Łukasz Szewczyk19.10.2018 (16:05)brak komentarzy

"Kuchnia dla odważnych". Kolejna polska nowość w Food Network

Food Network przygotował coś specjalnego dla wszystkich nieustraszonych widzów. Bycze jądra, jedwabniki, mózg wieprzowy, a może muchomory? Prowadzący nowy program "Kuchnia dla odważnych", Walenty Kania potrafi przyrządzić z tych produktów prawdziwą ucztę
"Kchnia dla odważnych" / Fot. Food Network
Walenty Kania z wykształcenia jest technologiem żywności i zootechnikiem. Ten pasjonat gotowania i koneser wszelkich jedzeniowych osobliwości uwielbia podróże. Jest autorem książek kulinarnych, a także właścicielem słynnego food trucka, który podbija serca smakoszy. Co zagości w jego kuchni na kółkach?

Emisja premierowych odcinków programu "Kuchnia dla odważnych" w piątki o godz. 22.15 (od 19 października 2018 roku).

W pierwszym odcinku Walenty będzie eksperymentować w swoim garażu. Na początku przygotuje mózg wieprzowy w panierce, podany w formie klasycznego... burgera. Taką nietypową kanapkę zaserwuje gościom festiwalu w Katowicach. Jak zareagują na te oryginalne danie? To nie wszystko! Prowadzący zatrzyma swojego food trucka również w Krakowie, aby poczęstować zaskoczonych przechodniów czymś wyjątkowym. Zaserwuje im bycze jądra prosto z Węgier, w krwistym, śliwkowo-czereśniowym sosie z dodatkiem cynamonu. Na sam koniec przyrządzi flambirowane poczwarki jedwabników, duszone w soku pomarańczowym z dodatkiem whisky. Ślinka cieknie? Czy wręcz przeciwnie?