Łukasz Szewczyk03.09.2018 (13:02)3 komentarze

Historyczna telenowela "Korona królów" z nowym sezonem w TVP1

Telewizyjna Jedynka rozpoczyna emisję premierowych odcinków historycznej telenoweli "Korona królów". Przygotowano także serię "Korona królów - taka historia...".
"Korona królów"
Jest rok 1342. U boku Kazimierza (Andrzej Hausner) jest już młodziutka druga żona z Hesji, Adelajda (Aleksandra Przesław). Król stara się o syna, by przekazać mu koronę. Potrzebuje męskiego potomka, by rządził odrodzonym królestwem. Czas żałoby po śmierci ukochanej żony z Litwy Aldony Anny oraz matki Jadwigi dobiegł końca i los zdaje się sprzyjać Kazimierzowi: młoda małżonka, coraz lepsze relacje dyplomatyczne, coraz większa pozycja w kraju, na dworze i w regionie. Adelajda walczy, by zająć ważne miejsce w sercu króla. Z jakimi przeciwnościami przyjdzie im się zmierzyć?

Małżeńskie problemy i burzliwe życie osobiste - kolejne romanse i małżeństwa - nie przeszkadzają Kazimierzowi w skutecznym uprawianiu wielkiej polityki, lecz mają swoją cenę. Mimo przeszkód i rodzinnych tragedii, Kazimierz reformuje, walczy, zdobywa ziemie i szacunek poddanych. Tłumi bunty, nie unika konfliktów, sprawnie rozwiązuje problemy i odpowiedzialnie swata ukochane córki. Nie tracąc z oczu Wawelu i jego mieszkańców - dworu, gości, oddanych urzędników i rycerzy Kazimierza - zagościmy częściej w Świdnicy, gdzie Bolko Mały (Andrzej Popiel), jego siostrzeniec, wytrwale walczy o niezależność swego księstwa od Czech oraz w Wyszehradzie, gdzie po śmierci męża Karola Roberta, siostra Kazimierza Elżbieta Łokietkówna (Katarzyna Czapla) wspiera w rządzeniu Węgrami swojego syna Ludwika (Jan Hrynkiewicz). Czy matka - królowa Jadwiga - oraz ojciec - Władysław Łokietek - dobrze przygotowali dzieci i wnuki do rządzenia? Komu i na jakich zasadach Kazimierz powierzy koronę królów?

Premierowe odcinki historycznej telenoweli "Korona królów" od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30 (od 3 września 2018 roku) na antenie TVP1.

To jednak nie koniec. Jak wyglądał średniowieczny handel? A medycyna? Jak bawiono się podczas królewskich uczt? Kim byli wesołkowie? Na te i inne pytania odpowie seria "Korona Królów - taka historia...". Jest to cykl edukacyjno-rozrywkowy, podzielony na dwudziestopięciominutowe odcinki. W przystępny sposób przybliża tło historyczne, zawiłości polityczne i realia życia codziennego, w jakich rozgrywa się akcja "Korony królów". Stanowi propozycję dla fanów serialu. Będą oni mieli okazję spotkania swoich ulubionych bohaterów w nieco innych okolicznościach niż zazwyczaj. "Korona królów - taka historia..." zaciekawi również osoby, które po prostu interesują się dziejami średniowiecznej Polski i Europy. Gwarantuje to prowadzący - Wojciech Żołądkowicz (serialowy Olgierd). Inteligentnie i dowcipnie oprowadza nas po świecie wieków średnich. Chociaż sam wie niejedno o jego sekretach, czasem podpytuje którąś z postaci "Korony królów" o szczegóły dotyczące jakiejś bardziej skomplikowanej sprawy. Zdarza się również i tak, że nie ma czasu na opowiadanie, ani zadawanie pytań. Tak dzieje się w jednym z odcinków, kiedy musi pomóc... katu.
"Korona królów - taka historia..." w piątki o godz. 18.30 (od 7 września 2018 roku) na antenie TVP1.


Jaka będzie jesień 2018 w TVP1?

Komentarze (1 - 3 z 3)

ło matko, ło matko, nie, nie, nieeeeeee.
 5  
komedia. Jak można oglądać serial historyczny i cały czas się śmiać?...
 7  
Jakim zupełnie bez gustu PiSo-trollem trzeba być, by na forach chwalić ten denny serial. Po kilku minutach oglądania, klawisz wyłącznika telewizora sam się naciska.Treści historyczne, panie Kurski, należy robić starannie. Jest to trudne, ale jeśli się podejmujecie, to nie ośmieszajcie się. To nic, że klakierzy was zapewniają, że to wspaniałe. Nie, to jest żenujące, panie Kurski. Jest to parodia Polski i Jej dumnej historii, to ośmieszanie Polski w oczach ludzi! Zdjąć ten szmelc z anteny!
 5