Łukasz Szewczyk11.12.2018 (11:55)brak komentarzy

Oscarowy "Klient" w styczniowym cyklu "Kino Mówi: Bez wyjścia" na antenie Ale kino+

W styczniu Ale kino+ proponuje widzom historie bohaterów, których losy wyjątkowo się komplikują. W jaki sposób ludzie próbują wyjść z patowych sytuacji? Jakie emocje im wtedy towarzyszą?
Oscarowy "Klient" w styczniowym cyklu "Kino Mówi: Bez wyjścia" na antenie Ale kino+
Antenowy cykl w Ale kino+ otworzy film "Klient" (3 stycznia) cenionego irańskiego reżysera i scenarzysty Asghara Farhadiego - zdobywcy najważniejszych nagród filmowych na świecie i twórcy głośnego "Rozstania". Obraz "Klient" został nagrodzony Oscarem w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Młode małżeństwo aktorów musi nieoczekiwanie opuścić swoje zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi mieszkanie. Emad (Shahab Hosseini) i Rana (Taraneh Alidoosti) wprowadzają się do użyczonego przez znajomego lokalu w centrum Teheranu, nie zdając sobie sprawy, kto był jego poprzednim najemcą. Pewnego dnia Rana nieostrożnie wpuszcza do mieszkania nieznajomego mężczyznę, który na nią napada. Para decyduje się nie zawiadamiać policji, gdyż przysporzyło by to jeszcze więcej problemów, a niewygodne fakty mogłyby skompromitować Ranę. Emad usiłuje za wszelką cenę dotrzeć do agresora, by poznać motywy jego działania. Seria nieoczekiwanych wydarzeń w dramatyczny sposób zmieni życie małżonków.
Kolejną propozycją w cyklu jest dramat "Droga na szczyt" (10 stycznia) opowiadający poruszającą historię o pokonywaniu przeszkód i własnych słabości. Emmanuelle Blachey (Emmanuelle Devos) jest błyskotliwą bizneswoman wspinającą się po szczeblach kariery. Obecnie piastuje wysokie stanowisko w korporacji będącej francuskim gigantem energetycznym. Pewnego dnia Emmanuelle otrzymuje propozycję przejęcia kierownictwa w CAC 40, gdzie byłaby pierwszą kobietą, która zajmowałaby to stanowisko. Jednak w biznesie w dużej mierze zdominowanym przez mężczyzn, mnożą się zawodowe i intymne przeszkody.

Tydzień później widzowie zobaczą adaptację inspirowanego prawdziwą historią opowiadania laureatki literackiej Nagrody Nobla, Doris Lessing - "Idealne matki" (17 stycznia).
Lil (Naomi Watts) i Roz (Robin Wright) są przyjaciółkami od dziecka. W dorosłym życiu nadal trzymają się razem i mieszkają w sąsiadujących ze sobą domach, położonych tuż nad oceanem. Lil niedawno została wdową, a mąż Roz wyjechał do Sydney, aby wykładać na tamtejszym Uniwersytecie. Każda z kobiet ma syna. Obaj są atrakcyjnymi młodymi mężczyznami, którzy dnie spędzają na surfowaniu i opalaniu się na pobliskiej plaży. Wkrótce obie przyjaciółki wdadzą się w romans z synem tej drugiej.

Jednym z najciekawszych obrazów prezentowanych w cyklu jest film "Ofiara" (24 stycznia) demaskujący okrucieństwo i bezwzględność, które rządzą zmitologizowanymi i owianymi tajemnicą bractwami studenckimi. Podczas letnich wakacji nieśmiały Brad (Ben Schnetzer) zostaje napadnięty i brutalnie pobity przez dwóch nieznajomych. Chłopak z trudem dochodzi do siebie. Gdy trafia do college'u, popularność starszego brata (Nick Jonas) ułatwia mu nawiązanie nowych kontaktów. Brad ubiega się o przyjęcie do elitarnego bractwa studenckiego słynącego z najdzikszych imprez. Studencka korporacja wymaga od nowych rekrutów udowodnienia swojej lojalności poprzez przejście upokarzających, niezwykle wyrafinowanych pod względem brutalności prób. Metody stosowane przez starszych kolegów przypominają Bradowi o niedawno przebytej traumie.

Cykl zamknie opowieść o zaciekłym strajku pracowniczym - "Na wojnie" (31 stycznia). Laurent Amédéo (Vincent Lincoln) jest szeregowym pracownikiem fabryki części samochodowych Perrin Industrie. Gdy zarząd informuje o zamknięciu tego ważnego dla lokalnej społeczności miejsca pracy, mężczyzna staje na czele pracowniczego strajku. Rozpoczyna się dyplomatyczna wojna podjazdowa z władzami koncernu, w której stawką jest dobrobyt 1100 pracowników. Czy klasa robotnicza wytrwa solidarnie na stanowisku? Czy Laurent odnajdzie się w roli lidera jednoczącego tylko z pozoru jednorodną grupę?

Ponadto na antenie Ale kino+ cykl "Z życia wzięte", a w nim "Wyrok za prawdę" (5 stycznia), "Cena odwagi" (12 stycznia), "Eksperyment" (19 stycznia) i "Przemytnik" (26 stycznia). W każdą sobotę o godz. 20:10 w Ale kino+.