Łukasz Szewczyk11.12.2018 (21:40)7 komentarzy

Grand Press: Bertold Kittel Dziennikarzem Roku 2018

Po raz 22 redakcje z całej Polski przyznały dziennikarskie nagrody Grand Press, których organizatorem jest branżowy miesięcznik Press. Głosami 106 redakcji dziennikarzem Roku 2018 został Bertold Kittel.
Bertold Kittel z nagrodą Grand Press
Bertold Kittel z nagrodą Grand Press
W głosowaniu polskich redakcji na Dziennikarza Roku 2018 najwięcej punktów zdobył Bertold Kittel (TVN/TVN24). - Zdjęcie, obraz, film jest wart tysiąca słów. Pomimo tego, że w gazetach powstają fantastyczne materiały, to jednak materiał telewizyjny ma pewną przewagę. Postanowiliśmy to wykorzystać. Wiele lat temu zaczęliśmy uprawiać dziennikarstwo wcieleniowe. Zaczęliśmy się przebierać, podstawiać przebranych dziennikarzy. Materiał "Polscy neonaziści" nie zrodził się przypadkiem. To jest wynik wieloletnich prób , testowania różnego rodzaju rozwiązań, zarówno sprzętowych jak i produkcyjnych. Realizacja tego materiału trwała ładnych kilka miesięcy, ale dzięki temu pokazuje losy grupy, która prowadzą nas przez zaklęte neonazistowskie krewili i pokazują wiele rzeczy, które być może unikają przy dyskusji - powiedział laureat. - Ten materiał wzbudził szaloną wściekłość z u najważniejszych polityków w kraju, jak i u pewnych osób ideologicznie związanych ze środowiskami nazistowskimi. Władza za ten materiał chciałaby widzieć nas w więzieniu. Spływa na nas fala nienawiści w internecie. Bardzo pomaga wsparcie środowiska. Od zawsze chcieliśmy być dziennikarzami, robimy to co kochamy. I będziemy to robić chociażby nie wiem co - dodał.
Drugie miejsce zajął Andrzej Stankiewicz (Onet), trzecie miejsce Grzegorz Głuszak z TVN/TVN24, czwarte miejsce Konrad Piasecki z TVN24, a piąte Bianka Mikołajewska z Oko.Press

Tytuł "Dziennikarz Roku" to nagroda za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Nominacje zgłaszają kolegia redakcyjne polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych. Dziennikarzem Roku zostaje ten, któremu głosujące redakcje przyznały najwięcej punktów. Nagrodą dla Dziennikarza Roku jest czek równowartości 10 tys. euro i statuetka stalówki.

Przypomnijmy, że dotychczas tytuł Dziennikarza Roku zdobyli: Jacek Żakowski (1997), Monika Olejnik (1998), Tomasz Lis (1999), Kamil Durczok (2000), Waldemar Milewicz (2001), Janina Paradowska (2002), Anna Marszałek (2003), Marcin Pawłowski (2004), Justyna Pochanke (2005), Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006), Marcin Kącki i Tomasz Lis (2007), Bogdan Rymanowski (2008), Tomasz Lis (2009), Artur Domosławski (2010), Andrzej Poczobut (2011), Jerzy Jurecki (2012), Mariusz Szczygieł (2013), Piotr Andrusieczko (2014), Konrad Piasecki (2015), Bianka Mikołajewska (2016) oraz Wojciech Bojanowski (2017).

Podczas gali ogłoszono też laureatów Grand Press za materiały dziennikarskie i rozstrzygnięto konkurs Grand Press Digital. W poszczególnych kategoriach wygrały materiały:

• NEWS
Cykl "Afera taśmowa. Kelnerzy obciążają Morawieckiego" - Mateusz Baczyński, Kamil Dziubka, Andrzej Gajcy, Janusz Schwertner i Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) dotarli do akt śledztwa w sprawie afery taśmowej i ujawnili m.in., że kelnerzy zeznali, iż na jednej z nagranych taśm przyszły premier miał dyskutować o zakupie nieruchomości na tzw. słupy.

• DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE
"Polscy neonaziści" - materiał Bertolda Kittela, Anny Sobolewskiej i Piotra Wacowskiego ("Superwizjer" TVN 24, TVN): dziennikarze ujawnili, co się dzieje na spotkaniach polskich neonazistów i jak świętowano rocznicę urodzin Hitlera.

• PUBLICYSTYKA
"Państwo prywatnej zemsty" - Andrzej Stankiewicz ("Tygodnik Powszechny") pokazuje, że Jarosław Kaczyński pozwolił swoim ludziom używać państwa do osobistego rewanżu.

• REPORTAŻ PRASOWY/INTERNETOWY
"Państwo prywatnej zemsty" - Andrzej Stankiewicz ("Tygodnik Powszechny") pokazuje, że Jarosław Kaczyński pozwolił swoim ludziom używać państwa do osobistego rewanżu.

• REPORTAŻ RADIOWY
"Człowiek, którego nie znałem" - reportaż Katarzyny Michalak (Radio Lublin) opowiadający o tym, jak wnuk Ludwika Czugały, współzałożyciela UMCS, szuka prawdy o swoim dziadku, który został zabity przez żołnierzy wyklętych.

• REPORTAŻ TELEWIZYJNY/WIDEO
Cykl: "25 lat za niewinność" "Utracona młodość Tomasza Komendy" - reportaże Grzegorza Głuszaka ("Superwizjer" TVN 24, TVN) opowiadające o tym, jak błędna decyzja sądu spowodowała, że niewinny 23-latek trafił do więzienia i spędził w nim 18 lat.

• WYWIAD
"Oskarżony, sędzia Tuleya" - wywiad Donaty Subbotko ("Magazyn Świąteczny - Gazeta Wyborcza") z sędzią Igorem Tuleyą o jego karierze, rodzinie i zderzeniu z aparatem państwa.

• DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE:
Cykl o imporcie antracytu wydobywanego w okupowanym Donbasie - Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki ("Dziennik Gazeta Prawna") opisują, jak wygląda antracytowy biznes i jakimi drogami węgiel z Donbasu trafia do Unii Europejskiej.

• GRAND PRESS DIGITAL:
Onet

• GRAND PRESS ECONOMY:
Maciej Głogowski z TOK FM.

• NAGRODA im. BOHDANA TOMASZEWSKIEGO
Mirosław Żukowski z "Rzeczpospolitej"

Komentarze (1 - 7 z 7)

Serdeczne gratulacje. Dziennikarze innych stacji powinni się uczyć jak prowadzić prawdziwe dziennikarstwo.
 2  
To ten fanatyk, który szukał w Polsce nazistów. Niech jedzie na zachód tam marsze faszystów legalnie i liczne. To nie dziennikarstwo tylko popłuczyny v kolumny, którą niepodległość w oczy kole. Dziennikarzem roku był kiedyś lis i itp.to wiele mówi o nagrodzie. Właściwym tytułem dla tegorocznego laureata może być upadek roku, hipokryta roku lub bezwstydnik roku.
 2  
"Dziennikarz" tvn i wszystko jasne...
 6  
smierdzi na kilometr.......
 6  
Gratulacje !
Spośród ważnych materiałów dziennikarskich 2018 roku naprawdę wybrano te, które były dowodem na sens czwartej władzy.
Przy okazji warto zwrócić uwagę, że pisowski skowyt powyżej jedynie dowodzi, że wybór był słuszny.
 1  
a czy nagrodą była złota swastyka?
 6  
Dzięki zeznaniom tego naziola od wafelkowej swastyki, pan Kittel dostał już dwie nagrody ;D

Gratulki!

p.s.
Pozdrawiam też ciamajdan (22:32:40)
 4