Łukasz Szewczyk17.10.2018 (12:57)brak komentarzy

Serialowa jesień w HBO i HBO GO. Pięć nowych europejskich produkcji (wideo)

W nadchodzącej jesienno-zimowej ramówce widzowie będą mogli zobaczyć pięć nowych europejskich seriali wyprodukowanych przez HBO. Wśród nich m.in. polski serial "Ślepnąc od świateł".
- Jesteśmy bardzo dumni, że w ciągu czterech kolejnych miesięcy na naszej antenie zadebiutuje pięć różnych seriali. Każdy z nich należy do innego gatunku, przedstawia inną historię i kontekst - powiedział Antony Root, szef produkcji HBO Europe, wiceprezes ds. programowych i własnych produkcji HBO Europe. - Premiera wszystkich nowych produkcji odbędzie się tego samego dnia o tej samej godzinie w 17 krajach Europy. Bardzo cieszymy się, że możemy przedstawić naszym abonentom jeszcze bogatszą ofertę produkcji własnych - dodał.
"Ślepnąc od świateł" w HBO / Fot. HBO
Kuba (debiutujący Kamil Nożyński) to znany warszawski diler kokainy. Jest perfekcjonistą i outsiderem. Lubi mieć wszystko pod kontrolą - włącznie ze swoim dokładnie przemyślanym i zaplanowanym wizerunkiem. Jest zagadką dla otoczenia - to, co widzą inni to jedynie przystojna twarz, ekskluzywne ubrania, drogi samochód. Nikt nie wie o nim zbyt wiele, za to on zna bardzo wielu. Jego klientela to pełen przekrój społeczny - politycy, celebryci, zamożne panie domu, gwiazdy hip-hopu, hipsterzy. Kuba obraca się w gronie lokalnych gangsterów dowodzonych przez Stryja (Janusz Chabior), który - tak jak i on - ma tego samego szefa, Jacka (Robert Więckiewicz). Jedyną naprawdę bliską mu osobą jest przyjaciółka Pazina (Marta Malikowska).Kuba jest zmęczony swoim życiem - chciałby od niego uciec, wyjechać gdzieś daleko - kupuje więc dwa bilety w jedną stronę do Argentyny. Wylot za tydzień. Przez ten czas musi jeszcze załatwić kilka spraw. W tym samym momencie z więzienia, po kilkuletnim wyroku, wychodzi Dario (Jan Frycz), gangster starej daty. Nieoczekiwanie ich losy przetną się, co doprowadzi do konfrontacji Kuby z jego dotychczasowym życiem i decyzjami - tymi, które podjął i które jeszcze przed nim. Czy Kuba podejmie walkę z własnymi demonami?


3 sezon serialu "Złote życie" / Fot. HBO
Trzy pełne sezony węgierskiego serialu HBO Europe "Złote życie" (Aranyelet) można oglądać w serwisie HBO GO od niedzieli, 14 października. Trzeci i ostatni sezon głośnego węgierskiego serialu kryminalnego HBO Europe o rodzinie Miklósi. Jej członkowie mieszkają w sielskiej wiosce położonej na brzegu Dunaju i w końcu wiodą złote życie, o którym zawsze marzyli. Pozory spokoju oraz szczęścia, okupionego krwią i zdradą, to tylko fasada, za którą gotują się wielkie emocje. Pierwsze dwa sezony serialu Złote życie zdobyły liczne wyróżnienia, w tym nagrodę dla najlepszego serialu obyczajowego przyznawaną przez Krajowe Stowarzyszenie Krytyków Telewizyjnych oraz nagrody za najlepszą rolę kobiecą oraz męską dla odtwórców głównych ról.


Serial "Hackerville" / Fot. HBO
Kolejną propozycją jest rumuńsko-niemiecka koprodukcja zatytułowana "Hackerville". Ten sześcioodcinkowy serial łączy wątek głośnego śledztwa z elementami osobistego dramatu. Produkcja miała swoją światową premierę podczas konkursowego pokazu na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Zurichu. W serwisie HBO GO serial będzie dostępny od 4 listopada.


Duży niemiecki bank zostaje zaatakowany przez hakerów. Niedługo potem okazuje się, że trop prowadzi do Rumunii. Lisa Metz, specjalistka od cyberprzestępczości w niemieckiej federalnej policji kryminalnej, zostaje wysłana z Frankfurtu do Timisoary, swojego rodzinnego miasta, gdzie rozpoczyna współpracę z lokalnym zespołem śledczym. Lisa i jej rodzice uciekli z Rumunii, kiedy ona była jeszcze dzieckiem. Wiele lat później rodzinny kraj wydaje jej się jednocześnie dziwnie znajomy i kompletnie obcy. Po raz pierwszy w swoim życiu Lisa jest zmuszona skonfrontować się z niejasną historią swojej rodziny. Różnice kulturowe stają się boleśnie widoczne, kiedy okazuje się, że Adam Sandor (Andi Vasluianu), policjant z Timisoary, z którym ma współpracować podczas śledztwa, myśli w zupełnie inny sposób, co jest przyczyną frustracji Lisy... niedługo potem staje się oczywiste, że niechęć obojga jest obopólna. Pomimo dzielących ich różnic dwójka śledczych musi jednak zacząć współpracować ze sobą, żeby ocalić 14-letniego Cipiego (debiutant Voicu Dumitras), genialnego gracza, który staje się celem przestępców.


Serial "Sukces" / Fot. HBO
Z kolei "Sukces" (Uspjeh) to pierwszy serial telewizyjny Danisa Tanovića i zarazem pierwsza produkcja HBO Europe z regionu adriatyckiego. Akcja serialu rozgrywa się w Zagrzebiu. W kolejnych odcinkach historii poznajemy cztery osoby oraz ich losy, które przypadkowo splatają się ze sobą podczas dramatycznych wydarzeń. Produkcja zadebiutuje 26 grudnia w HBO GO.

Sześcioodcinkowy, wielowątkowy serial obyczajowy, którego akcja toczy się w Zagrzebiu. Jego bohaterami jest czwórka przypadkowych osób, których losy nieoczekiwanie splatają się podczas dramatycznych wydarzeń. W obliczu konsekwencji podjętych przez nich działań czwórka zwyczajnych ludzi z bardzo odmiennych środowisk postanawia odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Sukces to gorzka oda do miasta Zagrzeb oraz wnikliwe studium współczesnego społeczeństwa, które analizuje takie zjawiska, jak frustracja, poczucie wyalienowania i marzenia o wyzwoleniu się z trudów codzienności.


Jesienno-zimową ramówkę dopełni trzeci sezon czeskiego serialu "Terapia", będącego adaptacją głośnej międzynarodowej produkcji. Premiera odbędzie się w styczniu 2019 roku. Po ogromnym sukcesie dwóch pierwszych sezonów czeskiej adaptacji głośnej międzynarodowej produkcji, serial powraca na antenę z trzecim, liczącym 36 odcinków sezonem. Karel Roden wciela się w postać psychoterapeuty Marka Pošty, którego pacjenci odwiedzają w gabinecie, aby z jego pomocą rozwiązywać swoje zawodowe i prywatne problemy.


HBO Europe rozpoczęło produkcję własnych seriali w Europie Środkowej w 2010 roku. W 2016 roku realizacja własnych produkcji została zainicjowana również w Skandynawii i Hiszpanii, a rok później w Chorwacji. HBO Europe wyprodukowało do tej pory m.in. "Gorejący krzew" (Czechy), "Watahę" (Polska), "Pakt" (Polska), "W cieniu" (Rumunia), "Pustkowie" (Czechy) i "Złote życie" (Węgry). Obecnie trwa produkcja kolejnych tytułów HBO Europe, w tym seriali "Gösta" (Szwecja), "Beforeigners" (Norwegia), "Oblivious" (Czechy) i "W cieniu 3" (Romania).