Łukasz Szewczyk30.09.2018 (10:56)brak komentarzy

Filmowe hity Smarzowskiego na platformie Showmax

Wchodzący do kin "Kler" jest na ustach całej Polski od kilku miesięcy. To kolejna wzbudzająca kontrowersje produkcja reżysera Wojciecha Smarzowskiego - zdobywcy 12 Złotych Orłów i 13 Złotych Lwów na przestrzeni 14 lat. Od ego weekendu na platformie Showmax można oglądać pięć najgłośniejszych filmów reżysera.
Ksiądz
Odkąd Wojciech Smarzowski zadebiutował w 2004 r. kultowym już dziś "Weselem", wiadomo było, że jest to reżyser, który nieraz zaskoczy widza swoimi wnikliwymi spostrzeżeniami na temat polskiego "podwórka". Po festiwalu krętactwa, zawiści i pijaństwa ukazanego w "Weselu", twórca zaprezentował w 2009 r. najmroczniejszy ze swoich obrazów - "Dom zły". Koszmar rozgrywający się w wiejskiej posiadłości w latach 80. niezmiennie przeszywa widzów grozą i zostawia w ich pamięci trwały, krwawy ślad.
Wydawać mogłoby się, że zwiększenie spożycia napojów wyskokowych przez bohaterów kolejnego filmu, "Drogówki" (2013 r.), będzie sprzyjać rozluźnieniu atmosfery i poczuciu humoru. I choć w istocie początkowo widz otrzymuje pakiet zabawnych sytuacji z codziennej rutyny stróżów prawa, finał okazuje się o wiele bardziej gorzki. Skorumpowany świat układów, w którym dobro jest równoznaczne z koniecznością wyboru mniejszego zła, przeraża realizmem i sprawia, że na żołądku po raz kolejny ląduje ciężki, zimny głaz rozterek moralnych. Po "Drogówce" Smarzowski przedstawia widzom jeszcze bardziej dosłowny, brudny i przytłaczający obraz polskiego społeczeństwa w filmie "Pod Mocnym Aniołem", opartym na książce Jerzego Pilcha. Dramat alkoholizmu został tu przedstawiony przez pryzmat losów staczającego się na dno butelki pisarza, który otacza się towarzystwem z marginesu społeczeństwa.

Po licznych kinowych sukcesach Wojciech Smarzowski podjął się również zadania stworzenia etiudy dla platformy Showmax. Tak właśnie powstał "Ksiądz" - krótka opowieść o duszpasterzu, który w obskurnym hoteliku doświadcza serii przerażających i komplikujących jego sytuację zbiegów okoliczności. Obraz był komediową przymiarką do obecnie pokazywanego w kinach "Kleru". Dla superfanów - w "Klerze" będzie można zobaczyć scenę z tekstem znanym z "Księdza". Kwestię wypowiada znana z SNL Polska Magda Smalara.