Łukasz Szewczyk18.10.2018 (8:55)9 komentarzy

Polski rynek mediów: Serwisy typu Netflix coraz popularniejsze, ale nie zastępują tradycyjnej TV

Rynek mediów i rozrywki w Polsce będzie rozwijał się w średniorocznym tempie 3,5%, by w 2022 r. osiągnąć wartość 13,4 mld dolarów. Największe wzrosty w tym okresie notować będzie reklama internetowa oraz OTT, czyli wideo w serwisach streamingowych bez udziału operatorów telewizyjnych - wynika z najnowszej edycji raportu firmy doradczej PwC "Perspektywy rozwoju branży rozrywki i mediów w Polsce 2018-2022"
Telewizja
Polski rynek mediów i rozrywki do 2022 r. będzie rozwijał się w średniorocznym tempie 3,5% i na koniec badanego okresu jego wartość wyniesie 13,4 mld dolarów w porównaniu do 10,6 mld na koniec 2018 roku. Segmentami, które w największej mierze będą odpowiadać za tę dynamikę są OTT (ang. OTT - over the top), czyli serwisy streamingowe dostarczające treści filmowe i telewizyjne przez internet bez potrzeby opłacania abonamentu za telewizję kablową lub satelitarną (tempo wzrostu 13,3%) oraz reklama internetowa (12,5%).
Eksperci PwC zwracają uwagę, że OTT wbrew wcześniejszym przewidywaniom, jak na razie nie zastępuje tradycyjnej telewizji, jest raczej jej uzupełnieniem i rozwija się równolegle. Pomimo silnego wzrostu, do 2022 roku segment ten globalnie będzie stanowił 26% rynku subskrypcji telewizyjnej. W przypadku drugiego, najszybciej rosnącego obszaru, czyli reklamy internetowej, średnioroczne tempo jej rozwoju wyniesie 12,5%, a na koniec badanego okresu jej wartość osiągnie niemal 1,7 mld dol. wobec 1,1 mld na koniec 2018 roku. Największymi kategoriami reklamy online w Polsce pozostają display oraz paid search advertising. Do umocnienia pozycji kategorii display przyczyniło się wykorzystywanie tego formatu w mediach społecznościowych. Obecnie, najwięcej na reklamę w sieci przeznaczają spółki z sektora handlu, motoryzacji i telekomunikacji.

- Według naszych prognoz za pięć lat rynek reklamy telewizyjnej będzie o 1/3 mniejszy od rynku reklamy internetowej, choć wciąż będzie jedną z istotnych składowych sektora mediów i rozrywki. W najbliższych latach nie należy spodziewać się odwrócenia trendu utraty oglądalności przez główne stacje - rynek telewizyjny będzie się dalej fragmentaryzował , zaś czas widzów będzie w większym stopniu poświęcany kanałom tematycznym - mówi Paweł Wesołowski, partner w PwC, lider zespołu ds. telekomunikacji, mediów i technologii w Polsce

Tempo rozwoju rynku prasy w Polsce w kolejnych 5 latach nadal będzie ujemne i wyniesie -0,6%. To jednak dużo lepszy wynik niż wskaźnik globalny (-2,4%), a także najlepszy w całej Europie. Pomimo spowolnienia tempa kurczenia się tego segmentu, wyzwaniem dla wydawców pozostaje zwiększenie liczby czytelników płatnych serwisów internetowych i osiąganie większych przychodów z działalności w sieci.

Globalny rynek mediów i rozrywki
Światowy sektor mediów i rozrywki do 2022 r. będzie się rozwijał w średniorocznym tempie 4,4%. Dzięki temu jego wartość wyniesie pod koniec badanej perspektywy niemal 2,4 biliona dolarów. Rozwój w poszczególnych segmentach i krajach będzie jednak silnie zróżnicowany. Najdynamiczniej rozwijać się będą rynki w takich państwach jak Indie i Indonezja, najwolniej w krajach Europy Zachodniej - Austrii, Belgii czy Danii.
Największy wzrost do 2022 r. zanotuje segment wirtualnej rzeczywistości (VR, virtual reality), na drugim miejscu uplasuje się OTT, a na trzecim - reklama internetowa. Główną przyczyną tak znaczących wzrostów w przypadku pierwszej kategorii jest fakt, że jej rozwój dopiero się zaczyna.
- Technologia VR znajduje się dopiero w fazie "instalacji". Konsumenci powoli zaczynają nabywać urządzenia niezbędne do wykorzystania VR , a dostawcy treści testować formy przekazu dopasowanego do nowego medium. Wciąż wybór treści jest jednak niewielki - gry, filmy, wydarzenia na żywo. VR znajduje się w sytuacji "kury i jajka". Bez masowego dostępu do tanich urządzeń producenci treści nie będą inwestować w nowe formaty, bez dużego wyboru ciekawych treści konsumenci nie będą tłumnie kupować urządzeń zaś dostawcy akcesoriów nie będąc w stanie zbudować masowej skali sprzedaży nie zyskają możliwości obniżenia cen sprzętu - mówi Michał Kreczmar, dyrektor ds. transformacji cyfrowej PwC

Wyzwania branży
W raporcie eksperci PwC zwrócili także uwagę na wyzwania, które w najbliższym czasie mogą mieć istotny wpływ na branżę mediów i rozrywki. Jednym z nich jest rozporządzenie o ochronie danych osobowych, które weszło w życie w maju br. Nowa regulacja spowodowała, że użytkownicy zyskali świadomość na temat liczby podmiotów mających dostęp do ich danych oraz rozległej sieci partnerów serwisów internetowych. Dodatkowo, błędy przy wdrożeniu nowych przepisów mogą powodować szereg komplikacji w aspekcie prowadzenia działań marketingowych i wpływać na rozwój sektora reklamy internetowej.

Warto obserwować też jak branża mediów i rozrywki zmieni się w związku z przyjętą przez Parlament Europejski dyrektywą o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Dokument ma na celu rozszerzenie odpowiedzialności prawnej właścicieli serwisów umożliwiających udostępnianie treści przez użytkowników oraz wymuszenie blokowania treści w przypadku gdy łamią one prawa autorskie. Jednym z najczęściej dyskutowanych zapisów jest artykuł 11 dyrektywy, w którym ustanawia się nową kategorię praw pokrewnych dla wydawców prasowych. Ich istotną tego ma być zapewnienie wydawcom praw do zezwalania lub zabraniania zwielokrotniania publikacji prasowych oraz prawa do zezwalania lub zabraniania na podawanie tych materiałów do publicznej wiadomości w zakresie korzystania cyfrowego. Taka sytuacja może łączyć się z koniecznością podpisywania przez wydawców prasowych licznych umów o współpracę i udzielanie licencji w zakresie powoływania się na publikacje konkurencyjnych podmiotów z rynku mediowego
PwC

Komentarze (1 - 9 z 9)

u mnie zastąpiły tradycją telewizje w 95%. 5% to oglądanie wydarzeń sportowych na żywo i tylko wtedy włączam dany kanał TV. U mnie cała rodzina bazuje tylko i wyłącznie na Netflix, Player, HBO GO, Ipla, Youtube i od czasu do czasu OnetVOD czy TVP VOD. Kompletnie nie znamy ramówki telewizyjnej, oglądamy nasze programy telewizyjne/filmy/bajki, kiedy mamy na to ochotę. VOD dla mnie to już standard, nie wyobrażam żyć pod dyktando programu telewizyjnego :(
 16  
ależ wy jesteście zajebiście nowocześni
 3  
TV nie oglądam już od kilku lat. Tak jak kolega powyżej tylko gdy leci Narodowy sport LIVE. W USA już Streaming wyparł zwykłą telewizję.

Tylko jest jedna różnica miedzy nami a resztą świata.
Taką gównianą jakością jaką częstuje się nas z satelity i naziemnej... nie ma nigdzie. NETFLIX pokazał co to jakość i piękne 4K...
 4  
U mnie jest podobnie, włączam telewizję tylko gdy są mecze lub gdy chce coś sprawdzić. Abonament posiadają rodzice.

Sam korzystam z HBOGO, Netflix, Ipla, Player i TVP VOD. Do tego czasami wykupuje ElevenSports, Spotify, Tidala.
 0  
netflix wygrywa bo coraz wiecej osob ma telewizory 4k 50cali+ gdzie liczy się przedewszystkim jakość obrazu ktora najlepiej zapewnia serwis NETFLIX
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 19 października 2018 o 8:49:00 przez sebastian.izdebski).
 0  
Ależ wy jesteście nienowocześni. Nawet turecki satelita rozpoczął już testy w 8K, a wy wciąż przy archaicznym 4K? Telewizory 50 cali? A któż by psuł sobie wzrok, patrząc w takie maleństwo? 85 cali to absolutne minimum dal prawdziwie nowoczesnego człowieka.
 4  
Tylko czemu Netflix jest w Polsce najdroższy w Europie? Niemcy i Brytyjczycy płacą o wiele mniej za tą usługę!!!
 9  
A ja tam oglądam Tv 24h na dobę wyłącznie TVP Info jak się nasłucham o tych sukcesach to jestem taki nabuzowany że chce mi się latać.
 4  
owszem jest różnica dla tego że tam technologia jest w przodzie a my daleko w tyle . Ja osobiście nie oglądam tv na okrągło bo reklama goni reklamę no chyba EUROSPORT 1 HD ,2HD lub POLSAT SPORT HD .
 0