowadzenie dyrektywy w jej aktualnym kształcie znacznie zawęzi ilość swobodnie dostępnych w Internecie treści, a spodziewane koszty wprowadzenia mechanizmów filtrowania treści spowodują zamknięcie mniejszych dostawców treści, których nie będzie stać na zaimplementowanie wymuszonych przez dyrektywę mechanizmów.

Polskojęzyczna Wikipedia nie jest jedyną wersją językową, która zdecydowała się na protest poprzez zaciemnienie - w podobny sposób swój sprzeciw wyrażają już Wikipedie włoska, hiszpańskojęzyczna i estońska, a wiele innych wersji językowych zamieściło bannery wzywające do sprzeciwu wobec dyskutowanych dyrektyw. Stanowiska krytykujące dyrektywę wydały też organizacje wspierające Wikipedię - Wikimedia Foundation oraz Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Apelują one do europosłów o odrzucenia dyrektywy w nadchodzącym głosowaniu i otwarciu prac nad takim brzmieniem kontrowersyjnych w rozumieniu tych organizacji zapisów, które pozwolą na rozwój wolności i otwartej współpracy online.

Komentarze (1 - 3 z 3)

Absurdalne prawo chcą uchwalić.
Obywatel PL (usunięte konto #38811) 4.07.2018 (16:36:26)
 5  
jebać piSS
MójKutasSmakujeNajlepiej 5.07.2018 (0:27:00)
 1  
Trzeba patrzyć dalej niż naszą Republikę Bananową tj, na Eurokołchoz i Zjednoczone Republikę Rad Europejskich..
 1