Łukasz Szewczyk15.11.2018 (10:28)brak komentarzy

Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Za nami Gala Polskich Reportażystów. Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody: XIV Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2018", Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory oraz Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Gala Polskich Reportażystów 2018 / Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio
W tym roku do XIV Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2018" nadesłano 64 prace. Jury obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Anna Sekudewicz, Andrzej Brzoska, Maciej Drygas oraz Arkadiusz Gołębiewski. Celem Konkursu jest promowanie autorskich indywidualności oraz ambitnych form twórczości radiowej, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.
W kategorii Premiera Roku Jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody Srebrnego Melchiora producentom niezależnym: Adamowi Bochińskiemu i Maciejowi Hameli - za opowieść o polskości w pasjonującym dokumencie "Bitwa pod Gortatem" oraz Agnieszce Czyżewskiej-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin, autorce dokumentu "Jestem Rózia" za wzruszającą historię żydowskiej dziewczynki, heroicznie uratowanej przez mieszkańca podlubelskiej wsi. Nagrodę w kategorii Inspiracja Roku otrzymała Dagmara Drzazga z TVP Katowice za "fascynujące i poetyckie przedstawienie świata ludzi sztuki". Z kolei tytuł Radiowego Reportażysty Roku wręczono Dorocie Jaśkiewicz-Łebek za kunsztownie zbudowane i poruszające opowieści o artystach.

Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (statuetka Melchiora), którą honorowane są osoby lub instytucje działające na rzecz rozwoju reportażu i jego promocji otrzymał Wiesław Molak z Programu 1 Polskiego Radia.

Laureatką Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory została Magdalena Świerczyńska-Dolot z Polskiego Radia Gdańsk. Nagroda przyznawana jest młodym reportażystom, którzy nie ukończyli 35 lat, poszukującym nowych, oryginalnych środków wyrazu w dziedzinie dokumentu artystycznego. Polskie Radio zapewni nagrodzonej reportażystce stypendium na realizację autorskiego projektu, a Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia nadzór artystyczny i pomoc organizacyjną.

Grand Prix KRRiT to nagroda za najlepszy reportaż radiowy, której celem jest promowanie wysokiego poziomu programów radiofonii publicznej w całej Polsce - form reportażowych wyróżniających się wagą podejmowanych tematów, rzetelnością dokumentowania i wysokimi walorami dramaturgii radiowej. Jury nagrodę Grand Prix KRRiT przyznało Hannie Bogoryja-Zakrzewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorce reportażu "Koncert na dwa M - muzyka i marzenia". Jury postanowiło również przyznać dwie równorzędne nagrody specjalne, które otrzymali reportażyści Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia: Olga Mickiewicz-Adamowicz za reportaż "Splecione losy" oraz Adam Bogoryja-Zakrzewski twórca reportażu "Anioł z Podkarpacia". Wręczono także wyróżnienia honorowe dla Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej również ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż "Prawdziwy partyzant" i Monice Hemperek z Polskiego Radia Lublin, autorce reportażu "SMS-y do uczennicy".

Konkursy organizowane corocznie przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia skierowane są do pracowników i współpracowników Polskiego Radia oraz do regionalnych rozgłośni publicznych. Ponadto w konkursie stypendialnym udział mogą wziąć studenci szkół dziennikarskich, którzy mają już pewien dorobek w dziedzinie reportażu (co najmniej 3 zrealizowane i wyemitowane materiały).