Łukasz Szewczyk06.11.2018 (15:41)2 komentarze

"Tajemnice wraków Bałtyku". Kolejna autorska seria Canal+ Discovery

Zobrazowana w hollywoodzkim stylu historia zatonięcia Titanica wciąż porusza emocje i wyobraźnię. Nie trzeba jednak sięgać wzrokiem za dalekie oceany - wody Bałtyku również skrywają liczne tajemnice.
"Tajemnice wraków Bałtyku"
Obiekty spoczywające na dnie Bałtyku to nie tylko żelazne cmentarzyska, ale przede wszystkim ukryte przed światem historie, których wyjaśnienia podejmuje się ekipa nurków pod wodzą Tomka Stachury. Czy ich misja zakończy się powodzeniem i czy uda im się odkryć, zapomnianą na długo, prawdę?

Ekipa chce wyjaśnić zagadkę bombowca, zwanego "niemieckim Mosquito", który, co rzadko spotykane, w całości spoczywa na dnie. Dzięki temu, że wodował, nie rozpadł się. Prawdopodobnie trzech z pięciu członków załogi się uratowało, a ciało jednego z nieszczęśników nadal spoczywa we wraku. Zespół spróbuje też odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nieukończony lotniskowiec Graf Zeppelin, który jest największym wrakiem Bałtyku, zatonął w czasie transportu. W końcu czy nurkowie pomogą wnuczce kapitana Mount Vernon dowiedzieć się, jak zginął jej dziadek? Czy statek handlowy Bremerhaven naprawdę był "pływającym obozem koncentracyjnym"? Ponadto w programie opowiemy historię tankowca Franken, niemieckiego okrętu M-85, uboota U-272 oraz statku szpitalnego Stuttgart.
Każda z wymienionych jednostek ma swoją historię i tło, które tworzą wojna, obozy pracy, działalność szpiegów czy rodzinne tragedie. W programie oprócz doświadczonych płetwonurków pojawią się ostatni żyjący świadkowie wydarzeń, historycy oraz dokumentaliści. Nowa seria dokumentalna to jednak nie tylko wciągająca opowieść, ale też odważne wyzwanie.


Premierowe odcinki serii "Tajemnice wraków Bałtyku" w środy o godz. 22.40 (od 7 listopada 2018 roku) na antenie Canal+ Discovery.

Za produkcję dokumentu odpowiada Kuba Bałdyga z TVWORKING.

Komentarze (1 - 2 z 2)

Canal+Discovery ciekawy kanał. Moim zdaniem nie doceniany przez polskich widzów.
 2  
@Wilkiman
w dobie reklamowej papki to jeden z najbardziej wartościowych kanałów dokumentalnych. Mam nadzieję, że będzie odcinek o tragedii promu Jan Heweliusz.
 0