Łukasz Szewczyk29.12.2018 (11:28)31 komentarzy

Rekordowy okres HBO w Polsce. "Jesteśmy ekspertami od filmów i seriali". W przyszłości sport?

Trwa dobry okres HBO w Polsce. "Nigdy nie mieliśmy więcej abonentów" - cieszy się szef polskiego HBO i zapowiada, że stacja kupuje i produkuje więcej z myślą o lokalnych rynkach.
HBO
HBO Polska chwali się dobrymi wynikami sprzedaży w naszym kraju. - Mamy bardzo stabilny biznes w Polsce, nigdy w historii nie mieliśmy więcej abonentów niż dzisiaj. Zarówno w przypadku kanału HBO, jak i usługi HBO GO. Jest lepiej niż kiedykolwiek, bo zainwestowaliśmy bardzo dużo w oryginalne produkcje - zapewnia w rozmowie z Gazetą Wyborczą Michał Kozicki, prezes HBO Polska.
Od pewnego czasu HBO GO stawia na coraz łatwiejszy dostęp w Polsce. Wiosną 2018 serwis HBO GO z filmami i serialami w polskiej wersji językowej, dostępny jest dla każdego jako samodzielna usługa - bez pośrednictwa operatorów i długich umów. To oznacza, że dostęp do HBO GO może kupić każdy, kto posiada dostęp do internetu na dowolnym urządzeniu oraz kartę płatniczą lub PayPal. Dodatkowo kilka tygodni temu obniżono cenę abonamentu HBO GO do 19,90 zł miesięcznie, bez zobowiązań (oferta dotyczy bezpośredniej sprzedaży w serwisie HBO GO, bez udziału operatorów płatnej telewizji).

HBO dostrzega, że coraz więcej Polaków płaci za cyfrową rozrywkę. Dodaje jednak, że wciąż niechętnie Polacy płacą za cyfrowe usługi przelewem internetowym. - Nie wszyscy decydują się na podpięcie karty. To o tyle ważne, że karta daje możliwość odnawialnej płatności w usłudze abonamentowej. To kwestia zdobycia zaufania do systemu płatności, dlatego teraz zdecydowaliśmy się na uruchomienie usługi PayPal, którą wiele osób sobie ceni - mówi Sawicki.

Marka HBO praktycznie od samego początku działalności w Polsce, przez wiele lat znana była z dobrych produkcji serialowych prosto z Ameryki. Stacja dostrzegła, że budujące ofertę treści globalne (jak np. "Gra o tron") to nie wszystko, że coraz ważniejszy staje się także aspekt lokalny jest bardzo ważny. Dlatego już siedem lat temu HBO podjęło decyzję o rozpoczęciu produkcji lokalnych w Europie, w tym także polskich seriali.

- Kupujemy i produkujemy więcej. Działamy w dwudziestu krajach Europy. (...) Bardzo trudno jest zmonetyzować taki serial na małych rynkach, a my postanowiliśmy zwiększać inwestycję w lokalne produkcje. Kręcimy je nie tylko w Polsce, ale też w Czechach, Rumunii, Hiszpanii, Norwegii. Będziemy je udostępniać widzom z wszystkich krajów, w których jest HBO w Europie. Oprócz własnych produkcji amerykańskich i europejskich HBO wielokrotnie zwiększyliśmy nakłady na zakupy seriali od zewnętrznych producentów.(...) Bardzo istotnym filarem naszej biblioteki jest oferta dla dzieci - zauważa Kozicki.

W 2018 roku najchętniej oglądanym serialem w HBO GO w Polsce była produkcja HBO Europe "Ślepnąc od świateł" w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego zrealizowana na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka. Był to także pierwszy polski serial udostępniony w HBO od razu w całości, ale stacja zaznacza, że nie będzie to stały trend. Na drugim miejscu zestawienia TOP 10 oglądalności HBO GO w Polsce w 2018 roku znalazł się serial HBO "Westworld", czyli mroczna odyseja o narodzinach sztucznej inteligencji i ewolucji grzechu, a na trzeciej kultowy już serial HBO "Gra o tron".

Obecnie marka HBO w Polsce kojarzona jest głównie z serialami i filmami. Chociaż w ramówce nie brakuje także ciekawych dokumentów, koncertów czy też własnych programów rozrywkowych. Nadawca nie wyklucza jednak poszerzania oferty, w zainteresowaniu może być także sport.

- Jesteśmy ekspertami od filmów i seriali, ale interesuje nas całe spektrum rozrywki. Amerykańskie HBO pokazuje sport. W Polsce go nie ma, to kwestia skali, ale jeśli pojawią się okazje, to pewnie będziemy chcieli je eksploatować. Chcemy pozostać w segmencie z serialami premium, a jednocześnie odpowiadać na inne potrzeby widzów - mówi prezes HBO Polska

Przypomnijmy, że w Polsce kanał HBO oficjalnie zadebiutował jesienią 1996 roku. W pierwszych latach działalności stacja transmitowała amerykańskie gale bokserskie HBO, w tym te z udziałem Andrzeja Gołoty.
Gazeta Wyborcza/wł.

Komentarze (1 - 10 z 31)

Uwolnienie HBO GO to strzał w dychę.

Po 5 latach zrezygnowałem z "kagańca" na HBO w kablówce za 30 zł i korzystam z czystego HBO GO za niecałe 20zł i bez zobowiązania.

Pazerność operatorów płatnej TV w zakresie pakietów premium coraz bardziej mnie przeraża, gdy w necie tyle alternatyw.
 35  
Tylko poprawcie jeszcze jakość obrazu HBO GO jak ma to zrobione Netflix.
 49  
Dobijcie z jakością przynajmniej do Netflixa, teraz nie da się tego oglądać na dużym oledzie. Jedyny prawdziwy stream obecnie to iTunes Movies.
 16  
Jak wprowadzicie sport to rezygnuję z HBO. Nie będę sponsorował najgorszej ligi piłkarskiej Europy.
 29  
Jedyne co mnie w.....a na trzech kanałach hbo to zapowiedzi programowe i reklamy usług na końcu każdego filmu. Tak jakby nie mogli poczekać do końca filmu. Oglądałem czeską wersję hbo ale tam tego dziadostwa nie ma...
 58  
A co z obrazem? W dzisiejszych czasach i przy jakości (wielkości) dzisiejszych tv tego nie da się oglądać.
 32  
Byłoby fajnie, gdyby HBO GO wzorem Netflixa oferowało treści w UHD czy też z HDR, tym bardziej, że przecież te nowe filmy są kręcone w 4K.
Z technicznego punktu widzenia niewiele w HBO GO musiałoby zostać dodane, żeby udostępnić abonentom możliwość oglądania w tej wyższej jakości.
 28  
do rick, najpierw musieliby zaczac nadawac w full hd
 25  
Seriale własne i kupione ok. Więcej filmów!!! I jakość obrazu do poprawki. Sport to boks.
 9  
samo nc+ preferuje HBO lepiej niz CANAL+ co mnie dziwi ze nc+ daje lepsze promocje z HBO niz z CANAL+ gdzie CANAL+ jest nc+ a HBO nie??
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 29 grudnia 2018 o 13:00:44 przez daro00181).
 5