Łukasz Szewczyk11.12.2018 (11:35)2 komentarze

Zeszyty z przepisami na świąteczne potrawy z Gazetą Wyborczą

W środę (12 grudnia 2018 roku) wraz z Gazetą Wyborczą ukaże się dodatek z przepisami z kuchni góralskiej, a (13 grudnia 2018 roku), do czwartkowego numeru dziennika dołączone zostaną kulinarne receptury z kuchni kresowej.
Zeszyty z przepisami na świąteczne potrawy z Gazetą Wyborczą
Zeszyty z przepisami zostały przygotowane przez redakcję "Gazety Wyborczej" we współpracy z magazynem "Kuchnia". Czytelnicy będą mogli znaleźć w nich sprawdzone świąteczne receptury m.in. na kwaśnicę, bryndzowe kluski, szarlotkę tatrzańską, zupę migdałową, indyka z bakaliami oraz łamańce z makiem.
W środowym dodatku ukażą się tradycyjne przepisy z kuchni góralskiej autorstwa miejscowych gospodyń, które potrafią przyrządzić smaczne dania nawet z najprostszych składników, takich jak ziemniaki, kapusta, fasola czy domowy ser.

Motywem przewodnim czwartkowego zeszytu "Gazety Wyborczej" będzie z kolei kuchnia kresowa, która ukształtowała się pod wpływem tradycji kuchni: polskiej, litewskiej, ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej, żydowskiej oraz tatarskiej. Stanowi ona mieszaninę potraw wywodzących się z obyczajów szlacheckich oraz prostych dań chłopskich.

Wydania "Gazety Wyborczej" z przepisami na świąteczne potrawy wspiera kampania promocyjna prowadzona w telewizji (TVN, Polsat i stacje tematyczne), radiu (Złote Przeboje i Pogoda) oraz na plakatach w kioskach, a także autopromocja na łamach dziennika, na Wyborcza.pl i w mediach społecznościowych. Działania przygotował i zaplanował dział promocji "Gazety Wyborczej".

Komentarze (1 - 2 z 2)

To w Wyborczej obchodzi się święta? Szok.
 7  
Kto teraz kupuje książki z przepisami? Moja żona kilka miesięcy temu wywaliła wszystkie książki i gazety z przepisami bo tylko kurzem obrastały, a przepisy z Internetu brała.
 1