Łukasz Szewczyk24.10.2018 (10:00)3 komentarze

Rusza cykl kontrowersyjnych filmów dokumentalnych w TVN7

Niebezpieczna sekta pod przewodnictwem charyzmatycznej Anne Hamilton-Byrne, masowe samobójstwo członków Świątyni Ludu Jima Jonesa, czy brutalne morderstwo z historią miłosną w tle. To tylko niektóre z tematów poruszanych w głośnych i kontrowersyjnych filmach dokumentalnych, które od 31 października w ramach cyklu "Udokumentowane w Siódemce", pokaże stacja TVN7.
Rusza cykl kontrowersyjnych filmów dokumentalnych w TVN7
Cykl rozpocznie "The Family: Dzieci psychodelicznej sekty" (31 października, godz. 22:10). Poruszający dokument, opowiadający historię nauczycielki jogi, Anne Hamilton-Byrne, która w 1963 r. założyła "The Family" - australijską sektę, który przez dziesięciolecia działała nieprzerwanie, ściągając członków z całego świata. W momencie największej popularności do "Rodziny" należało 500 wyznawców w tym wielu ze środowisk akademickich, lekarskich czy prawniczych. Członkowie sekty wierzyli, że Hamilton-Byrne jest kolejnym wcieleniem Jezusa Chrystusa, tym razem w ciele kobiety. Pod wpływem manipulacji i kazań wielu wyznawców oddało jej swoje pieniądze, domy, a nawet pociechy, które Anne wychowywała jako własne. Odizolowane od świata zewnętrznego, dzieci z Rodziny dorastały pod ścisłym nadzorem członkiń kultu nazywanych "Ciotkami". Ubrane w jednakowe stroje, z identycznymi, pofarbowanymi na platynowy blond fryzurami, były faszerowane dużymi dawkami LSD. Dziś opowiadają szokujące historie o swoich doświadczeniach z dzieciństwa.

Kolejna propozycja to "Jonestown: Raj Utracony" (7 listopada, godz. 22:10).Relacja ostatnich 5 dni poprzedzających masowy mord i zbiorowe samobójstwo członków Świątyni Ludu Jima Jonesa. Ten sądny dzień nastąpił 18 listopada 1978 r. Zginęło wtedy ponad 900 mężczyzn, kobiet i dzieci. Ramy narracji, zawartej w filmie, nadają ujawnione niedawno przez rząd USA informacje i relacje naocznych świadków. Oglądamy fatalną w skutkach podróż kongresmena Leo Ryana oraz ekipy telewizyjnej NBC do Jonestown, osady w sercu gujańskiej dżungli, założonej przez wyznawców charyzmatycznego, mesjanistycznego kaznodziei, Jima Jonesa. Film zawiera obszerne, oparte na faktach fabularyzowane rekonstrukcje wydarzeń, a także materiały archiwalne i chwytające za serce wywiady. Pozwala to widzom zajrzeć za kulisy "oficjalnej rzeczywistości" i zapoznać się ze szczegółami działania sekty, którą spotkał tak tragiczny i apokaliptyczny koniec.


Ona, Elizabeth Haysom, szczupła kobieta w dżinsach i koszulce nie pierwszej białości. On, Jens Soering, młody, naiwny okularnik o bladej cerze. Właśnie skończył 18 lat. Jest synem niemieckiego dyplomaty, studentem pierwszego roku na Uniwersytecie Wirginii, posiadaczem stypendium Jeffersona. W uczelnianym barze on wyznaje jej miłość, a ona odwzajemnia uczucie. 30 marca 1985 r. rodzice Elizabeth zostają brutalnie zamordowani w swoim domu w Wirginii. Elizabeth i Jens, w obawie przed oskarżeniami, rozpoczynają szaleńczą ucieczkę przed organami ścigania. 30 kwietnia 1986 roku następuje koniec, a młodzi zbiegowie zostają zatrzymani. "Morderstwo z miłości" (14 listopada, godz.22.10) to film o tragicznej i destrukcyjnej historii miłosnej, opowieść o amerykańskiej prowincji, a także o bezwzględnym amerykańskim wymiarze sprawiedliwości.

Kolejną propozycją jest film "Nibymonogamiczni" (21 listopada, godz. 22.10). Co roku, w USA, rozwodzi się 1,1 mln Amerykanów. Cierpią na tym nie tylko same pary, ale też ich dzieci: połowa z nich doświadcza rozwodu rodziców. To niezaprzeczalny dowód na to, że instytucja małżeństwa staje w obliczu kryzysu. Tymczasem "tradycyjne" wartości, które ukształtowały nasze rozumienie miłości, seksu i małżeństwa, mają coraz mniejszy wpływ na naszą kulturę. Autor filmu, Tao Ruspoli, próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące archetypu udanego związku poprzez bardzo osobistą refleksję na temat swojego małżeństwa i rozwodu oraz historii własnej rodziny. A to, co odkrywa na temat swojej bardzo niekonwencjonalnej rodziny oraz psychologii miłości i małżeństwa, każe mu zakwestionować wszystko, co przyjmujemy za oczywistość w odniesieniu do współczesnych związków.

Ostatnią propozycją będzie "Cholesterol - wielki blef" (28 listopada, godz. 22:10). Związek pomiędzy przypadkami chorób wieńcowych, a cholesterolem we krwi to od ponad 50 lat swoisty dogmat głównego nurtu medycyny. Doprowadziło to do rozwoju wartego miliard dolarów "dietetycznego" przemysłu spożywczego, a także przepisywania pacjentom statyn, które są obecnie najczęściej sprzedawanymi lekami na świecie. Współcześnie, coraz więcej naukowców kwestionuje jednak podawane dotychczas wyjaśnienie. Jak utrwalił się ten dogmat, co właściwie jest przedmiotem dyskusji i jaki jest jej stan na dziś? Jaką rolę w całym procesie odgrywają koncerny farmaceutyczne? Film bada wnikliwie temat cholesterolu, podejmując zagadnienia społeczne, polityczne, naukowe i - oczywiście - ekonomiczne.

Komentarze (1 - 3 z 3)

Zapowiada się ciekawie...
 1  
Discovery, niegdyś świetny kanał dokumentalny, niech się teraz
uczy chociaż od TVN7, o genialnym Planete+ nie mówiąc !!!
 1  
wosq ale właścicielem TVN i Discovery jest Script network więc wiesz.
 2